Shredding ή απειρο feeling?

με αυτο το τοπικ θελω τις γνωμες σας σχετικα με κατι που με αποσχολει προσωπικα εδω και καιρο…ναι μεν για μενα παντα καλα τα shredding και τα λοιπα αλλα μπορουν να σου προσφερουν το feeling και τα συναισθηματα ενος απλου κλασσικου heavy σολου?

Πρέπει να υπάρχει παρόμοιο θρεντ με άλλο τίτλο. Ψάξτο λίγο αν θες.

ντάξει μέχρι να το βρει εγώ θα απαντήσω εδώ:p,λοιπόν papardela σε έχω σταμπάρει λίγο από τα ποστς σου.Πρέπει να παίζεις λίγο κιθάρα και να είσαι καμμένος με σρέντερς(malmsteen,vai,gilbert,vinnie moore klp)και γενικά θες να δεις τι λένε οι άλλοι για αυτούς για αυτό και κάνεις τα ανάλογα ποστς:p,λοιπόν και εγώ σε από παρόμοια φάση βγαίνω(παίζω κιθάρα κοντά 3 χρόνια),πέρασα και εγώ την φάση όπου να βλέπω βίντεο μαλμστην στο γιου τιουμπ και μετά να κλαίω και να γράφω 100 φορές την φράση “Θα αρχίσω δωδεκάωρα κιθάρα από αύριο”:p,αλλά σιγά σιγά ανακάλυψα ότι το σρέντινγκ δεν είναι και κάτι που πρέπει να ζητάς να υπάρχει σε ένα σόλο.Αυτό που πρέπει να ζητάς σε ένα σόλο είναι η περίληψη του τραγουδιού κατά κάποιο τρόπο,δηλαδή τις νότες που ταιριάζουν απόλυτα με το τραγούδι,που το κάνουν ομορφότερο.Αυτό μπορεί να το πετύχει το σρέντινγκ(πχ σε ενα γρήγορα ρυθμό ένα εξίσου σρεντάδικο σόλο είναι καλό)αλλά δεν το πετυχαίνει απόλυτα.Λίγοι κιθαρίστες έχουν την ικανότητα να σε μαγνητίζουν με τα σόλο τους και αυτοί δεν σρεντάρουν(jimmy page,adrian smith klp),νέμεν παίζουν γρήγορες φράσεις αλλά δεν επικεντρώνονται εκεί αλλά επικεντρώνονται στο να φτιάξουν ένα σόλο που να ταιριάζει με το κομμάτι.Τώρα υπάρχουν και κάποιοι άλλοι ατάλαντοι που μόνο τεχνική έχουν και σε κάθε σόλο το γαμάνε στην ταχύτητα,φαίνεται όμως εντυπωσιακό γιατί παίζουν γρήγορα,όχι γιατί κολλάει στο τραγούδι πχ δες το σόλο του ράνντι στο μίστερ κράουλι και του μαλμστην,του ράντι είναι γρήγορα αλλά λέει και κάτι,του μάλμστην είναι μία παπάρα.Για αυτό προτιμώ feeling και το ίδιο θα πρέπει να αναζητάς και εσύ στο κιθαριστικό σου παίξιμο γιατί αυτό σε κάνει ξεχωριστό και όχι πόσο γρήγορα τρέχεις τις κλίμακες:wink:

το 2ο ρεεεε8)

Kαι τα δυο μας αρεσουν. 8)

Ενταξει, ετσι οπως το θετεις προτιμοτερο ειναι να εχει μελωδια και συναισθημα το σολο παρα να ειναι ψυχρο shredding, αλλα και η ταχυτητα βγαζει γουστα.

Προτιμώ τα κλασσικά σόλο- και τα shredding καλά είναι, αρκεί να μην καταλήγουν μια κουραστική επίδειξη…

φιλε μου μαλον δεν με καταλαβες καλα:P ειμαι ακριβς το αντιθετο απο αυτο π ειπες…δηλαδη ενω εχω αρχισει και μαθαινω σρεντινγκ κτλπ και οκ κατανοω οτι ειναι κατι δυσκολο και τεχνικο παλι δεν μου κινει το ενδιαφερον…ειμαι τρελαμενος φουλ με τα μελωδικα σολος που ταιριαζουν απολυτα με ενα τραγουδι και σου δινουν ανεπαναληπτα συναισθηματα…αλλα και παλι σκεφτομαι οτι μαθαινοντας σρεντινγκ που υποτιθεται ειναι τεχνικα ανωτερο θα εχω μετα μια σχετικη ευκολια στο να εκτελω τα μελωδικα σολοσ…

Βασικά και εγώ έτσι είμαι.Μπορεί να με ξενερώνει το ακατάσχετο σρέντινγκ αλλά ακόμα τρέχω κλίμακες κλπ.Επίσης και εγώ έχω την ίδια λογική με εσένα,δηλαδή μαθαίνω να παίζω γρήγορα αλλά για να το εφαρμόσω στην μελωδία.Άρα οκ ,γράψε λάθος στην διάγωνση και πάρε και +100000000000000000 που δουλέυεις την μελωδία:p,keep walking man

0-12 :!:

Μήπως λοιπόν (λέω μήπως) αυτό το poll είναι κάπως ανούσιο; :-k

εχεις δίκιο. Να πάρουμε αυτά τα 12 ψηφάκια να τα δώσουμε στο ΛεΠά που έχουμε ντέρμπι στο “Γονίδης νς Λεπά”??? :roll::roll::roll::stuck_out_tongue:

Πραγματικά χίλια συγγνώμη αλλά ποιος είναι ο λεπά?(μην με βρίσεις:p)

θύμισέ μου τι δουλειά έχεις σ’αυτό το φόρουμ? :stuck_out_tongue:

Πειράζει που δε ξέρω τι ακριβώς είναι το σρεντινκ; :-s

Eλα ρε, ατελειωτο σολαρισμα στα 200bpm και βαλε…

θένκς μαν,παραδέχομαι ότι είμαι πραγματικά αστοιχείωτος:p

Thanx.

Ε και τα 2 ψηφίζω. Βγαζουν διαφορετικά συναισθήματα το καθένα.

Eχουμε και ελληνικη συμμετοχη εε (νταξει δεν ειναι ακριβως σρεντινγκ), και μαρεσει πολυ ο τυπος.

Μεγαλος δασκαλος κλπ, και οι φλαμενγκο δουλειες του ειναι πανεμορφες.

Ο λογος για τον Ιωαννη Αναστασακη…

Κριμα που ξεχαστηκε στο Matrix :expressionless:

εδιτ: και σε μερικα σημεια μοιαζει με τον μοντε, ή ειναι ιδεα μου?

ωραία, τώρα που το’μαθες, πήγαινε και στο οφ-τόπικ να ψηφίσεις ΛεΠα γιατί έχουμε ντέρμπι και “η ψήφος σου έχει νόημα!”… 8)8)8)

Νταξ,βασικα οντως ειναι λιγο ψιλοακυρο το θρεντι γιατι ολοι το δυτερο θα βαλλουν,κι εγω αυτο εβαλα:pΘα προτιμουσα να ηταν κατι αναμεσα σε αργο/γρηγορο σολο,γιατι ουτως η αλλως και ενα σρενταρισμα ακομα μπορει να εχει μεσα του πολυ συναισθημα και ενα αργο σολο με σφυριγματα και ιστοριες να ειναι τελειως πλαστικουρα και στημενο:pΤεσπα,μου αρεσει παρα πολυ το σρενταρισμα αλλα χωρις συναισθημα τιποτα δεν γινεται!

Ανάλογα το τραγούδι. Σε άλλα κολλάει το feeling, σε άλλα το shredding.

Δηλαδή μπορεί να φανταστεί κανείς το Lost In The Rain του Impellitteri χωρίς shredding solo???