Sentenced

8O Βασίλη ξαφνιάζομαι!:stuck_out_tongue:
Το πρώτο που άκουσα από sentenced ήταν το down και μου άρεσε πάρα πολύ αλλά και το amok είναι εξίσου καλό!

Έχω συνδέσει τους Sentenced με μια απο τις πιο βλαμμένες γυναίκες που έχω γνωρίσει στη ζωή μου και γι’ αυτό ακόμα και τώρα τους αντιμετωπίζω με μια προκατάληψη. Κακώς και λάθος βέβαια, αλλά ισχύει σε έναν βαθμό!

Ακόμα και έτσι, ασφαλώς και βρίσκω ενδιαφέρον στη μουσική τους, ειδικά σε κλασικά άλμπουμ όπως το Amok… Απο τα πολύ καλά συγκροτήματα των '90ς αναμφισβήτητα…

Μαλακίες, δισκάρα είναι!

Τελικά άμα ξαναπιάσεις ένα δίσκο μετά από καιρό τον βλέπεις με άλλη άποψη.

Είδα και το Buried Alive, πολύ καλό DVD.

απλά μην τους ξαναφήσετε να τραγουδήσουν radiohead… άλλη μια φορά και θα πάθω ισχαιμικό επεισόδειο… :stuck_out_tongue: killing me killing you… το απόλυτο τραγούδι μου όταν ήμουν πρωτοετής :stuck_out_tongue: ντρέπομαι που το λέω πλέον :stuck_out_tongue:

Down ( πρωτο cd τους που αγορασα )
Cold White Light ( cross my heart and hope to die - you are the one )
Amok ( εχει το Nepenthe μεσα, τι να λεμε τωρα ? )
Buried Alive ( ο καλυτερος επιλογος για ενα συκροτημα σαν τους Sentenced )
Frozen
North from here
Shadows of the past

dead moon risiiiiing :metal:

Ψήφισα το Crimson γιατί με αυτό το άλμπουμ τους ανακάλυψα. Αγαπημένο κομμάτι από αυτό το άλμπουμ το killing me, killing you!!! Καλό συγκρότημα από τη Φινλανδία. Κρίμα για τον Miika που έφυγε τόσο νωρίς. RIP

Πολύ ωραία μπάντα που είναι αρκετά αξιόλογη, είδικα το τελευταίος τους album Funeral Album αξίζει την προσοχή μας

Ξέρεις κάνεις αν θα παίξουν στην Ελλάδα τον Χειμώνα?

Εμ… οι Sentenced εχουν διαλυθει, και ο Mikka - o κιθαριστας τους - εχει πεθανει. Αλλα σου προτεινω το Buried Alive, την τελευταια συναυλια τους πριν διαλυθουν…

'Eλα ρε αυτό δεν το ήξερα σε ευχαριστώ πάντως για την πρόταση
Θα το ψάξω

ΥΓ
Είσαι οπαδος του Θρύλου?
Γιατί βλέπω φωτογραφία Μπορούση

αναθεωρω για The Cold White Light

τον ακουω συνεχεια τελευταια
και με εχει πορωσει απιστευτα
τα μισα τραγουδια ειναι ΚΟΜΜΑΤΑΡΕΣ

Ναι ρε, το Cold White Light είναι μεγάλη δισκάρα, εντάξει έχει 2 κομμάτια για την εμπορικούρα της φάσης, αλλά τα υπόλοιπα είναι και γαμώ!

οι Sentenced είναι από τα καλύτερα (αν όχι το καλύτερο) μελωδικά συγκροτήματα που υπήρξαν στην metal σκηνή με τον ville και τον miika να κλέβουν την παράσταση.
με τη σειρά από το καλύτερο στο λιγότερο καλό (από αυτά που έχω λιώσει):

the cold white light
the funeral album
frozen
amok
crimson
down
north from here

respect το συγκρότημα και φυσικά να αποφεύγονται οι συγκρίσεις με him γιατί το μόνο κοινό που έχουν είναι το όνομα των τραγουδιστών και το ότι προέρχονται από φινλανδία…:expressionless:

οι poisonblack είναι για τους sentenced ό,τι είναι οι jon oliva’s pain για τους savatage