Shadow Gallery Αγαπημένο κομμάτι

Μιας και τους τελευταίους μήνες δεν ακούω τίποτε άλλων πλην των τεράστιων αυτών μουσικών, και μιας και διαβασα τα ευχαριστα (οσο μπορουν να ειναι βεβαια) νεα σχετικα με την συμμετοχη του DC Cooper στο επερχομενο album τους, έφτιαξα ένα δημοψήφισμα για να μάθω κυρίως τις δικές σας αγάπες.

Εγω βρισκομαι στο τριλημμα μεταξυ των War For Sale (Tyranny), Mystery (Tyranny) και Rain (Room V), αλλα τελικα θα ακολουθήσω το Mystery
Τοση θετικη ενεργεια πολυ σπανια να εχω παρει απο καποιο μουσικο κομματι

Περιμενω με ανυπμονησια τις δικες σας προτιμησεις :smiley:

I believe, απλά για να πω ένα. Δεν είναι εύκολο να διαλέγεις ανάμεσα σε τραγούδια θείας έμπνευσης.

__E… κι εγώ δεν ξέρω ποιό να πρωτοπώ…! Και ούτε θα ξεχωρίσω κάποιο… ακόμα…!

__Το πρώτο που άκουσα απ’ αυτούς ήταν το Andromeda Strain. Επαθα πλάκα. Μου έφεραν κάτι σε Spock’s Beard, όχι τόσο στο ύφος φυσικά, όσο στο ότι ήταν prog υψηλότατου επιπέδου, αλλά ταυτόχρονα υπήρχε ΟΥΣΙΑ και ακόμα και “pop” στιγμές δεν ξένιζαν καθόλου -το αντίθετο μάλλον! :slight_smile: Και τότε μπαίνει ΤΟ σόλο… ΟΚ, γειά σας!! ΣΟΛΑΡΑ!! Όχι μόνο τεχνικά (συνειρμός: Stilleto In The Sand, άλλο μίνι-σοκ), αλλά και μουσικά. Εμπνευση, τεχνική, ουσία, μουσικότητα.

__Οσο για το Mystery, για ένα περίεργο λόγο δε του είχα δώσει σημασία, πρέπει να το είχα ακούσει μία φορά και αυτό ίσως όχι και προσεκτικά ή ολόκληρο… Πραγματικά δεν ξέρω, ίσως επειδή έτρωγα τα κολληματά μου με τα γυναικεία φωνητικά που είναι υπέροχα (και όχι γκομενοφωνητικά κλπ), όπως (σ)το ΥΠΕΡΟΧΟ Confort Me 8).

__Και ξαφνικά λέω, ωραία μελωδική γραμμή (και δύσκολη /περίεργη) έχουν τα φωνητικά του Mystery, για να προσπαθήσω να το πω να δούμε τι κάνει ο μάστορας εδώ [(γιατί) πολλά ακούγονται “απλά” ή “όχι και τόσο δύσκολα” στη μουσική αλλά όταν τελικά πας να τα προσεγγίσεις τρως τρελό “Χ” αλλά και τότε τα ανακαλύπτεις]. Από τότε το έχω ΛΙΩΣΕΙ λέμε. Τα έχει όλα (και πραγματικά πρωτότυπα lyrics, μέρος του όλου -super- concept των Tyranny /Room V). ΕΠΟΣ.
8)

Υ.Γ. Hate, έχεις ακούσει φαντάζομαι και την ακουστική εκδοχή του Rain ε? Οταν ένα τραγούδι είναι καλογραμμένο, ακόμα και απογυμνωμένο με μία (δύο) ακουστική κιθάρα και μία (δύο) φωνή δείχνει και πάλι την αξία του… :slight_smile:

Πως να ξεχωρίσεις μόνο ένα; δε γίνεται. Θα πω τα τρία που’χω ρίξει και περισσότερες ακροάσεις: Ghost of a Chance, Rain & Storm (Ghost Ship pt. 5). Με τρελαίνουν όποτε τ’ακούω και πάλι αφήνω διαμάντια απ’έξω…

Ένα με τπτ.
Δίσκος ίσως.

Ολα του carved in stone…

Με μεγάλη δυσκολία θα πω Don’t Ever Cry, Just Remember

Το Crystalline Dream…

Σαν οπαδός των μεγάλων επικών Ασμάτων θα πω τα I Believe και New World Order.

Crystalline Dream

Το εχω βαλει καμια 10 φορες replay εδω στη δουλεια αρχηγε :D:D:D

Ευχαριστω παρα πολυ παιδες :wink:

Οριστε και το πρωτο μου video στο youtube, Μιας και δεν το δα πουθενα να το χει ανεβασει κανεις, μιλωντας για το Mystery

Κορυφαία μπαντα με μοναδικά τραγούδια…αγαπημένα μου:
New World Order( από τα αγπημένα μου τραγούδια γενικότερα)
Storm (Ghost Ship)
Mystified
Mystery
War for Sale
The dance of fools
Warcry
Crystalline dreams

Τι να πρωτοθυμηθώ…όλα με μοναδικές στιγμές πευματικής ανάτασης.

Mystery ανετα.
Ανετα ομως.

Πολυ ανετα ομωςΓια πλακαCool

Άνετα ξε άνετα Mystery, από τα πιο αγαπημένα:!:

I believe :slight_smile:

δυσκολο να διαλεξεις… μμμ, λοιπον τα αγαπημενα μ ειναι το roads of thunder,out of nowhere,mystery και dont ever cry just remember!

Έχω μία αγάπη για το Tyranny και War For Sale και New World Order. Δίσκος που θα μπορούσε να γίνει metal musical :D. Λυπήθηκα πολύ με τον θάνατο του Βaker. Πολύ κρίμα. Χαρούμενος άνθρωπος και απίστευτη φωνάρα.

Γαμώ τα threads, μαζοχισμός σκέτος…8O

Τι να πω…κάποιο από τα War For Sale, Mystery, Deeper Than Life, Crystalline Dream, I Believe…

Σκατά στα μούτρα μου αμα μπορέσω να διαλέξω

ωραιο thread…μια ειναι η απαντηση…ΟΛΑ!!!