Shadow Gallery - Digital Ghosts

Μολις βγηκε το album που θα με κανει να ξεχαστω για τα υπολοιπα 2 χρονια τουλαχιστον.

Αφου παιζαμε με το “βρες τον συμβολισμο, βρες την αληθεια, βρες την εβδομη πυλη” του Black Clouds για περιπου 10 σελιδες σχετικα με μια εικονα ενος εξωφυλλου, τωρα πιστευω ηρθε η στιγμη να ασχοληθουμε με μουσικη.

Επειτα απο ενα αλμπουμ (room v) που μετουσιωθηκε σε εναν 6 ωρο /μερα dj για τον τελευταιο χρονο, αυτη τη στιγμη, πληκτρολογωντας ενω ακουγοντας το νεο αυτο εξωγηινων εργο, μου ειναι λιγακι δυσκολο να περιγραψω τα κομματια που με ναρκωνουν ολο και περισσοτερο στην μεγαλοσυνη τους.

Ας υποκλιθουμε ολοι μας λοιπον στο καλυτερο prog metal αλμπουμ για το 2009.

Small Note: Το Pain…

[SIZE=“7”]ΠΟΣΟ ΚΟΜΜΑΤΑΡΑ ΕΙΝΑΙ!!![/SIZE]

α ρε και να μην ειχε “φυγει” η φωναρα…

θα το ακούσω από βδομάδα με την ησυχία μου… hatebreed, δε λέμε όχι σε ΠΧΙΟΤΙΚΑ pms.

ακούω τον δίσκο…φορτωμένος ακούγεται, αρκετά heavy και ίσως με διαφορά ο πιο τεχνικός τους…τον ακούω σε mp3 σαφώς, αλλα με ακουστικά, και φαίνεται η παραγωγή να βγαζει περισσότερο τα χαρακτηριστικά που ανέφερα, ακούγεται εντονη, τύπου symphony x-paradise lost…

αυτά ακούγονται τουλάχιστον μη προβλέψιμα για shadow gallery…

παντως τα τεχνικά μέρη ειναι μουσικά αρτια…

αρχικά σε παρασύρει η χαρά ενός νέου δίσκου shadow gallery, που τους θεωρούσες ότι τέλειωσαν μετά το θανατο της φωνάρας και ομως αναστήθηκαν…

δεν ξέρω για μένα τελείωσε πολύ γρήγορα η ακρόαση, προφανώς οφείλεται στις ανεβασμένες ταχύτητες των κομματιών, στην παραγωγή κτλ…θα ξανακουσω πολλές φορες (και το cd εννοείται) για να έχω πιο πληρη αποψη

σίγουρα παίζει μεγάλη ποιότητα μουσικής μέσα, δεν είναι ούτε τόσο αρτιστικός όσο το Room V, ούτε κομμάτια που σου κολλάνε με τη μία σαν του Tyranny φαίνεται να έχει…φαινεται διαφορετικός αλλα Gallery 99% (αφήνω το 1% έξω ελέω Baker:p).

Δισκαρα που το μοναδικο της μειονεκτημα ειναι οτι δεν τραγουδαει ο Mike Baker

ο νέος τραγουδιάρης όμως αποτίει φόρο τιμής στον baker.

ναι ο νεος θυμιζει κατι μεταξυ Baker και Geoff Tate

Πολυ περιεργο σαν πρωτο ακουσμα. Σιγουρα εχουν αλλαξει υφος και αυτο αν και δε μου καθεται καλα με μονο μια ακροαση, μ’αρεσει. Στα φωνητικα ειναι απλα απιστευτο το ποσο δυνατες - μεταφορικα - φωνες εχουν μεσα σε 5 ατομα, ε; ο Cadden-James παλι εκανε το θαυμα του, υποθετω. Πολυ ικανοποιημενος απο τον Ashland, πολυ καλες ερμηνειες. Καποιος πρεπει να φερει τον Nevolo πισω - δε ξερω αν το γεγονος οτι ο Wehrkamp παιζει και ντραμς στα περισσοτερα κομματια επηρεασε τα κιθαριστικα μερη ή/και την χρηση του πιανο που τοσο ξεχωριζε, αλλα σιγουρα ετσι φαινεται.

Θα τα πω πιο αναλυτικα οταν λιωσει το cd. Με τους ρυθμους που παιζει, δυο-τρεις μερες το πολυ. :smiley:

:?: :?: :?:

λάθος μου…

We miss you Bakes

Ευτυχώς που ο νέος τραγουδιστής στέκεται ψηλά στις περιστάσεις…Οι Shadow Gallery είναι ΜΕΓΑΛΗ μπάντα! :respect:

Με ένα γρήγορο άκουσμα ο νέος θυμίζει αρκετά Tate αλλά όπως και να έχει τα συνεχή backing vocals από τους υπόλοιπους αποτελούν σφραγίδα SHadow Gallery!!

Εξαιρετικός για ακόμα μια φορά ο δίσκος ε;

ωραιος δισκος, ειδικα για μια τοσο χαλια χρονια:D
χαλαρα ο καλυτερος προγκ δισκος του 09’ που εχω ακουσει (το bcasl μου φανηκε καλο σε σημεια αλλα και βαρετο σε αλλα, οσο για τους αλλους…:frowning: )
δεν μπορω να πω οτι με ενθουσιασε παντως σε μεγαλο βαθμο

υ.γ.επιτρεπεται το θρεντ αυτου του δισκου να εχει λιγοτερα ποστς απο το dead to sunrise?

__Εγώ πάλι που το έχω ακούσει πριν κυκλοφορήσει επίσημα (παράνομα ντε :stuck_out_tongue: -επειδή δεν κρατιόμουν, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως έτρεξα και το πήρα μετά, και φυσικά πήρα την limited edition με τις τελευταίες ηχογραφήσεις του ΥΠΕΡΟΧΟΥ Baker), και προσπαθώ να ξεχωρίσω τραγούδια και να χονέψω τον δίσκο για να έρθω να γράψω εδώ… δε το έχω καταφέρει ακόμα. 8)

__ΔΙΣΚΑΡΑ. Πατάς play, τελειώνει, ξαναπατάς play. 8)

[SIZE=“7”]SHADOW GALLERY has announced that they will be performing live in concert on the 2010 Triton Power Cruise… This will be the first live performance for SHADOW GALLERY. [/SIZE]

?We have waited a long time to bring the music of SHADOW GALLERY to the stage,? said Gary Wehrkamp, ?There are many talented bands performing on the Triton Power Cruise and we are honored to be a part of this exciting event.? Fellow band mate Brendt Allman also commented, ?This will be a fun event, a long time in the making.? Beth Mays of Triton Power Cruise said, ?It is my sincerest honor to have SHADOW GALLERY give their first performance onboard the Triton Power Cruise.?

The Triton Power Cruise web site is www.tritonpowercruise.com The cruise takes place from April 30th-May 3rd and includes the following: Cabin, all food on the cruise, a pre-party on Thursday, April 29, 2010, party in the Bahamas, all concerts, Meet and Greet, Beatnik Rhythm Analyzers sponsored drum clinic featuring Casey Grillo of Kamelot and more. Optional upgrade will also be available for a private party with all the featured bands.

Μακαρι να παει καλα το ολο αυτο σκηνικο, μπας και τους δουμε σε κανα τζαμπ προς Ευρωπη.

καλός δίσκος, αλλά όχι στο Shadow Gallery επίπεδο των Carved,Tyranny,Legacy.

Πολύ μεγάλο συγκρότημα, και πολύ καλός δίσκος:):!:
Ένα live, και μάλιστα προς τα μέρη μας θα ήταν ότι καλύτερο…αρκεί να ξεκινήσουν περιοδία:):!:

βλεπω να κανουν τουρνε στο αμερικα και μεις να τους δουμε απο γιουτουμπ:(