Sentenced

Πειτε για Sentenced.

Είχα ακούσει το Nepenthe πριν κάμποσα χρόνια, αλλά δεν είχα δώσει σημασία. Πρόσφατα άκουσα το The Cold White Light, και τον έχω λιώσει πραγματικά. Ούτε ένα αδύνατο σημείο, και οι συνθέσεις φοβερές, με μεγαλύτερη συμπάθεια σε You Are The One, Neverlasting, Blood & Tears και Cross My Heart And Let Me Die.

Σειρά έχει το Frozen το οποίο με πρόχειρες ακροάσεις πιστεύω πως θα το λατρέψω κι αυτό!

Με το παλιό ήχο, έκανα μια δοκοιμή με το Amok, αλλά δεν έκατσε καλά, οπότε τα αφήνω αφού τσεκάρω τη μετά Amok περίοδο.

Παλιότερα είχα ακούσει πολλάκις τα Amok, Crimson και Frozen. Δεν τα βρίσκω δύσκολα στο άκουσμα… Πάντως τώρα που μου τους θύμισες θα τσεκάρω και τα μετέπειτα αλμπουμς. Πρέπει να είναι καλά, μιας και οι ίδιοι αποφάσισαν να διαλυθούν πάνω στο peak της καριέρας τους…!

(Τρελό κόλλημα το Nepenthe…)

Ε το Amok είναι περισσότερο προς το μελωδικό ντεθ, και ξέρεις, δεν είμαι και μεγάλος φαν αυτής της σκηνής:p

Amok μακράν το καλύτερο άλμπουμ τους με το North From Here από κοντά.
Από κει και πέρα Down και Frozen πολύ ωραίοι δίσκοι, όπως και το τελευταίο.

[Οι Poisonblack μέτριοι ενώ οι Black League έβγαλαν το Ichor, το οποίο είναι δισκάρα.]

@freedom: Όντως, παραξενεύτηκα που ακούς Sentenced :stuck_out_tongue:

Γενικά απ’όσα έχω ακούσει από Sentenced, βρίσκω πως έχουν αρκετές μέτριες στιγμές αλλά και πολλές μελωδίες που σου κολλάνε στο μυαλό… Είναι μάλλον το δυνατό τους σημείο

Πάντως στο Frozen εκτός απ’τα προσωπικά αγαπημένα ‘For the Love I Bear’ και ‘The Rain Comes Falling Down’, άντε και ‘The Suicider’, έχει δυο συμπαθητικά instrumentals (‘Mourn’ και ‘Burn’) και bonus track διασκευή στο ‘Creep’ 8)

[SIZE=“1”]Now every single cloud becomes a raging storm
as I go seeking for the one I used to live for…
Since your love was taken away
my heart’s been beating empty beats
[/SIZE]

Kαι στο digging the grave των Faith no more,ασχετη…:stuck_out_tongue:

Οι Sentenced είναι απο τις λίγες μπάντες που δεν κυκλοφορησαν μετρια δουλειά…(Οk το shadοws of the past είναι πρώιμο και δεν πιάνεται…)…Το album όμως που προσωπικά εχω λιώσει και το θεωρώ το καλυτερo τους είναι το Crimson…(Mε τις κομματαρες fragile και dead moon rising…)

  • Wanna be somebody + House of the rising sun

:stuck_out_tongue:

Σορρυ, αυτό που κατέβασα -εεε, αγόρασα- εγώ, δεν έχει το συγκεκριμένο bonus track μέσα :stuck_out_tongue:
Ναι, έχει και στους WASP και και και… χοχο

Χμμμμ, Sentenced. Κάπως περίεργα το Shadows of the Past είχε πέσει στα χέρια μου πριν κανά χρόνο, και νομίζω κάπου καταχονιασμένο θα είναι στην δισκοθήκη μου. Μού είχε αρέσει θυμάμαι. Πολύ μάλιστα.
Τώρα για τα υπόλοιπα δεν ξέρω, μιας και δεν έχει τύχει να ακούσω. Ποιά προτείνετε εσείς;

amok!!!

ο μεγιστος δισκος

one of a kind

δεν παιζουν πολλοι δισκοι σαν και αυτον

δισκος που τον βαζεις διπλα σε icon και draconian

και δεν ανηκει στο μελωδικο death

ειναι πολυ παραπανω

ειναι gothic
ειναι doom
ειναι folk
ειναι heavy metal
ειναι rock

Hell I can’t deny it…I fell to the illusion of life!
Now, she’s taken away everything that I called I!

Crimson φυσικά.

Amok, Frozen.

Και ρεψιμο να γουσταρουμε στο δευτερο:p…Πλακα πλακα αυτη η διασκευη δεν μου πολυαρεσει…Το κριμσον μα ρεσει αρκετα.Δεν εχω ακουσει το αμοκ ομως!!!

The Cold White Light
Frozen
Amok
Crimson
Down
Love & Death EP
North From Here
The Funeral Album
Shadows Οf Τhe Past

Η σειρα προτιμησης στα 3 πρωτα μενει σταθερη. Στα υπολοιπα αλλαζει αναλογα με τα κεφια.

Νομίζω πως αν σου άρεσε το The Cold White Light, freedomofrock, θα σου αρέσει και το The Funeral Album. :wink:

Μην ξεχάσουμε επίσης τις φοβερές διασκευες τους στο Trooper και στο white wedding (Bill Idol)

Η διασκευή στο Trooper είναι απαράδεκτη, όσο για καλύτερο δίσκο Amok και μετά Down. Μετά θέλανε να γίνουνε σαν τους Him…not my kind.

Το Frozen μέτριο μου φάνηκε εν τέλει. Το μισό έχει ωραία κομματάκια, αλλά το υπόλοιπο αδιάφορα…

:thumbup: σε Mourn και Kaamos!

Ψηφισα North From Here γιατι δεν αξιζει να μεινει χωρις ψηφο.Ειναι το 2ο αγαπημενο μου μετα το
εκπληκτικο Amok.Μ’αρεσει και το Down και καποια τραγουδια απο το Crimson.Δεν εχω ακουσει τα υπολοιπα
ενδελεχως και απ’οτι τσεκαρα σε youtube ουτε προκειται.

το nepenthe προσωπικα αγαπημενο κομματι αλλα γενικα σαν αλμπουμ καλυτερο θεωρω το crimson