Shellac

Shellac λοιπόν.
Από τις αγαπημένες μπάντες πλέον. Δεν είμαι καλή στην περιγραφή μιας μπάντας με όρους κατανοητούς από ανθρώπινα όντα που δε με γνωρίζουν, αλλά υπάρχει κ η γουικιπίντια, χι. Η μουσική τους χαρακτηρίζεται “noise rock, punk rock, minimalist, alternative rock” από κανονικούς ανθρώπους, από εμένα απλώς γαμάτη.
Καταπληκτικό μπάσο κ ντραμς και από τους πλέον χαρακτηριστικούς ήχους κιθάρας, που σ’ ένα παροξυσμό λατρείας, χαρακτήρισα κάποτε “δυσλεκτική”(!?). Ακούστε, ακούστε!

*Αγαπημένο άλμπουμ νομίζω το 1000 Hurts μέχρι τώρα.

*Ντισκόγκραφι (στούντιο):
-At Action Park (1994)
-Terraform (1998 )
-1000 Hurts (2000)
-Excellent Italian Greyhound (2007)

*Και να και το γουικι-λινκ:

*Ξεκινήστε για πρώτη εικόνα με Squirrel Song:

το μόνο που ήξερα γι’αυτούς είναι πως στη μπάντα συμμετέχει ο steve albini.
δεν τους έχω ψάξει καθόλου.
βλέπω όμως noise rock, math rock, 90’s και μια δυσαρμονία στις κιθάρες, γεγονός που με κάνει να παρατήσω ο,τιδήποτε άλλο μου αποσπά το ενδιαφέρον αυτή τη στιγμή και να τους ψάξω ασαπ.

edit:
ακούγοντας το drumming στο squirrel song νοιώθω πως πλέον δεν έχω στομάχι.=p
κλινικότατο παίξιμο.γουστάρω!

Δατς δε σπιριτ! =D
Να, το σκουιρελ αποπανω.

Μπράβο Λένα που άνοιξες το θρεντ. Μπράβο μπράβο!
Δεν τους έχω ακούσει πάρα πολύ, καθώς έχω αδυναμία στους πιο γρήγορους ρυθμούς των Big Black και των Rapeman, που είχε ο Albini πριν από αυτούς.

Μακριά από την αντισυμβατικότητα των δύο προηγούμενων γκρουπ, ο Albini, έχοντας γίνει πλέον γνωστός παγκοσμίως ως παραγωγός με την παραγωγή του In utero, έφτιαξε τους Shellac για να εκφράζει τις δημιουργικές του ανησυχίες ως μουσικός.

Περιττό να πω ότι είναι από τις θρυλικές μορφές του αμερικάνικου ανεξάρτητου ροκ, έχοντας κάνει πάρα πολλές παραγωγές σε noise rock μπάντες της εποχής, διαμορφώνοντας επί της ουσίας τον ήχο τους και επηρεάζοντας κατά πολύ την εξέλιξη του είδους. Γι’ αυτό εξάλλου τον διάλεξαν και ως παραγωγό οι Nirvana. Κλασικές έχουν μείνει π.χ. οι παραγωγές του στους Jesus Lizard.

Οντόπικ, ξεθάβω δισκογραφία για να μπορώ να πω περισσότερα.

αυτό το σκουίρελ ψιλοαπαίσιο
δοκιμάζω κάνα άλλο ή παρατάω? όλα έτσι είναι?
μπλεχ

*μεγσι φορκμποι!

σαμαν.
ακους μπλακ ας, που ειναι παλιοτερο.

ακους μαμα τζινα.

ακους watch song.
http://www.youtube.com/watch#!v=ApPHxrm4IbI&feature=related

αν δεν σ’αρεσουν, τα παρατας, λυπαμαι νεε μου.

πολυ καλοι

μπραβο

πρεπει να ασχοληθουμε τελικα με τις μπαντες του albini

το my black ass εχει κοινα σημεια με tool ή μου φαινεται?

Aκουω τα κομματια που εχεις ποσταρει Λενα και μου ακουγονται παρα πολυ ωραιοι οι τυποι, αν και δεν εχω καμια ιδιαιτερη σχεση με τετοια πραγματα (ακομα). Απο δισκο με τι να ξεκινησουμε?

Προσωπικό αγαπημένο το 1000 Ηurts, νομίζω ή αυτό ή το Αt Action Park, που είναι κ το πρώτο αλμπουμ τους. =)

περναω να ριξω και γω το μπραβο μου … μπανταρα του κερατα