Sepultura

Μια χαρά δίσκος είναι, αλλά αν ξεκινάς την κριτική με αυτό το “Θα είναι για πάντα οι Sepultura χωρίς τον Max” μετά από 23 χρόνια ξέρω γω ε κάπου εμένα σαν αναγνώστη με έχεις χάσει.

4 Likes

Nαι, αυτά με τους Καβαλέρες έχουν καταντήσει ανέκδοτα.
Πάρτε το χαμπάρι, αυτοί είναι οι Seps σήμερα, αν δεν σας αρέσει, μην ακούτε.

Ο δίσκος δεν με έχει κερδίσει ακόμα.
Παραταύτα, για τους γραφικούς σαν τον παραπάνω συντάκτη, να τους πληροφορήσουμε ότι έχουν βγάλει τουλάχιστον 2 δισκάρες, και 2 πολύ καλούς στο ενδιάμεσο.

Μια χαρά δίσκος το Quadra το βάζεις να παίζει και φεύγει νεράκι και ας είναι αισίως το 15ο τους. Μοντέρνος ήχος στην παραγωγή και τραγούδια για όλα τα γούστα. Έχει κάνει και σπουδαία δουλειά στις κιθάρες ο Αντρέας όπως και ο μικρός στα τύμπανα. Ημουν λίγο αρνητικός με το isolation αλλά κακώς, το δισκάκι το έχω λιώσει. Σερί τριών σπουδαίων δίσκων πλέον χωρίς των igor οι seps.

2 Likes

Δεν το έχω ακούσει , ούτε και το προηγούμενη το Messiah που μου έχουν πει ότι αξίζει μια αυτιά

Αν και δεν εχω ακουσει νοτα χωρις τους καβαλερα, για οσους ενδιαφερει…

2 Likes

Ωραίο είναι το καινούριο και η αλήθεια είναι ότι όταν βγήκε το Isolation με έκανε να περιμένω δίσκο Sepultura με ανυπομονησία, εν έτει 2020. Βέβαια, το συνολικό αποτέλεσμα θεωρώ ότι δεν ήταν αντίστοιχο του Isolation, αλλά για τα δικά μου γούστα είναι καλύτερο από όλα τα πρηγούμενα με Green. Θυμάμαι ότι μου άρεσε και το Mediator και όταν είχε κυκλοφορήσει το άκουγα αρκετά.

Εννοείται ότι η εποχή Max Cavalera είναι αξεπέραστη, αυτοί οι Sepultura είναι από τις αγαπημένες μου μπάντες όλων των εποχών, δε μπαίνω καν σε διαδικασία σύγκρισης, οι συγκεκριμένες συνθέσεις ήταν από άλλο σύμπαν.

1 Like

Άκου και το Dante, είναι δισκαρος από την αρχή μέχρι το τέλος, με εκπληκτικο Γκριν και φοβερή ατμόσφαιρα. Για τους προσωπολαγνους, είναι ακόμα ο Ιγκόρ στο Ντάντε.

1 Like

Πάντως στην κατάσταση που βλέπω τώρα τον Igor, ο πιτσιρικάς Eloy πραγματικά δεν υπάρχει. Και φυσική κατάσταση και διαφορετική τεχνική και καλύτερες (πλέον) δυναμικές έχει. Έχει καλύψει υπέρ του δέοντος την θέση και πραγματικά ένα υποτιθέμενο reunion θα τον αδικούσε κατάφωρα.

1 Like

Δεν τιθεται θεμα reunion πλεον και να πω και τη μαυρη μου αληθεια νομιζω οτι ουτε τον Μαξ τον περνει πλεον να το κανει με τη φυσικη κατασταση που εχει,θα φωναζουμε ολοι πισω τον Green μετα το πρωτο λαιβ και θα γελαει ολος ο ντουνιας…Μαξ για μενα πρεπει να σταματησει να παιζει μουσικη η να κανει ενα off για 1-2 χρονια να φτιαξει φυσικη κατασταση,το quadra δεν το χω ακουσει ακομα αλλα machine messiah ειχα λιωσει οπως και Kairos και φυσικα το τιτανομεγιστο Dante

2 Likes

2 Likes

4 Likes

Όλη η μπάντα αγαπάει τη Σουπερλίγκ, γνωστά είναι αυτά.

3 Likes

από τότε βγήκε άραγε το ΑΕΚ ΜΑΣΤΟΥΡΑ ΣΕΠΟΥΛΤΟΥΡΑ ;;;;

1 Like

Νομίζω ότι ήταν με Soulfly πάντως τότε που τη φόρεσε ο Max.

5 Likes

Δεν ήταν και τόσο άσχημα το 1996 τελικά :stuck_out_tongue:

3 Likes

Δεν τα είχες δει αυτά τα βιντεάκια; Έχουν ανέβει από το 2012 στο youtube.

Το Roots είναι από τον Ιούνιο και με αφορμή αυτό είπα να ποσταρω και τα υπόλοιπα για να δούμε πόσο (δεν) έχει αλλάξει ο Kisser

1 Like

Μιας και εβγαλαν ενα απο τα καλυτερα τους αλμπουμ, προφανως και οχι, δεν ηταν ασχημα, γαμω ηταν.

Σε αλλα νεα, τι ΚΟΜΜΑΤΑΡα ειναι αυτο… δεν εχω ακουσει τιποτα απο το Quadra εκτος απο το πρωτο σινγκλ, που μου αρεσε παρα πολυ.

Ισως αυτο πρεπει να γινει rectified. Βασικα στηριζω Σεπουλτουρα ακομα και χωρις τους Καβαλερα, ο Kisser και ο Παουλο Χυστο Πιντο εχουν κανει φοβερη δουλεια στο να διατηρησουν τον χαρακτηρα της μπαντας, και ο Ντερηκ Γκρην για μενα εχει φοβερη καφροφωναρα.

Eloy Casagrande εντωμεταξυ παιζει να ειναι καλυτερος απο τον Igor, πιαστε τις τσουγκρανες και τους πυρσους :sunglasses:

4 Likes

Στην φάση που είναι ΤΩΡΑ ο Igor, δεν θα πρέπει καν να μπαίνουν σε σύγκριση. Είναι εντελώς διεκπεραιωτικός, η φυσική του κατάσταση δεν τον βοηθάει, δυναμικές πλέον ότι να ναι… αντίθετα ο μικρός όντως παίρνει scalp. Ότι ήταν και ο Igor την χρυσή 5ετια. Τα drums που έπαιξε αλλά και ο ήχος που είχε (με την βοήθεια του Scott Burns βέβαια) ήταν καταπληκτικά. Όταν όμως επαναπαυεσαι, έχεις “έντονες καλλιτεχνικές ανησυχίες” (βλέπετε με τι αβρότητα του φέρομαι για τα djλικια και τις μαλακίες) και γενικά βολευεσαι, ε τότε αυτό είναι το αποτέλεσμα.

1 Like

Μεγάλος δίσκος το κουαντρα!! ΜεΤανΟΕιτΕ

1 Like