SepticFlesh - The Great Mass

πες μου μια τον ορισμο του έλληνα ρε μαν…

χαχαχα! νο οφενς δεν ειπες πριν???..

[SPOILER]πλακα κανω ρε. απλως με ειπανε φανμποι 2-3 που ουτε καν ειχαν ακουσει το αλμπουμ. επισης, 5-10 καλες μαπντες εχει ολη η ελλαδα και επειδη ειπα για μια που μου αρεσει οτι ειναι η πιο ποιοτικη και οτι ξεπερασε μια αλλη κατευθειαν ειμαι φανμποης. αλλα δεν πειραζει, αν δεν το ξερεις ειμαι και γνωστος ΦΑΣΙΣΤΑΣ. αληθεια. και αυτη η διαγνωση, εδω στο ροκινγκ εγινε… :lol:[/SPOILER]

5-10 καλές μπάντες έχει η Ελλάδα? Σοβαρά το λες αυτό?

Μ’ αρέσει που παρεξηγιότανε κιόλας που τον έλεγε ανίδεο το νομιστεράκι.

ντάξει έχω επιχειρήματα γιατί είσαι fanboys διαβάζοντας τα ποστς σου … και δεν το λέω σαν βρισιά αλλά το χρησιμοποιώ με την απλή έννοια του, οτι σε μια μπάντα που σου αρέσει βλέπεις μόνο τα καλά και όχι τα άσχημα. Αυτό που λές btw οτι οι SF πολύ θα θελαν να σαι fanboys τους είναι η μεγαλύτερη αλήθεια που χεις πει (και σε βρίσκει κατα λάθος σύμφωνο με τον νομιστεράκι) …

γιατί μιλάμε για την μπάντα η οποία “δυσαρεστημένη απο την αποδοχή του sumerian daemons, αποφάσισε να διαλυθεί” και να φτιάξει εκείνο το και καλά core something πράμα τους devilworx πως διάλο λέγονταν, τελείως τυχαία τότε με την μαζική αναγνώριση των Slipknot,την εποχή που ακόμα και μπάντες σαν τους Coal Chamber θεωρούνταν στο επίπεδο των Deftones και βάλε … και μετά όταν απέκτησε ένα πιο cult status (και ξεφούσκωσε και η φάση eyeliner, ριγέ ρούχα και σατανας, στα 2 το 1 δώρο) και ο Seth έκανε και δυο κονέ παραπάνω… επέστρεψαν με το πιο πλαστικό άλμπουμ τους ever (πάντα στα χνάρια των dimmu borgir - μανατζεριστικα wise) που τους έβαλε και στο Terrorizer (που έχει νέο ενισχυμένο συμβόλαιο με την season of mist) και μετά άλλο ένα και έτσι θα συνεχιστεί με πιθανές εμβόλιμες νοσταλγικές στιγμές γιατί πάντα πουλάνε…
αυτή είναι η αποψάρα μου που λέει και μια ψυχή, για το “όλα για την τέχνη” των αγωνιστών Septic Flesh …

[SPOILER]Υ.Γ. αν είσαι κάτω των 17-18 … μην κάνεις τον κόπο να απαντήσεις plz [/SPOILER]

οι πανω, αρχισατε παλι. ημαρτον. ειχα πει πιο πριν τα “κριτηρια” μου για αυτο που λεω. ναι, 5-10 που να εχουν καμποσα αλμπουμ και οχι 1-2 και να ειναι παρτ ταιμ η να μην ειναι καραενεργοι ρε παιδι μου. και να ειναι και καλοι. αν εχω λαθος διορθωστε με.

ΒΒΒ, δεν διαφωνω με την γνωμη σου. εμενα δεν με νοιαζουν τοοοσο τα “ξεπουληματα”. να στο πω και αλλιως? δεν με νοιαζουν οταν το αποτελεσμα ειναι καλο. και για μενα το communion ειναι ενα απο τα καλυτερα αλμπουμ που εχω ακουσει εβερ. αυτο δεν αλλαζει. σορυ. ειναι θεμα γουστου. γι αυτο και τους εχω σαν θεους. για το κομιουνιον, για το φοβερο σαμεριαν και για το καινουριο που λινταρουν τα… βιολοντσελα!

και ειλικρινα. δεν ειμαι φανμπης. οχι γιατι με ενοχλει η ταμπελα αλλα γιατι τη δεχομαι μονο για vektor και kreator. χαχαχα!

αν το communion είναι από τα καλύτερα που έχεις ακούσει στη ζωή σου θα σε ρωτήσω και εκτός spoiler πόσο είσαι για να μην ταλαιπωριόμαστε … δεν το λέω υποτιμητικά , αλήθεια.

το θέμα γούστου άστο …

αυτο δεν παιζει ρολο (23). ρολο παιζουν τα γουστα και επειδη ειμαι κυριως του ντεθ παρε μια λιστα με τα αλμπουμ που ειναι στο τοπ μου (ολα για 10 στα αυτια μου) να τελειωνουμε. γουστα ειναι ρεεεεε!

[SPOILER]Behemoth - Demigod
Carcass - Heartwork
Amon Amarth - The Crusher
Death - Symbolic
Death - Individual Thought Patterns
Death - Human
Death - Spiritual Healing
Death - Leprosy
Bloodbath - Breeding Death [EP]
Amon Amarth - With Oden On Our Side
Katatonia - Discouraged Ones
Pestilence - Consuming Impulse
Morbid Angel - Covenant
Paradise Lost - Faith Divides Us - Death Unites Us
Amon Amarth - Fate Of Norns
Kreator - Enemy Of God
Kreator - Violent Revolution
Bloodbath - Resurrection Through Carnage
Kreator - Coma Of Souls
Kreator - Extreme Aggression
Deicide - The Stench Of Redemption
Dark Tranquillity - Fiction
Dark Tranquillity - Damage Done
Dying Fetus - Destroy The Opposition
Kreator - Hordes Of Chaos
Rotting Christ - Theogonia
Suffocation - Despise The Sun [EP]
Morbid Angel - Altars Of Madness
Vektor - Demolition
Vektor - Black Future
Septicflesh - Communion
Septicflesh - Sumerian Daemons
Suffocation - Pierced From Within
Vader - Litany
Bloodbath - Nightmares Made Flesh
Slayer - Reign In Blood
Vader - The Art Of War [EP]
Suffocation - Souls To Deny
Paradise Lost - Icon
Paradise Lost - Draconian Times[/SPOILER]

αν εισαι θρασοντεθας αποκλειεται να μηνλατρευεις καποια και εσυ. αν δεν εισαι τσαμπα συζηταμε.

Ρε δεν γίνεται αυτό που λές δεν το καταλαβαίνεις? Όρισαν ανώτερα μυαλά πρίν απο σένα, τι είναι ποιοτικό, τι ξεπουλημένο, ακόμα και τι ηλικία πρέπει να έχεις για να γουστάρεις ένα δίσκο…και μη λες ότι είναι θέμα γούστου στη τελική, γιατι χαλάς τη δυναμική της “ξερολίασης” τους…Είπαμε τα βγάλαν τα φράγκα τους οι Flesh, ολόκληρες συμφωνικές πληρώνουν, αντέ και από το επόμενο που θα γίνουν εκατομμυριούχοι θα αφήσει και την full-time δουλεία στην τράπεζα ο Βαγενάς μπας και καταφέρει να ακολουθήσει την μπάντα στην περιοδεία της…αν όχι, έχουν και τους κάργα εμπορικούς chaostar απο πίσω να σιγοντάρουν…:wink:

[SPOILER]μη λες ειρωνικες μαλακιες ρε! οι σεπτικ ειναι η καλυτερη μπαντα σε ολο τον κοσμο![SPOILER]το εβαλα σε σποιλερ γιατι μερικοι ενοχλουνται απο τα ανουσια ποστ ΠΟΥ ΜΟΝΟ ΕΓΩ ΚΑΝΩ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΡΟΚΙΝΓΚ[/SPOILER][/SPOILER]

Τι τέλειο θρεντ πάντως, τα έχει όλα :!:

Τον άκουσα τον δίσκο… Τον κατατάσσω στην ίδια κατηγορία δίσκων με το τελευταίο Dimmu Borgir. Με άλλα λόγια, ψαρωτικοί δίσκοι - ανάλογα το αυτί βέβαια :wink:.
Όχι μόνο μουσικά αλλά γενικά και σαν παραγωγές. Φωτογραφήσεις, image, packaging, προώθηση κ.ο.κ.

Στο ψητό τώρα. Είναι καλός δίσκος; Συμπαθητικός απλά, πιστεύω. Η υπερφόρτωση με χορωδίες, ορχήστρες δε μου λέει κάτι. Πλαστική παραγωγή σε σημείο που στα δικά μου αυτιά καταντά εκνευριστική. Δίσκος καθαρά entairtaining χαρακτήρα, που ξεχνιέται εύκολα στην πάροδο του χρόνου.

Ότι πρόσφεραν τα παλικάρια μέχρι το Sumerian Daemons. Αν και έχω να το ακούσω πάρα πολλά χρόνια, άλλο αυτί τότε ίσως τώρα να άλλαζα γνώμη.

Έχω ξενερώσει άπειρα με αυτό το θρεντ. Δεν έχω σκοπό να γράψω άλλη άποψη για το άλμπουμ βασικά (και χεστήκατε όλοι κιόλας έτσι και αλλιώς) γιατί έχει χαθεί κάθε ίχνος λογικής, χειρότερα από το θρεντ των maiden.

Λες και απαγορεύεται να γουστάρεις τους Septic Flesh στα τελευταία 3 άλμπουμ να πούμε. Και όχι τίποτα άλλο αλλά ρε συ deadmeat τι θες και απαντάς συνέχεια, είναι φανερό πως εκνευρίζεσαι και λες και μερικά άκυρα και δυστυχώς ναι δείχνεις φανμπους.

Οι υπόλοιποι που την λέτε στον deadmeat δεν ήρθατε στο θρεντ για να πείτε γνώμη για τους Septic, οι πιο πολλοί χεσμένους τους έχετε έτσι και αλλιώς (δεν είναι κατηγορία αυτή btw) ήρθατε για να συνεχίσετε το φλεημ του Nomisteraki και μόνο. Αν δεν είχε ποστάρει αυτός τις αρχικές παπαριές (κάτι για τον πεο του θυμάμαι) εδώ μέσα θα ήμασταν ακόμα στην 3η σελίδα ξέρω γω.

Κοίτα να δεις που οι Septic έγιναν σαν τους Metallica και δεν το πήραμε χαμπάρι ρε πούστη μου. Ρε τι μπάντα έχουμε εδώ στα Ελλάντα ρεεεεεεε

στηριζουμε σωστο flame!

εμένα μαρέσει αυτό το thread κ ας μπαίνουν μαλακισμένα σαν τον elmarad που δεν έχουν ούτε χίουμορ … :smiley:
μπαίνει ένας pumpkin και μπαλανσάρει με θείλες φιλιπίδη :lol:

την ηλικία την ρώτησα για να προσδιορίσω πόσο ειναι το ever σου … εγώ καθόλου χεσμένους δεν τους έχω … μέχρι και το προηγούμενο αλμπουμ τα έχω σε cd …μπορώ να εκφέρω άποψη ή μπα ?

Τέσπα deadmeat ρε φιλε εφτιαξες μια λίστα με 30 αλμπουμς ξέρω γω και 6-7 μπάντες (από τις πιο mainstream που παίζουν στο σύμπαν) … λες και οτι οι SF βγάζουν αριστουργήματα … ε ρε φίλε δεν είναι θέμα γούστου …

εγώ πάντως πάω στην ομάδα του νομιστεράκι γιατί δεν μπορώ άλλο χοντρή με δαντέλα και καρφί να μιλάει για αριστουργήματα του φωτοσοπ* και να κάνει λες και αναλύει έργα του Kadinsky … :smiley: nomisteri for the victory

*[SPOILER] και σε μουσικό επίπεδο ακριβώς για το ίδιο πράμα μιλάμε … [/SPOILER]

Που σαι ΒΒΒ, οταν με βρίζουνε γουστάρω σε 2ο πρόσωπο και χωρίς σμάιλς και λοιπά φρου-φρου ε? Do it properly. Φτάνεις σε δηθενία το νομιστερακι, που βρίζεται μόνος του. Και επειδή επαναλαμβάνομαι, φυσικά είναι και θέμα γούστου και η ηλικία είναι άλλο ένα βλακώδες επιχείρημα…το χέσατε το θρεντ.

+++

Δεν αξιζει ουτε να διαβασεις το θρεντ πλεον, ποσο μαλλον να γραψεις, θα μπει το ναουμ κιετς νομιστερακι και οι φιλοι του (τα τρολλς παντα κυνηγανε σε αγελες) και θα κανουν πλακιτσα και θα σε ειρωνευτουν ναουμ κιετς. Πολυ πλακα σου λεω δικε μου.

Ωστε οι Φλες εκτος απο το Χαμμερ τα εχουν καλα και με το Τερροραηζερ (και ολο τον διεθνη τυπο προφανως), διασυνδεσεις οχι μαλακιες, ρε μπας και ειναι Μασωνοι? Σιωνιστες?

oxi oi Flesh ρε ζωάδι … η season of mist λέμε … ανάγνωση γαμώ τα σχολεία σας.

ελμαραντ δεν θα σουν μαλάκας αν διάβαζες αυτά που γράφω και έριχνες κανα επιχείρημα να με αντικρούσεις…

επίσης διαφωνώ γιατί το τόπικ , αντίθετα με τον δίσκο , εξελίσσεται καταπληκτικά. :lol:

στα παπαρια μου οτι θεωρεις τα αλμπουμ που εβαλα μεινστριμ. ντροπη ειναι? δηλαδη οι dying fetus η οι suffocation ειναι μεινστριμ? παιζουν σε αρενες η παιζονται στο ραδιοφωνο? το οτι ειναι πολυ καλες ντεθ μεταλ μπαντες δεν σημαινει οτι ειναι και μεινστριμ. ωχ, ασε που εβαλα και τους βεκτορ που δεν ειναι μεινστριμ. τι μαλακας ειμαι ε?

αυτη ειναι η λιστα με τα αγαπημενα μου αλμπουμς καλως η κακως. προφανως εχω ακουσει πολλα μουσικα σκατα στη ζωη μου, δεν εξηγειται αλλιως.

[SPOILER]το θεμα ειναι αλλου ομως: σου εβγαλα μια λίστα με 40 αλμπουμ γιατι δεν εχω ακουσει 1500 αλμπουμ η και παραπανω στη ζωη μου ως τωρα. εχω ακουσει 400. δεν εχω την δυνατοτητα να ακουω 20 αλμπουμ το μηνα. καθομαι και ακουω 5-6 το μηνα γιατι θελω να τα “λιωνω” και οχι στο 2ο ακουσμα να τα απορριπτω. γιατι εχω μαθει να αγαπαω τη μουσικη και να διαβαζω τις συνεντευξεις μετα.[/SPOILER]

και επειδη η μπολνταρισμενη φραση δειχνει οτι εισαι νομιστερακης 2, αστο καλυτερα. ξερω 100αδες ανθρωπους που λατρευουν το κομιουνιον. αλλα οι πιο πολλοι δεν ζουν σε αυτη τη χωρα που κυριαρχει ο κομπλεξισμος και το “να ουμ” που λεει και ο απο πανως…

@DEAD: μην αγχωνεσαι, δεν εκνευριζομαι οσο φαινεται! αλλα, τι ακυρο ειπα που ειναι τοσο εντονο πια? ειναι τοσο κακο που λατρευω αυτα τα 3 αλμπουμ τους?

Βασικά αυτό

Για τον δίσκο τώρα… στα δικά μου, ανώριμα και συνηθισμένα στο καταραμένο μεηνστρημ αυτια, ακούγεται μια χαρά. Και δυο μην πω. Ίσως να φταιει που γουσταρω συμφωνικές, τσελα και λοιπα έγχορδα σε συνδυασμό με -τριγκαρισμενες ή όχι- δικασες, dunno.

Ειδικά από το Rising και μετά το λιωσιμο δεν περιγραφεται.