Sieges Even-Paramount

Ναι, βγάζουν και οι sieges even δίσκο και -φυσικά- περιμένουμε με αγωνία!!!:smiley:

__Το περιμένουμε καιρό τώρα, αλλά τα νέα φίλε μου δεν είναι και τόσο καλά…! :frowning:

“Due to schedule-problems of the studio were SIEGES EVEN are supposed to record ‘Paramount’, the recordings had to be pushed back to May 2007. A single-release is planned for summer 2007, the album is set for release in September 2007. An extended tour is going to follow in autumn/winter 07.”

__Mέχρι στιγμής το tracklist του Paramount είναι το εξής (χωρίς σειρά):

Paramount
Duende
Leftovers
Tida
A wallflower on The Day of Saint Juliana
The Valparadiso Dreaming
Where our Shadows Sleep
Your Sparkling Wit (previus known as “These Rooms Have No Memories”)
Bridge to the Divine
Vista Panoramica

  • maybe one more song

__Τα άλλα νέα είναι πως αρχίζουν και κλείνουν οι ημερομηνίες για συναυλίες!! Μακάρι να έρθουν πάλι για πάνω απο μία συναυλίες στη χώρα μας! Μέχρι στιγμής μιλάμε μόνο για Γερμανία κατά τον Οκτώμβρη.

__Τέλος, ο “νέος” τραγουδιστής που θα παραμείνει και στο καινούργιο album (8) ), έδωσε ΕΔΩ μία συνεύντευξη και μπορείτε ΕΔΩ να βρείτε κι ένα boodleg video του Weight απο live της μπάντας.

__Τι χρονιά είναι αυτή?!! Morse, Dream Theater, Sieges Even, RUSH…! Prog. heaven!! Eν’ αναμονή του Paramount λοιπόν!!

Ωραια πραγματα…:smiley: :smiley:

το προηγουμενο ηταν επος. ανετα θα τους ξαναβλεπα λαιβ και να σου πω την αληθεια δεν ειναι τοσο ασχημα τα νεα καθως η καθυστερηση δεν ειναι πολυ μεγαλη. το καλο πραμα αργει να γινει.8)

αναρωτιεμαι ομως πως θα ειναι ο ηχος τους αυτην την φορα. λογικα θα ειναι κοντα στο προηγουμενο…για να δουμε…

  1. When Alpha And Omega Collide
  2. Tidal
  3. A Wallflower On The Day Of Saint Juliana
  4. Iconic
  5. Where Our Shadows Sleep
  6. Duende
  7. Bridge To The Divine
    08 ) Leftovers
  8. Mounting Castles In The Blood Red Sky
  9. Paramount

Άντε, πλησιάζει ο Σεπτέμβρης…

Ο καιρος γαρ εγγυς.:smiley:

χτες μετά από λίγο καιρό μου “έκανε παρέα” το The Art Of Navigating By The Stars και ήταν φανταστικά.

Ανυπομονώ.
Ο Σεπτέμβρης (κλασσικός μελαγχολικός μήνας) με νέο Sieges Even και νέο Deadsoul Tribe που άμα πιστέψω τα όσα μου είπε ο Devon Graves θα είναι πολύ δυνατό θα είναι μουσικά ωραίος.

Έχει διαρεύσει!! Το έχει ακούσει κανείς? Εγώ όχι προς το παρόν…

Γνώμες? Σύγκριση με το εκπληκτικό the art of navigating by the stars?

To εχει ακουσει ο Eagleheart και εχει πορωθει :!:

στιλιστικά δε διαφέρει από το the art… ενώ και ποιοτικά με 4-5 ακροάσεις μού φαίνεται αρκετά κοντά. έχει τραγουδάρες μέσα (τα 3 πρώτα πχ), αλλά θέλει κι άλλα ακούσματα.

Kαλο ακουγεται 8O

Για οποιον ενδιαφερεται αποψε στην εκπομπη Monday’s Metal Show θα εχουμε καποια κομματια απο το Paramount.Παντως ως πρωτο ακουσμα θυμιζει αρκετα το The Art…

Καθε Δευτερα 22.00-24.00 η on line ραδιοφωνικη εκπομπη Monday’s Metal Show παρουσιαζει νεες κυκλοφοριες απο ολο το φασμα του metal καθως και αγαπημενα τραγουδια του μεταλλικου μας παρελθοντος.

Συντονιστειτε :

http://listen.musicheaven.gr

Θεωρώ πώς οι Sieges Even έχουν περάσει στο πάνθεον του progressive με το Life Cycle, το άλμπουμ το οποίο ανήκει στην αγία τριάδα του διανοητικού prog, μαζί με τα Energetic Disassembly & Control And Resistance των Watchtower.
Όσο αφορά το Paramount θα έλεγα ότι σε σχέση με Art… είναι πιο βατό, το οποίο μου φάνηκε λίγο πιο πολύπλοκο, αν και παρ’όλα αυτά περιέλαμβανε ένα σπουδαίο “hit” σαν το The lonely views of condor. Το ύφος του Paramount θα έλεγα ότι κινείται ανάμεσα στο Perfect Symmetry των υπέρτατων Fates Warning και τους Shadow Gallery, μέχρι Tyranny εποχής φυσικά!
Πίσω από την απίστευτη μελαγχολία πού βγάζει αυτή η μπάντα στο τέλος της ακρόασης σου εμφανίζει την “ελπίδα”

OMG! δηλαδη ειναι σαν μανιλλα ρόουντ;;;8O 8O 8O #-o

πλακα κανουμε… μην πυροβολειτε! :lol: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

ον τοπικ.

Όσο αφορά το Paramount θα έλεγα ότι σε σχέση με Art… είναι πιο βατό, το οποίο μου φάνηκε λίγο πιο πολύπλοκο, αν και παρ’όλα αυτά περιέλαμβανε ένα σπουδαίο “hit” σαν το The lonely views of condor. Το ύφος του Paramount θα έλεγα ότι κινείται ανάμεσα στο Perfect Symmetry των υπέρτατων Fates Warning και τους Shadow Gallery, μέχρι Tyranny εποχής φυσικά!
Πίσω από την απίστευτη μελαγχολία πού βγάζει αυτή η μπάντα στο τέλος της ακρόασης σου εμφανίζει την “ελπίδα”

χμμμμ…ωραιο αυτο που λες. εχει πεσει στα χερια μου αλλα δεν εχω βρει ακομ ακαιρο να το ακουσω. παρολα αυτα οσα λες ακουγονται πολυ ελπιδοφορα. :slight_smile:

Κουτό αγόρι! Πόσο λίγο με ξέρεις :slight_smile: Οι Manilla Road είναι από τα συγκροτήματα πού ποτέ δεν τη “πάλεψα” μαζί τους! Και δεν κάνω καθόλου πλάκα! 8)

End of off topic.

Πολλαπλά εγκεφαλικά…

Μπήκα μετά από μέρες και υπάρχουν στο νετ νέοι δίσκοι Sieges Even, Riverside και Andre Matos (τον οποίο και ακούω τώρα)…

xexexexe8)

Διακρίνω μια αυθάδεια!!!
παίζεις με τον πόνο μου?

πάντως δηλώνω ακόμα συγκλονισμένος με τα Second Life Syndrome και The Art Of Navigating By The Stars (μου κάνουν παρέα για να είμαι ακριβής) με αποτέλεσμα ο πήχης να είναι πολύ ψηλά και να είναι δύσκολη και απαιτητική η ακρόασή τους όπως έγινε με το Ghost Opera των Kamelot που αν και είναι εξαιρετικό album επισκιάζεται από τα 2 προηγούμενα…

Μ’ολις τελιωσα την πρώτη ακρόαση του Paramount κ πραγματικα χαρηκα,οχι επειδη ειναι ΔΙΣΚΑΡΑ αλλα επειδη το 2007 εχει ηδη 4 πολυ καλες progressive κυκλοφοριες (Symphony X, Amarans PLight, Marillion,Pain of salvation,ισως ξεχναω καποια αλλη) k ερχονται να προστεθουν οι Sieges Even.

Πιο λυρικο κ πιο απτο απο αλλες δουλειες κ δεν εννοω εμπορικο απλα πιο ωριμο σαν album.Σιγουρα θελει κ αλλες ακροασεις για εμπεδωση αλλα μεχρι τωρα ξεχωρισα τα Duende k Tidal(YMNOS)

οι πρωτες ακροασεις ειναι πολυ θετικες.και θυμιζει και δεν θυμιζει το the art.λειπουν τα πολυ πιασαρικα σημεια (τα οποια ητανε καταπληκτικα,δεν το λεω με την κακη εννοια του ορου),οι κιθαρες ειναι πιο χεβυ,η φωνη του τραγουδιστη εχει μπει μεσα στην καρδια μου (υστερα και απο κεινο το καταπληκτικο λαιβ τους).σιγουρα θελει και αλλο ακουσμα,για να δουμε αν το ξεπερναει το the art ή οχι.
τριβια : ο τραγουδιστης στην προηγουμενη μπαντα του επαιζε τυμπανα!!!υπαρχει ελπιδα για ολους μας!!! :lol: :lol: