Simon & Garfunkel

Ω, ναι! Ωραιο θρεντ! Well για μένα η μουσική τους ειχε μεγάλο νόημα… Μπορεί να τους κατάλαβα μόλις μεγάλωσα αλλά πήρα πολλά απο την μουσική τους. Συνέθεσαν τόσο όμορφη μουσική που στολίζει με μαγεία τους ψαγμένους στίχους τους!

Ποιος θυμάται την σκηνη στο Almost Famous που η μητέρα του William δείχνει το Bookends και λέει πως απο τα μάτια τους φαίνονται πως είχαν πάρει ναρκωτικά… :stuck_out_tongue:

Εντωμεταξύ το Sounds Of Silence συνεχίζει να προηγείται. :dunno:

Εγώ την έριξα στο Bridge.

Μετά απο δίλημμα που κράτησε καιρό (όσο καιρό υπάρχει αυτό το θρεντ? :PP), κατέληξα στο Bridge Over Troubled Water, με δεύτερο αγαπημένο το Parsley, Sage…

Και αν το δεύτερο συνιστά ένα από τα πλέον χαρακτηριστικά άλμπουμ της εποχής του Summer Of Love, το δεύτερο είναι για μένα το επιστέγασμα της δημιουργικής τους ωριμότητας. Κομμάτια όπως Cecilia, The Boxer, El Condor Pasa και Keep The Customer Satisfied το αποδεικνύουν.

:hippy:

Δεν μπορω να ψηφισω καθως ο μονος δισκος που εχω ακουσει ειναι το Bridge Over Troubled Water (και μερικα διασπαρτα, γνωστα τους κομματια, τα Sounds Of Silence, A Hazy Shade Of Winter και Scarborough Fair).

Μπορω να πω παντως πως αν και εχω μικρη επαφη ακομα, ειναι απο τους καλλιτεχνες που με εχουν αγγιξει πραγματικα, καθε κομματι τους μου βγαζει ενα πρωτογνωρο συναισθημα αναπολησης/μελαγχολιας/νοσταλγιας και ενα δειλο χαμογελο παραλληλα. Εχω συνδεσει και το Bridge με καποιες πολυ ιδιαιτερες αναμνησεις, γενικα τους εκτιμω πολυ και εχω δεθει με τη μουσικη τους αλλο τοσο.