Septic Flesh,Slavebreed,Nordor,Nyne Αθηνα 10/01/2009 Gagarin

Απο το myspace των suicidal:

Septic Flesh and Suicidal Angels live at Gagarin Club

We proudly announce that Suicidal Angels will support Greek death metal legends Septic Flesh at their long awaited Athens concert on January 10, 2009.

Following the success of their latest album “Communion”, Septic Flesh will appear live in Athens after a very long time, as part of their Greek tour in support of this release. They have made us the honour of inviting us to share the stage with them at Gagarin Club and we have gladly accepted to do so. This will be another chance for us to play our music and have fun with all the people who will choose to attend our performance and we promise to give it our best once again!

More information about the other bands that will support Septic Flesh at this concert and the ticket price will follow soon. For now we want to thank again all Septic Flesh members for giving us this opportunity and invite all of you to attend what will prove to be a hell of a death/thrash concert!

See you soon,
Suicidal Angels

Αντε να μαζευομαστε χαμος θα γινει!!!

Ας μου πεί κάποιος που κολλάει το οπισδρομικό thrash με την μουσική των headliners?? Δε λέω το Communion είναι modern δισκάρα - κ δυστυχώς, υπάρχουν ακόμα μπάντες που σε μεταφέρουν στα 80ς- αναγκαστικά λοιπόν θα περάσω κάπως αργά απο το Gagarin. Μα καλά, δεν υπάρχει μία σοβαρή black metal μπάντα να βάλουν??

Μόνο μία??? Πάρα πολλές!!!
Εδώ κολλάνε οι WEB και οι Ιnjekting Khaos!!

H αλήθεια είναι πως δεν κολλάνε οι Suicidal, όπως δεν κόλλαγαν και με Nile!!

Για να ειμαστε ακριβοδικαιοι, οι Suicidal ειναι παρα πολυ καλοι σ’ αυτο που κανουν. Μη ξεχναμε οτι προσφατα βγηκαν σε περιοδεια μαζι με τους Onslaught και Carnal Forge, εκει που αλλες ελληνικες μπαντες με το ζορι περναν τα συνορα.

Δεν είπε κανεις το αντίθετο, αλλά δεν ταιρίαζουν με την επικεφαλής μπάντα!!! :wink:

Ναι ρε μαν, μπορώ κ εγώ να σκεφτώ πολλές ελληνικές μπάντες που έχουν περιοδεύσει ευρώπη- όχι εξαιτίας της ποιοτικής μουσικής αλλά του πορτοφολιού τους.
Με την λογική αυτή κ οι Sickenning Horror π.χ. είναι πολύ καλοί σε αυτό που κάνουν, έχουν περιοδεύσει κ με Immolation, ας ανοίξουν για Septic Flesh λοιπόν ( οι SH κολλούσαν κ με Nile) …λίγο έλεος δηλαδή

Πατρα παντως support ειναι οι Slavebreed! :bounce: :vibrate:

Δεν κολλανε μουσικα αλλα μαμανε!

Εννοειται πως οι Sickening Horror ειναι πολυ καλοι, οπως και πολλες αντιστοιχες μπαντες. Πασο και μαλλον πρεπει να εξηγηθω καλυτερα: εχω ακουσει αρνητικες γνωμες περι Suicidal, μονο και μονο επειδη παιζουν old school. Κι ειναι λιγο αδικο, ειδικα απ τη στιγμη που για τον ιδιο ακριβως λογο εξω λενε δυο καλες κουβεντες παραπανω. Εξ ου και το παραδειγμα. Κατα τ αλλα ναι, δε διαφωνω πως μουσικα δε κολλανε.

Πληροφοριακα, οι Injecting πρεπει να ειναι on hold αυτο το καιρο.

Eντάξει μουσικά υποκειμενικά γούστα είναι αυτά, υπάρχουν ακόμα άτομα που παίζουνε με Amiga 500, βλέπουνε Transformers κ Terminator 1 σε VHS, k κυκλοφορούν με κονκάρδες, flyers, k άρβιλα… Έκει κολλημένοι στα 80s, ένα φαινόμενο που ειναι ενδιαφέρον όχι από μουσικής αλλά από κοινωνιολογικής απόψεως.
Αλλά ρε φίλε γιατί να υποφέρουν οι οπάδοι των Septic Flesh την οπισθοδρομικότητα της μειοψηφίας? Αυτό για μένα είναι απαράδεκτο…

Νταξ μουσικα οι suicidal δε κολλανε…δεν θα ναι ‘‘black metal βραδια’’ αλλα ειναι καθαρα υποκειμενικο το τι θα γουσταρει ο καθενας…πχ εγω προσωπικα (που τους γουσταρω καργα) δεν εχω προβλημα ουτε θα με χαλασει να τους δω!Ας δουμε ποια θα ειναι και τα αλλα support…

ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ Suicidal angels.
:lol::lol::lol:
Η μοναδικη ενεργη ελληνικη μπαντα που ξερει τι σημαινει θρασ.

Δεν νομιζω να εχει σχεση αμα ταιριαζουν τα δυο ειδη μεταξυ τους για να παιξουν…
παιζουν αλλοι παραγοντες εδω…
και οσο νανε δεν ειδαμε Napalm death me support Onslaught?
Iron maiden με την κορη του χαρις? (ελεος εκει)
Kreator με Caliban (το φεβρ…)

και ποσα αλλα απλα αυτα με ηρθαν στο μυαλο.

Anyway στη Θεσσαλονικη στο αντιστοιχο live θα παιξουν οι Transcenting Bizzare? (Avantgarde post-black)
Πιστευω ταιριαζουν ποιο πολυ.

Enjoy!

Δεν ξερω τι σοι μουσικη ακους…αλλα εισαι λαθος…
Το οτι δεν γουσταρεις θρασ κατανοητο.
Δεν μπορεις ομως να κατακρινεις καποιους επειδη ακουν η επειδη εχουν “κολησει” στη δεκαετια του 80.

Φίλε κ εγώ είμουν οπάδος της 80s thrash στο λύκειο την προυγούμενη δεκαετία, εν έτη 2008 όμως οι κολλημένοι τύποι καταλήγουν να είναι κάπως γραφικοi -είμαι δηλαδή υπέρ της εξέλιξης της μουσικής… Μήπως κάνω λάθως εδώ??
Στην οπισδοθρομικότητα βέβαια φταίει κ η μουσική παιδεία αλλά και τα media που έχουν οι έλληνες. Απλά συγκρίνεται Terrorizer Σεπτ. 2008 με Metal Hammer ελλάδος Σεπτ. 2008.
Η Ελλάδα είναι πάντα μερικές δεκαετίες πίσω σε πολλά ακόμα πράγματα, ακόμα κ στην metal.
Anyway, δεν έχω τίποτα με τους Suicidal μαγκία τους που έχουν τα κονέ κ ανοίγουν για Septic Flesh, αλλά κ εγώ θα προτιμούσα π.χ. Transcenting Bizzare ή WEB…

Define οπισθοδρομικοτητα & εξελιξη. :? Καταλαβαινεις φανταζομαι πως τα οποια ειδη θεωρουνται φρεσκα, επειδη βρισκονται στην επικαιροτητα λογω του τυπου; Οι λεγομενες επιταγες της μοδος, ειτε μας αρεσει, ειτε οχι υπαρχουν και στο rock / metal, απ τα τελη της δεκαετιας του 80 δηλαδη. Κοινως, οταν καποιο ειδος εχει προβολη / προωθηση, τοτε ερχονται και οι αναλογες πωλησεις.

Αυτο που περιγραφεις απ την αλλη ειναι το ακριβες αντιθετο της εξελιξης. Ιστορικο, αδιαμφισβητητο παραδειγμα μπορει να δοθει, βλεπε τη ζητηση που ειχαν οι μπαντες της σκηνης του Seattle εναντι συγκροτηματων τυπου Sanctuary. Δεν απαιτουμε την εξελιξη, οπως συνεβαινε τοτε. Ειναι κατι που μας διδεται. Κι οτι και να λεμε, η διαφορα στη νοοτροπια ειναι παντα διακριτη.

Ζητω συγνωμη σε περιπτωση παρεξηγησης, αλλα πραγματικα δε μπορω να καταλαβω γιατι αντιμετωπιζετε τα ‘‘ξενα’’ μουσικα γουστα σα το λυκο που πρεπει να σκοτωσεις για να μη σου φαει το τσιφλικι. Και γενικα αυτη η αντιπαραθεση 80’ς vs 00’ς εχει αρχισει να καταντα αστεια. Η μουσικη ειναι ΜΙΑ, παρτε το χαμπαρι. Και ειναι ΜΟΥΣΙΚΗ, γι αυτο προσπαθηστε να την απολαυσετε κι αν καποιος σας φαινεται γραφικος, ε, αφηστε τον να χαιρεται, εφ οσον δε σας τα πρηζει επι προσωπικου. :yes:

Οσον αφορα τη νοοτροπια, η Ελλαδα ναι, ειναι πολυ πισω. Αλλα αυτο δεν εχει να κανει τοσο με ιδιωματα και γνωσεις, οσο με το παραπανω θεμα που εθιξα.

Edit: Επειδη δε θελω να ρημαξουμε το θεμα με off topic posts, σε περιπτωση που θες να συνεχιστει η κουβεντα πες μου να παραθεσω λινκ για αλλο αναλογο τοπικ.

Εγώ φυσικά μιλάω εξέλιξη όσο αναφορά την thrash, τα trends, fads, grudge vs sanctuary με αφήνουν παγερά αδιάφορα. Η μουσική είναι μία αλλά με πολλά παρακλάδια. Με το σκεπτικό ότι η ‘μουσικής ειναι μία’ τότε να βάζαμε κ την΄Εφη Θώδη να ανοίξει για Septic Flesh, έχει λαό η Έφούλα μας :slight_smile:
Επειδή ξεφύγαμε όμως, κ παλί καλά κάνουν οι Suicidal κ ανοίγουν για Septic, το παράπονο μου είναι γιάτι να το υποστούν οι οπαδοί των Flesh αυτο? Μάλλον επειδή θα το αξίζουμε.

Οταν μπαντες οπως οι Toxic Holocaust ή οι Municipal Waste μονοπωλουν τον ξενο metal τυπο αυτη την εποχη, δε μπορω να καταλαβω προς τι η μομφη για τους Suicidal Angels, οι οποιοι και μενα δε μου πολυαρεσουν αλλα ελεος πια με τον ψευτοελιτισμο ορισμενων. Και σιγα και τον πρωτοποριακο δισκο το Communion.

Διαφωνώ καθέτως, διότι δεν πρέπει να υπάρχει ελιτισμός στην metal, κ οι Municipal Waste δεν μονοπωλούν τον ξένο τύπο - μπορεί όμως να τον “ολιγοπωλούν” lol-, αλλά καταλήξαμε στο ίδιο συμπέρασμα: δεν κολλάει το support με headliner. O καθένας λοιπόν μπορεί να κρίνει με οποιαδήποτε άλλη παράμετρο…

Iδια μερα με Cult of Luna… Μαιστα!!!
Οσο το αν κολλαει το σαπορτ, δεν εχει σημασια… Σιγα μην ειχαμε μονο black ή thrash ή o,τιναναι συναυλιες!
Τεσπα, επισης ξεκολληστε καποιοι αρεσκονται να φορανε ακομα φλαι και αρβυλες:p χαχα!

Εχουν επανενεργοποιηθει και ηχογραφουν αυτον τον καιρο!:smiley:
Θα τα εσπαγαν παντως οι Injekting για σαπορτ στους Flesh, κολαση θα γινοταν!8)

Ωραιο νεο.

Ρε εμιρη, παρε τηλεφωνο τον γνωστο αδερφο του χταποδιου και κανονιστε τιποτα να ουμε. :stuck_out_tongue: