She (Knows)

Ον τόπικ και οι Wardruna λόγω Lindy-Fay Hella (τι φωνή!). Δεν έχει και πολύ καιρό που ασχολήθηκα μαζί τους και έχω να πω ότι το ντεμπούτο τους είναι καταπληκτικό! Τα άμπιεντ στοιχεία υπερέχουν σε σχέση με τα υπόλοιπα τρια άλμπουμς, όπου παρά είναι “βίκινγκ” για τα γούστα μου. Κάπου πήρε το μάτι μου ότι μέρη από το πρώτο άλμπουμ ηχογραφήθηκαν εκτός στούντιο, σε φυσικό περιβάλλον.

Πρέπει να ξανά πιάσω το προσωπικό της άλμπουμ…

Δεν ήξερα ότι έκανε και γκεστ στους Kawir.

2 Likes

Μην δίνουμε την αγάπη μας μόνο σε τραγουδίστριες, ε;

Αδέρφια, η Hedvig Mollestad τα σπάει!

Νορβηγίδα jazz rock κιθαρίστρια που στο νέο της άλμπουμ τα ισοπεδώνει όλα, ρίξτε μια αυτιά!

Ειναι η δεύτερη κιθαρίστρια που με άφησε με ανοιχτό το στόμα πρόσφατα, η άλλη είναι η Sally των experimental metal Titan To Tachyons:

2 Likes

Κυκλοφόρησε η συνεργασία της Matana Roberts και του πιανίστα Pat Thomas

1 Like

Silver Dragon

1 Like

Μπορούσα να το βάλω σε άλλο νήμα, αλλά προτιμώ εδώ:

Νέος δίσκος από War On Women λοιπόν, που παίζει στο repeat καμιά εβδομάδα τώρα. Στιχάρες, πιασάρικα κομμάτια, riffs, πιο βαριά σημεία, αλλά αυτή την τσίτα-μέταλ παραγωγή να μην είχε, υπέροχο όμως.

Κομματάρα:

Ομότιτλο:

4 Likes
1 Like

Ωραίο το τελικό αποτέλεσμα στον δίσκο και πιο ντούμι. Το ντέμο όμως είναι τελείως απογυμνωμένο και πολύ πιο ωραίο στα αυτιά μου.

This is the very first demo version of ‘Funeral’ that I recorded and sent to Chelsea Wolfe, who then added her vocals. We decided to go a more Doom sounding way for the Mareridt album version, but this demo has a special place in my heart.

Και το τελικό αποτέλεσμα…

5 Likes

Καλή η στούντιο εκτέλεση, αλλά το ντέμο είναι μακράν ωραιότερο. Ναι, συμφωνώ μαζί σου.

1 Like

Πέρα από το πόσο (μα πόσο) υπέροχο άσμα είναι και το κάνει η Αμαλία ν’ ακούγεται, μόνο σε μένα θυμίζει την ταινία “Ο Ψαλιδοχέρης” και μάλιστα τη σκηνή που κοιτάζει έκπληκτος το χιόνι;

3 Likes

a1364695162_16

μεζμεραιζινγκ

2 Likes

Καλώς το!

1 Like

Μόνο για σήμερα ανέβασε τα demos στο bandcamp.

Όσοι/ες προλάβετε να ακούσετε ή και να αγοράσετε (γιατί σήμερα όλες οι αγορές πάνε κατευθείαν στους καλλιτέχνες χωρίς προμήθεια προς bandcamp)

2 Likes
3 Likes

αν εχω καταλαβει καλα, το θρεντ ειναι για μπάντες με έντονη γυναικεια παρουσια;

Αν ναι, να σας συστήσω τους Looming

Και τα δυο LP τους ειναι πανεμορφα

4 Likes

Πολύ καλημέρα

3 Likes

Υπέροχο :arrow_up:

Δεν είδα καμία ξεκάθαρη πληροφορία για το περί τίνος πρόκειται, ελπίζω σε νέο άλμπουμ σύντομα!

Οι μπλακ μέταλ “ανησυχίες” της δεν με συγκινούν και τόσο, όσο οι φολκλόρ στιγμές της και το Folkesange παίζει να είναι το άλμπουμ που άκουσα περισσότερο φέτος από οτιδήποτε άλλο (ναι είμαι σε πολύ φολκ μουντ φέτος :crazy_face:)

ΥΓ: Πάντως κονταροχτυπιέται για τις περισσότερες ακροάσεις με το Paga που δεν έχει κλείσει μήνα όπου κυκλοφόρησε (θα έσκαγα εάν δεν το έλεγα) :joy:

3 Likes

22/1 κυκλοφορεί εν τέλει το ντεμπούτο της.

3 Likes
1 Like

Δεν ηθελα να χαθει στο ποστ των κοβερς η αγαπημενη μας Α.Α

3 Likes

Ετοιμαστείτε!

5 Likes