Seventh Wonder - Mercy Falls [2008]

Οι κύριοι της κλίκας του progressive να σπεύσουν.

Σουηδοί, 3ο άλμπουμ, progressive metal.

Δισκαρος,το μελωδικο Prog Metal στα καλυτερα του!!Και το προηγουμενο επισης ειναι σε καλα επιπεδα!!
Η Lion εχει μια πολυ καλη γκαμα απο Prog μπαντες!!

Ναι, και το “Waiting In The Wings” πολύ καλό ήταν, αλλά το καινούριο είναι άλλο επίπεδο.
Καταπληκτικός δίσκος και το καλύτερό τους μέχρι στιγμής.

Δεν εχω σταματησει το τελευταιο μηνα να το ακουω (συντροφια με darkwater).
Στα τελευταια κομματια theateριζουν κιολας, και το γουσταρα :smiley:


Ωραιος και οχι υπερβολικος :wink:

Εχουμε και το ιδιο ονομα :slight_smile:

Παρα πολύ καλός ο δίσκος.

Κινούνται στα κλασικά progressive metal μονοπάτια που γουστάρουμε. Ο τραγουδιστής τους κάνει τη διαφορά με τη φανταστική φωνή του…

Σίγουρα μέσα στις 3-4 καλύτερες κυκλοφορίες του είδους για φέτος.

O δισκος κυμαινεται στα επιπεδα του A Day Away που ειναι το μονο που εχω ακουσει και gamay?

καλό, αλλά δεν τρελάθηκα.

Break the Silence ρεεε!!

Δεν εχω δωσει βαση στο concept ακομα, αλλα ετσι προχειρα που ακουσα τα λογια, χαζουλικο φαινεται.

Μιλαμε ομως για ΜΟΥΣΙΚΑΡΑ!

Destiny Calls :wink:

Δισκάρα. Ο τραγουδιστής είναι αποκάλυψη.

__Πολύ καλός, αλλά μέχρι εκεί κατά τη γνώμη μου. Είναι ο πρώτος τους δίσκος που ακούω. Το κόνσεπτ μιλάει για έναν πατέρα και σύζυγο που είναι σε καταστολή μετά από δυστύχημα με το αυτοκίνητό του… ε, μη σας πω κι άλλα και αποκαλύψω το (ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΟ μεν αλλά ταυτόχρονα) ανατριχιαστικό φινάλε. :slight_smile:

__Με βάση αυτά που άκουγα περίμενα κάτι καλύτερο, αλλά και πάλι είναι ΑΞΙΟΛΟΓΟΤΑΤΟ το αποτέλεσμα. Μπράβο τους! Ολοι καλοί παίχτες και συνθέτες (έχουν βάλει πολλά λιθαράκια οι Theater και μερικά μάλλον και οι Shadow Gallery) και ο τραγουδιστής τους (Tommy Karevik) πραγματικά εξαίρετος! Τον απόλαυσα.

__Τα περισσότερα κομμάτια… απλά οκ. Άλλα αποτελούν καλές ιδέες (π.χ. στο Back In Time το γύρισμα του χρόνου μουσικά) και συνΔέσεις, καλό acting απο κάποιους ηθοποιούς, κακό απο άλλους -γιατρό), πολύ καλή θεατρικότητα απο τον τραγουδιστή και μερικά πραγματικα΄ωραία τραγούδια όπως αυτά που αναφέρατε ή το Black Parade και το One Last Goodbye (ή και το ομόνημο). ΟΜΩΣ, τη διαφορά για μένα την έκανε το υπέροχο Hide And Seek (αν θα ακούσετε ένα κομμάτι τους, ας είναι αυτό).

__Μπράβο και αναμένουμε τη συνέχεια, Πάντως το ευχαριστήθηκα πολύ περισσότερο απο τους Communic και το Payment Of Existens π.χ. που το άκουσα 2 φορές και δε μου έκανε το μεγάλο κλικ… Καλός αλλά όχι ΔΙΣΚΑΡΑ τύπου “Tyrrany” ή “Room V” (shadow gallery) -για να αναφέρω ένα “κοντινό” άκουσμα. Ακούστε άφοβα. 8)