Sepultura

Λοιπόν, λοιπόν, λοιπόν… δεν ξέρω πόσοι ακόμα ενδιαφέρονται για τους Seps, πόσο μάλλον χωρίς κανένα από τα αδέρφια στην ομάδα, αλλά ήρθα για να εκφ΄ρασω τον ενθουσιασμό μου για τους Sepultura του 2014, ύστερα και από τον όλεθρο που πρόσφεραν και είχα την ευτυχία να βιώσω στο Βερολίνο την προηγούμενη Πέμπτη.

Ξεκινάμε από τα βασικά και το setlist :

Trauma of War
The Vatican
Kairos
Propaganda
Impending Doom
Manipulation of Tragedy
Convicted in Life
Dusted
The Age of the Atheist
Dead Embryonic Cells
The Hunt (New Model Army cover)
Spectrum
Da Lama ao Caos (Nação Zumbi cover)
Inner Self
Territory
Refuse/Resist
Arise
Ratamahatta
Roots Bloody Roots

Nαι οκ, ξέρω… πολλά από το νέο άλμπουμ, γενικά υπερτερούν τα κομμάτια της Green εποχής. Αλλά αυτό το πράγμα που είδα αυτό που βίωσα δεν περιγράφεται. Δε ξερω γενικά οι Γερμανοί τι φάση οπαδοί είναι, αλλά και σε συνδυασμό με την εμφάνιση της μπάντας έσπασαν τα πάντα.

Όσον αφορά τους Seps, τεράστια απόδοση. Green γίγαντας, Paulo Jr. και Kisser αλανθαστοι, μα η αποκάλυψη ηταν drummer. Πιτσιρικάς, 22 ετών, καυλωμένος, τρελός παίχτης πήρε από το χεράκι τους υπόλοιπους και τους ανεβασε 10 επιπεδα. Τέτοιο σφυροκόπημα σε drums δεν εχω ξαναδει. ΟΛΕΘΡΟΣ απλά. Mε τελείως death metal αισθητική.
Βέβαια είναι και ο τελευταίος δίσκος φανταστικός, οπότε και τα νεα τραγούδια υποστήριξαν σημαντικά την απόδοση της μπάντας, αλλά και το ανάποδο. Και επιτέλους, τα Refuse/Resist και Τerritory επέστρεψαν στις γνωστές τους ταχυτητες. A, ναι και The Hunt, η έκπληξη της βραδιάς. :slight_smile:

Γεινικότερα τώρα όσον αφορά το ζήτημα Seps v. 2014 και Soulfly/Cavalera Conspiracy. Aφενός με την εισαγωγή στο Propaganda και τα λόγια του Derrick Green, το reunion φανταζει πλεον απλά αδύνατο. Aφετέρου όσο οι Cavalera βγάζουν αυτα που βγάζουν, και οι Seps v. 2014 έχουν βγάλει στη σειρά δυο δισκάρες, ε προσωπικά πλέον η επιλογή έχει ήδη γίνει.

Το παρελθόν υπάρχει εκεί, τιτανοτεράστιο στο πανθεον που του αξίζει. Οι Seps v. 2014 αξίζουν όμως την ευκαιρία τους. Εμένα με έχουν κερδίσει απόλυτα.

o ντραμερ στη λαρισα κοντεύει να ρίξει τον χώρο λέμε. θεος.

οσο για τους σεπ 2014, εδω λιγο πριν βγουν οι περισσότεροι ήταν χαλαροί στο στυλ, “ναι αλλα δεν ειναι οι σεπουλτουρα. οχι έτσι οπως πρέπει τουλάχιστον.” ε μετά το Live όλοι ήταν υπερευχαριστημενοι.

Σαν 15χρονο κάνει ο Max

Κριμα για την καταντια και του Max και των Sepultura…

Το καινούριο τους πάντως είναι μια χαρά, και το εξώφυλλο γαμάτο. Όσο για τον Max πραγματικά τον έχει πάρει η κάτω βόλτα τα τελευταία 10 χρόνια με μικρές εξαιρέσεις (Killer Be Killed)

Εγώ πάντως βρίσκω τους Sepultura πολύ πιο τίμιους από ότι έχει κάνει ο Max τα τελευταία χρόνια .

Και Live μου φαίνονται καλύτεροι από ότι είναι τα τελευταία χρόνια οι Soulfly .

Όντως το Killer be Killed είναι πολύ καλό αλλά εκεί δεν παίζει μπάλα μόνος του .

1 Like

Κάπου εδώ να πούμε ότι είναι τεράστιο κρίμα να μένουν οι Cavalare-oi στην επικαιρότητα (είτε ως Soulfly, είτε ως CC) για μέτριους δίσκους (το enslaved συμπαθέστατο για μένα), ενώ οι Seps έχουν βγάλει δισκάρες που δεν έχουν πάρει προβολή που “έπρεπε”.

Πρωτα θα πω για το Dante XXI, το οποίο δεν έχει δευτερόλεπτο περιττό.
Στην συνέχεια το συμπαθέστατο Α-Lex και τώρα το εντυπωσιακό Machine Messiah.
Εχει μέσα πράγματα που δεν έχουμε ξανακούσει απο Seps, είναι αρκετα πιο τεχνικό, πλησιαζοντας λογική Beneath σε σημεία. Green σε στουντιο είναι άψογος. Γενικά μια ομορφιά.
edit: Α ξέχασα το τέρας που έχουν στα τύμπανα, απιστευτος.

1 Like

1)Beneath the remains
2)Arise
3)Chaos AD
4)Roots
5)Schizophrenia απο μενα…Τωρα η αληθεια ειναι οτι ο Cavalera καπου το χασε μετα το omen για μενα με τους Soulfly…Το τελευταιο CC ειναι πολυ δυνατο,απτην αλλη οι Seps εχουνε βγαλει πολυ αξιολογα αλμπουμ οπως dante,alex,kairos και μια τρελη αλμπουμαρα(!!)Machine Messiah που αμα ειχε βγει κατω απο αλλο ονομα θα μιλαγαμε πιστευω για την καλυτερη κυκλοφορια του 17 ολοι απλα παιζει κλασσικα το θεμα Sepultura=Cavalera(πολλες φορες και γω το λεω οποτε δν βγαζω κ την ουρα μου απεξω)αμα απτο 97 κ μετα ειχαν συνεχισει με αλλο ονομα πιστευω οτι θα ηταν πολυ διαφορετικη η ιστορια τους παντως

Γάμησε !

10 Likes

όντως πολύ ωραίο

Tι κομματάρα είναι αυτή?
Δεύτερη νιότη περνάνε μου φαίνεται αυτοί.

Κάπου εδώ να δηλώσω ότι ο Green στουντιακά μου αρέσει περισσότερο από Cavalera

2 Likes

και Live πλεον καλυτερος ειναι.

2 Likes

Γαμησε το κομματι,αλλου παπα ευαγγελιο!
ο Μαξ εχει πεθανει λαιβ κοντα 10χρονια,ο Γκριν ειναι 10 σταδια πιο πανω τα τελευταια χρονια σε ολα! φωνη,λαιβ,αλμπουμς στα παντα! Και ο Ελοϊ ειναι αλλου ο τυπος

Για κάποιο λόγο μου θύμισε Testament, όχι ότι είναι κακό αυτό βέβαια, δυνατό κομμάτι.

1 Like

Ναι και εμενα μου εφερε στο νου Testament. Ισως εξαιτιας της παραγωγης.

Testament πρώτης περιόδου φαντάζομαι, γιατί μετά από το gathering, οι παραγωγές είναι “πιο generic πεθαίνεις”. Άσε που είναι πολύ πιο εμπνευσμένο :slight_smile:

1 Like

εεεε δεν εχω και σε τρελη εκτιμηση τους Testament (απο το Gathering Και μετα, εννοω δεν πεθαινω ) αλλά εχουν καποια δυνατα και ωραια κομματια στα επομενα 2.

3 Likes

53/100 μόνο. Κι εγώ που τον άκουσα (μέσες-άκρες) δεν μου έκανε κάποια ιδιαίτερη εντύπωση. Συμφωνώ με το συντάκτη.

Που πας ρε καραμήτρο χωρίς Cavalera bros