SepticFlesh - The Great Mass

  1. ποιος ειπε αυτο που λες για το underground? απλως λεμε οτι οι εκτος αυτου δεν σημαινει οτι ειναι “ξεπουλημενοι” οπως το παρουσιαζεις.
  2. εχουμε πει.
    α) εχουν σχεδον σε καθε αλμπουμ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΗΧΟ. ποσες μπαντες το κανουν αυτο?
    β) εχουν εμπνευση (για τους πιο πολλους, εχουν)
    γ) κατ εμε, εχουν πιο πολλα “ολοκληρωμενα αριστουργηματα” απο τις αλλες ελληνικες μπαντες.

τι αλλο θες να σ πω? οτι μπλεκουν 123 ειδη με αρμονια και φτιαχνουν τρελο αποτελεσμα?
οτι αντι να παιζει μια κιθαρα lead, στο καινουριο αλμπουμ, λινταρουν τα οργανα της ορχηστρας και σε μερικα σημεια σου σηκωνεται η τριχα καγκελο???

ημουν μεσα σε αυτους. και παραμενω. ειναι απο τα χειροτερα του αλμπουμ. ομως ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΑΨΟΓΑ. δενει με το συνολο. και δεν “ενοχλει”. και το communion ειχε το narcisus που ηταν μετριοτητα σε σχεση με τα αλλα και μαλιστα δεν εδενε κιολας τοοοσο. ομως τα αλλα ηταν ΟΛΑ ηδονη…

[B]ΕΝΤΙΤ: σε μερικα σημεια οπως στο the undead keep dreaming οι κιθαρες behemothιζουν (evangelion στυλ)!
επισης η βασικη μελωδια (που ακουγεται στο ξεκινημα και στα μπρουταλ φωνητικα) θυμιζει σε κανεναν αλλο infernal sun η μονο σε εμενα???[/B]

Οπότε αντί να του λέτε ό,τι του λέτε, ζητήστε του να πει κάνα επιχείρημα για στηρίξει την άποψή του.

πλακα πλακα δεν εχεις αδικο…

Αν το ακούσουμε θα σου πούμε! :stuck_out_tongue: :smiley:

α δεν το εχετε ακουσει ακομη??? τι κριμα… :lol:

[SPOILER]νταξει, δεν σας δουλευω αλλο, ισως εγω ειμαι κωλοφαρδος που το βρηκα, δεν εξηγειται οτι ειμαι ο μονος σε ολο το φορουμ που το εχει ακουσει -και εχει ποσταρει-. η λογικη λεει οτι θα πορωθειτε παντως… μερικοι περισσοτερο απο το κομιουνιον, μερικοι αλλοι, λιγο λιγοτερο…[/SPOILER]

Βασικά αυτό που σας λέει ο νομιστέρης και δεν το καταλαβαίνετε, είναι ότι οκ όλα με τους σεπτικφλές, σ’αρέσουν δε σ’αρέσουν τους προσκυνάς τους μισείς αδιαφορείς όλα οκ, αλλά άμα “ελληνικό μέταλ” για σένα σημαίνει “ροτινκράιστ ή σεπτικφλές”, τότε έχεις χάσει ΠΟΛΛΑ επεισόδια.

απο μπαντες με μεγαλη δισκογραφια κλπ ποσες ακομη ειναι? κ να ειναι κ πολυ καλες?

Μεταξυ του “η καλυτερη μπαντα του Συμπαντος” και του “ειναι ανεμπνευστοι” υπαρχει ενας Ωκεανος ομως.

Και ναι, για εμενα ειναι η καλυτερη ελληνικη μπαντα (οχι τωρα, απο το Ophidian Wheel που τους εμαθα), αυτο σημαινει οτι ειμαι θυμα του mainstream η οτι πρεπει να απολογηθω για αυτο? Λιγο ελεος με τον ελιτισμο, αυτο λεω.

περα απο το “καλυτερη” που εχει να κανει σε κτηνωδη βαθμο με το ποσο αρεσει σε καποιον η δισκογραφια μιας μπαντας θελω να θυμισω οτι ολο αυτο ξεκινησε απο το οτι τους ειπα η πιο “ποιοτικη” και αν το δουμε απο την οπτικη του ηχου που δημιουργουν και της μοναδικοτητας τους νομιζω οτι ειναι σε ενα βαθμο πιο ξεκαθαρο.

το ολο στυλ τους δηλαδη σε κανει να τους καταλαβαινεις απο χιλιομετρα και αυτο ειναι κατι που δεν επιτυγχανεται ευκολα απο μια μπαντα. επιπλεον, διαρκως πειραματιζονται μεταξυ των αλμπουμ τους. ΟΛΑ αυτα μαζι, σχεδον κανεις αλλος δεν τα κανει…

Δε θέλω να μπω στη διαδικασία name-dropping και να ακολουθήσουν συγκρίσεις υπερ-ατού γιατί το θεωρώ τέρμα γραφικό.
Για μένα οι Σεπτικφλές ήταν μια σπουδαία μπάντα στα 90ς και μια αξιοπρεπής στα 00ς. Ποτέ δεν ήταν η κορυφαία εγχώρια μπάντα. Καλή χρυσή και άγια η εμπορική τους επιτυχία τα τελευταία χρόνια, αλλά επιτρέψτε μου να θεωρώ τον ήχο τους ξεπερασμένο. Αυτή είναι η άποψή μου προφανώς.

Αν κάποιος πάντως επιμένει να μάθει τη γνώμη μου σχετικά με το τι θεωρώ αφρόκρεμα στο εγχώριο σκληρό ήχο ας ανοίξει το σπόιλερ και ας γκουγκλάρει, χαμένος δε θα βγει, αν και λογικά θα έχει τσεκάρει, σας έχω πρήξει. Πληζ, να μην αρχίσουν συγκρίσεις δίσκο-δίσκο ή στατιστικά στοιχεία ή οτιδήποτε, δεν θέλω να μπω στη διαδικασία, δε θα απαντήσω.

[SPOILER]Necromantia και Sun of Nothing από αυτούς με κάποια χρόνια και δίσκους στην πλάτη. Αυτοί οι δύο είναι η κορυφή για μένα στη χώρα.
Είναι και άλλοι με μικρότερη πορεία, αλλά είναι πάρα πολλοί, δε μπορω να σκεφτώ τώρα.
[/SPOILER]

δηλαδη πραγματικα το communion δεν σ ειπε τιποτα? ειναι ενα απλο αλμπουμ? νομιζω οτι ειναι υπερξεχωριστο στο ειδος του…

επιπλεον προσπαθησα να τσεκαρω τους 2ους (τους πρωτους τους ξερω) αλλα το [B]Doom/Sludge/Noise/Black Metal[/B] που παιζουν μου ειναι τελειως μακρια απο τα γουστα μου κ δ μπορω να κρινω αντικειμενικα…

[B]εντιτ: δηλαδη ο ηχος του communion ειναι ξεπερασμενος??? και απο που και ως που ο ορος “ξεπερασμενος” κανει κακο στη μουσικη. αντε να πεις ξεπερασμενους τους μειντν η τους πριστ, τα παλια τους… μου φαινεται πολυ κουλο αυτο που ειπες…[/B]

Nai Ναι ρε Μπληντιν αλλα αυτο ειναι θεμα γουστου στην τελικη. Δεν μπαινω καν σε κουβεντα για το ποιος εχει την μεγαλυτερη αναγνωριση εξω, βοηθανε και οι συγκυριες για αυτο προφανως, ουτε ασχολουμαι να βρω την “αντικειμενικα” (τι σιχαμενη λεξη) καλυτερη μπαντα! Απο την στιγμη που εμενα ειναι η αγαπημενη μου ελληνικη μπαντα με προσβαλλει οταν ο αλλος μπαινει και λεει “αμα τους θεωρεις την καλυτερη ελληνικη μπαντα εισαι ασχετος”, ωπα ρε μεταλλοπατερα, μπατσο στο γουστο μας σε βαλαμε?

Το κομιούνιον είναι καλό άλμπουμ. Ακόμα κι εγώ που ακούω για “ατμοσφαιρικό μέταλ” και βγάζω καντήλες πια το άκουσα ολόκληρο ευχάριστα. Σε καμία περίπτωση δεν το βρήκα καινοτόμο πάντως. Όχι τουλάχιστον όπως είχα βρει το Οφίντιαν όταν είχε βγει.
Αλλά επιτρέψτε μου να θεωρώ πως το μέλλον του μέταλ βρίσκεται αλλού. Και κατ’επέκταση να μην μπορώ να συμμεριστώ τον ενθουσιασμό σας για τους σημερινούς Σέπτικ Φλες…

Καλά βρείτε κανα λινκ τώρα και αφήστε τις αμπελοφιλοσοφίες!!!

απο το στομα μου το πηρες γιατι δεν βρηκα τπτ ακομα:)

Αυτο!Αντε,γιατι ψαχνουμε σαν [B]πρεζακια[/B]!

[SPOILER]Και το κανετε χειροτερο μιλωντας εσεις που το εχετε ακουσει!!!:(:([/SPOILER]

κανεις δεν ειπε οτι ειναι το μελλον του μεταλ. ακομη και εγω που ειπα οτι τεινουν να εχουν ενα στυλ τελειως μοναδικο δεν πιστευω οτι θα επηρεσαουν πολυ κοσμο αλλα δεν το πιστευω για αλλους λογους. αληθεια, εσυ που πιστευεις οτι βρισκεται το μελλον του μεταλ?

πλακα πλακα, ψαχνω και δεν βρισκω ουτε εγω κ σκεψου οτι εχω ατομο που αν θελει να βρει κατι το βρισκει (λογικα δεν υπαρχει τιποτις λοιπον ακομη)…

[B]ΕΝΤΙΤ: αν καποιος μπορει ευκολα να τα ανεβασει η να τα μοιρασει, ας μου στειλει σε πμ, το μσν του να του στειλς τα κομματια να τα μοιρασει στους συμφορουμιτες μας (εγω δεν σκαμπαζω πολλα απο ανεβασματα κλπ)…!!![/B]

ποση υπομονη θεε μου[-X:x[SPOILER]:):):)[/SPOILER]

ρε μοργκοθ διαβασε το ποστ του κρισπ, παντα τα ιδια εχουμε. ειτε ειναι σε θρεντ για dimmu borgir ειτε για το κρακ δε σκαυ, μια ζωη ετσι. ΤΗΝ ΓΑΜΗΜΕΝΗ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΛΕΩ. οταν βλεπεις την προσπαθια απο ενα σκασμο μπαντες τυπου sun of nothing, u217, end, nocternity κλπ κλπ στα 00ς και μου αναφερεις τους σεπτικ φλες οτι ειναι ποιοτικοι και ειδικα στα τελευταια που αντιγραφουν ΚΑΤΕΜΕ παλι τα υπερτατα σκατα dimmu borgir και ολον αυτο τον σιρφετο του ατμοσφαιρικου ηχου που το μονο που μου δειχνει ειναι πλαστικουρα, φωτοσοπ και δικασι, ειναι να σου σηκωνεται το αιμα στο κεφαλι! ΒΑΡΕΣΕ ΜΕ ΡΕ ΜΟΡΓΚΟθ και ΝΤΕΝΤΜΙΤ, αυτος ειμαι ενας αποτομος υποκειμενικος κρετινος και κραζω τις μεηνστριμ μπαντες, γιατι πιστευω οτι εχουν πουλησει τη ψυχη τους στον σατανα και στις ελευθερες ωρες τους θυσιζουν βατραχια στο ονομα του.

εγω δενε χω ακουσει πολυ dimmu (μονο 2 αλμπουμ τα 1999 και 2001) αλλα δεν μου φαινεται κ δ νομιζω οτι τους αντιγραφουν οι σεπτικ. τελος παντων, γνωμη σου ειναι. αρκει να μην λες στους αλλους φρασεις του στυλ “ακους μαλακιες και μην νευριασεις γιατι ειναι η αληθεια”…