Shaaman τελοσ

Η βραζιλιάνικη μπάντα SHAAMAN (ex-SHAMAN), που στις τάξεις της είχε τα πρώην μέλη των ANGRA André Matos (φωνητικά), Luis Mariutti (μπάσο) και Ricardo Confessori (drums) ανακοίνωσε στο επίσημο fan club της, την οριστική διάλυση της, λόγω μουσικών και προσωπικών διαφορών. Ήδη οργιάζουν οι φήμες για το δεύτερο πολυαναμενόμενο βραζιλιάνικο reunion?

ΣΚΑΤΑ!

Είμαι πολύ μεγάλος οπαδός των Angra. Πραγματικά λατρεύω όποια δουλειά έχουν κάνει μέλη τους, από το Virgo μέχρι το νέο Universus Inversus cd του Kiko Loureiro.

Μακάρι να διαψευστώ αλλά δεν προβλέπω reunion των Angra. Μιλώντας λίγο πέρσι με τους Kiko Loureiro και Rafael Bittencourt διέκρινα μια μεγάλη δυσφορία απέναντι κυρίως στον Andre Matos.

Βέβαια, έχω την εντύπωση πως το νέο Angra θα πάει λίγο άκλαφτο και ίσως αυτό τους κάνει να αναθεωρήσουν, αλλά και πάλι χλωμό το κόβω.

Για να εστιάσω στους Shaaman, μας αφήνουν παρακαταθήκη το Ε-Κ-Π-Λ-Η-Κ-Τ-Ι-Κ-Ο Ritual και το πολύ καλό straight και μελωδικό Reason.

Δεν τους πήγε εξ’αρχής η όλη φάση με αναβολές στην Ευρωπαϊκή περιοδεία (είχε αναβληθεί και η συναυλία στην Ελλάδα με Time Machine) και με την αλλαγή του ονόματος. Στην Βραζιλία είχαν γίνει μεγάλο όνομα, με επιτυχία ίδια και μεγαλύτερη από τους άλλους αλλά μάλλον έχασαν το στοιχημα σε Ευρώπη και Ιαπωνία. Τελικά, ένα brand name μπορεί να είναι τόσο σημαντικό…

Όσοι έχουν δει το DVD Ritualive αναγνωρίζουν το πόσο ποιοτική και δυναμική ήταν αυτή η μπάντα. Είναι από τις καλύτερες performance που έχω δει σε live DVD (τουλάχιστον για αυτό το μουσικό είδος). Αν δεν το έχετε, κάντε δώρο στον εαυτό σας…

Only made to disappear?
Life’s a rough stone
And the future, unclear

Κρίμα το Ritual ήτανε πολύ καλό :frowning:

Giati na paei aklafto to neo Angra???
Gia emena einai h top kukloforia ths xronias mexri twra.
To akouw tis teleutaies 2 weeks astamathta sto mp3 player mou. Kai den eimai kan opados tous. Mono to “Holy Land” 8ewrw spoudaio disko apo autous. Alla to neo spernei - eidika sta ki8aristika merh.
Kala, gia to personal CD tou Kiko den to suzhtaw ka8olou.

Εμένα μ’ αρέσει αλλά εγώ είμαι οπαδός και δεν πιάνει η άποψή μου.

Πάντως επειδή έχω ασχοληθεί αρκετά με την περίπτωσή τους το νέο album μπορεί μουσικά να είναι φανταστικό και τρομερά δουλεμένο, όμως το ατού τους δεν ήταν ποτέ το βιρτουόζικο παίξιμό τους, αλλά το ότι καταφέρναν να το συνδυάσουν με φοβερές μελωδίες και τα χαρακτηριστικά (tribal, ethnic, whatever) περάσματά τους.

Υπάρχουν 2 πράγματα που δεν προσδίδουν το κάτι παραπάνω στην μπάντα. Πρώτον το σχετικά τυποποιημένο παίξιμο στα drums του Aquiles Priester που είναι και λίγο περίεργο γιατί πρόκειται για πολύ καλό κατ’ εμε drummer. Εν συγκρίσει όμως με το εμπνευσμένο drumming του Confessori υστερεί. Επίσης, σε αυτό το δίσκο προβληματίζει ο Falaschi όταν στον προηγούμενο μάγεψε. Το επίπεδο των φωνητικών του δε μου φάνηκε να συμβαδίζει με το επίπεδο των συνθέσεων.

ΔΕΝ τα θεωρώ κακά ή κάτι τέτοιο, απλά περιμένω λίγο περισσότερα από τους Angra. Είναι καλός δίσκος, απλά περίμενα κάτι καλύτερο και όταν δεν έπιασε το καταπληκτικό Temple of shadows μου είναι πολύ πιθανό να πάει αυτό άκλαφτο.

Επιτέλους κάποιος πού συμφωνεί μαζί μου για το καινούριο Angra! Θα έλεγα μάλιστα ότι εσένα σου αρέσει πολύ περισσότερο, αφού το θεωρείς το καλύτερο άλμπουμ της χρονιάς! Το μόνο πού χαλάει λίγο το δίσκο είναι η φωνή το Falaschi. Ισως να είναι πού δεν μου αρέσει γενικά η χροιά του…

Όσο αφορά τους Shaaman τώρα… Μεγάλο κρίμα. Οτι υπήρχε για να μας θυμίζει τα παλιά μεγαλεία των Αngra χάθηκε! (εννοείται ότι θεωρώ το Ritual ότι καλύτερο έχει κυκλοφορήσει μετά το Fireworks σε ότι έχει σχέση με τους Angra! To Reason παρόλο πού έδειξε μιά τάση προς αλλαγή δεν με κέρδισε…)

Όσον αφορά τις φήμες μετά τη διάλυση των Shaaman αυτές αναφέρουν ότι οι διαφορές υπήρχαν με τον Confessori. Προς τιμήν τους δεν αντικαθιστούν απλά τον drummer αλλά “τελειώνουν” την μπάντα και πως ο Matos με τους αδερφούς Mariutti θα συνεχίσουν ως προσωπική μπάντα του πρώτου.

Άσχημες καταστάσεις.

Παρακαλείται γνωστός εκδότης που γράφει στο forum και συνεργάζεται με άγνωστο μπασκετμπολίστα (!?!), ο οποίος τυγχάνει να έχει επαφές με κάποιον Ανδρέα από Βραζιλία να δώσει μερικές πληροφορίες… :lol:

Th gnwmh mou gia ton Edu Falaschi 8a thn ma8eis suntoma … oxi apo edw omws.

O Outshined exei dikio pws to birtouoziko paiksimo oudepote htan to megalo atou twn Angra. Wstoso otan akouw to neo CD den mporw na mhn milhsw gia thn fantastikh douleia pou exei ginei stis ki8ares. Ta ru8mika tous merh einai apisteuta.

Έχω ήδη αρχίσει να αναθεωρώ για το νέο Angra χωρίς αυτό να το βγάζει από τις τελευταίες θέσεις της δισκογραφικής τους κατάστασης…

Όσον αφορά τον Edu Falaschi να πω εγώ την άποψή μου από εδώ.

Αρχικά, από το λίγο που τον γνώρισα σε κερδίζει σαν χαρακτήρας. Πραγματικά, δίνει την εντύπωση του πολύ ευγενικού και προσγειωμένου ανθρώπου που νιώθει τυχερός που κάνει το όνειρό του πραγματικότητα μέσω των Angra.

Στους Angra έχει προσφέρει πάρα πολλά. Με διαφορά περισσότερα από τους άλλους δύο νέους. Έχει προσόντα. Έχει πολύ καλή φωνή και studio και live, είναι πολύ καλός συνθέτης και η φωνή του δεν τον περιορίζεται σε ένα ύφος.

Κομμάτια σαν το Heroes Of Sand, Wishing Well και ειδικά το Bleeding Heart από το αδικημένο EP “Hunters And Prey” αναδεικνύουν το συνθετικό και ερμηνευτικό του ταλέντο.

Πολύ σημαντικό στοιχείο είναι η διαρκής βελτίωση που παρουσίαζε. Από το Rebirth, στο Hunters And Prey και από εκεί στο Temple Of Shadows ένιωθες ότι κάθε φορά άκουγες έναν καλύτερο τραγουδιστή. Αυτή η στασιμότητα είναι που ενοχλεί σχετικά στο Aurora Consurgens.

Σε ένα πράγμα υστερεί. Δεν έχει αυτόν τον αέρα του “μεγάλου frontman” που είχε ο Andre Matos. Δείτε το DVD από τη Rebirth Tour των Angra και το Ritualive των Shaman και θα καταλάβετε.

Στην ουσία χάνει στη σύγκριση με τον Andre Matos. Πόσοι θα κερδίζαν όμως?

Σχετικά με Angra…

BLIND GUARDIAN and ANGRA are joining forces for a tour of Japan in February, 2007.

:x

Καταραμένε Μαετζίμα
Τρελό πακετάκι θα δουν πάλι οι σχιστομάτηδες

μέχρι και νέο τραγούδι…
τελικά solo με τους αδερφούς Mariutti.
το τραγούδι αν και σε demo μορφή τα σπάει.

Καταραμένοι σχιστομάτηδες ](,) ](,) ](,) ](,) ](*,)

The December issue of Japan’s Burrn! Magazine features ANGRA guitarist Kiko Loureiro with MEGADETH frontman Dave Mustaine. According to the official Angra website a 17 page article on the band is featured in the issue.

Angra’s new album, Aurora Consurgens, was released on October 30th and has already sold over 70,000 copies worldwide.

Να τα βλέπουν αυτά, κάποιοι που κανονίζουν αφιερώματα. :stuck_out_tongue:

17 σελίδες αφιέρωμα Angra. Ψήνομαι να το πάρω ακόμα και αν είναι στα Γιαπωνέζικα… :lol: