Session Μουσικοι!

Ποια η γνωμη σας για τους session μουσικους; Περαν του οτι ειναι τεχνικα αρτιοι πως σας φαινεται η ιδεα του να πηγαινεις σε ενα γκρουπ μονο για live η ηχογραφηση δισκου; Ποιοι ειναι οι μεγαλυτεροι session μουσικοι κατα την γνωμη σας; Εμενα ο πρωτος που μου ερχεται στο μυαλο ειναι ο Vinnie Colaiuta! O τυπος εχει παιξει drums απο δισκο της Μαντονα μεχρι jazz, swing (ας πουμε με τον Chick Corea) και metal στα 2 τελευταια αλμπουμς των Megadeth! :stuck_out_tongue:

Πειτε κι εσεις…

Steve Lukather. O μεγαλυτερος session μουσικος! .&-

Big Jim Sullivan


[SIZE=“5”]JIMMY PAGE[/SIZE]

Συμφωνω απολυτα με το ποστ του bluezlick.
Τωρα κατα την αποψη μου μπορει να ειναι τεχνικα αρτιοι οπως λες σορτσακια αλλα νομιζω οτι δν υπαρχει δεσιμο σε κατι τετοιο. Πολλες φορες παρατηρουμε σε ενα group οτι “ο ενας ειναι στο μυαλο του αλλου” , κατι τετοιο δν πιστευω οτι υπαρχει με τους session.

πολυ σωστα!
εισαι απλα ενα ρομποτ που πρεπει να παιξεις οτι σου πουνε!

Πολλές φορές είναι χρήσιμοι σε κάποιες μπάντες, για να μπορέσουν να ολοκληρώσουν τη δουλειά τους.

Εγώ θα πώ Vinnie Colaiuta, Jimmy Sloas, Ralph Santolla, Hellhammer.

Εγώ θα αναφέρω τον Tony Choy. Θεός session μπασίστας, έχει παίξει μεταξύ άλλων σε Atheist, Cynic, Pestilence.

Γενικα ειμαι κατα των session μουσικων, αλλα σε περιπτωσεις εχουν βγει φανταστικα πραγματα απο τετοιες ηχογραφησεις. Οπως τα προσωπικα του Waters για παραδειγμα.

Τον James Murphy μπορουμε να τον θεωρησουμε session-α?

Γενικα θεωρώ ότι οι session μουσικοί δεν νιώθουν αναγκαστικά την μουσική που παίζουν.Ενίοτε βέβαια δίνουν πολλά σε ένα κομμάτι(όπως ο Manfred mann στο τελείωμα του July morning των Uriah heep για παράδειγμα).

καλα τι μου θυμησες!
τι επος κοματι τι σολαρα παταει το παλικαρι με το mini moog!
σπαστα ολα