Siouxsie and the Banshees

Προσωπικός αποτελούν 1 από τα καλύτερα γκρούπ που έχω ακούσει στο είδος.Σίγουρα must για τους goth-αδες.

Η δική σας γνώμη?

Χωρίς να έχω πολλούς δίσκους τους, συμφωνώ και επαυξάνω. Από τα πιο αντιπροσωπευτικά συγκροτήματα του Aγγλικού goth/dark wave ήχου της δεκαετίας του '80. Η Siouxsie τεράστια μορφή! 8) 8) 8)

Σίγουρα must, αλλά όχι μόνο για gothάδες!!! :slight_smile: Η Siouxsie and the Banshees ανήκουν στα γκρουπ εκείνα που καθόρισαν τον gothic/darkwave ήχο πίσω στις αρχές των 80ς, όσο και το αντίστοιχο image. Με τις πρώτες τους δουλειές να θύμιζουν περισσότερο punk (το gothic εξάλλου απο το punk ξεπήδησε)… Και τον Robert Smith των Cure να παίζει κιθάρα στα live τους για πολλά χρόνια!
Και η Siouxsie έχει φωνάρα…

Ένα από τα καλύτερα γκρουπ.-

Βασικά το The Rapture είναι προσωπικό κόλλημα.

Επαναφέρω το θρεντ της Siouxsie, μήπως τύχει και μάθει κάποιος απο τους νεότερους ποιά ήταν η σημαντικότερη ίσως γυναικεία μορφή του gothic rock (και μια απο τις σημαντικότερες γυναικείες παρουσίες στην ιστορία της ροκ μουσικής γενικά). Κι αυτό διότι τόσα και τόσα γράφονται σε άλλα thread (για τα δημοφιλή female-fronted metal bands).

Τσεκάρετε και την καταπληκτική της διασκευή στο Passenger (το ξέρετε όλοι)…

Ενταξει, δεν εντασονται σ’ ενα συγκεκριμενο ειδος. Ωραιοι. Εχω 2-3 αλμπουμ. Το Hyaena μ’ αρεσει πιο πολυ.

Banshee ειναι μια νεραιδα (κατι τετοιο) στην Ιρλανδικη (και γενικοτερα Κελτικη) μυθολογια που συνηθως ερχεται απο τον κατω κοσμο και προμυνηει τον θανατο. Με το κινητρο της μυθολογιας τους ειχα ψαξει :Ρ

η siouxsie ειναι μια απο τις καλυτερες γυναικιες παρουσιες στο rock,και η μουσικη της ειναι απαιχτη

πιο πλ κολλαεισ darkαδες παρα σ gothαδες…
παντως ειναι φοβερο συγκροτημα… αν κ δν ξρ πολλα τραγουδια τ (εχω μονο ενα αλμπουμ δυστυχως:() εχω κολλησει ακουω συνεχεια siouxsie and the banshees
απορια (χαζη αλλα υγεια):
ειναι σουζυ ή σιουξι?? (ναι ναι ιεροσυλια π δν τ ξρ)#-o

Σιουξι διαβαζεται.:smiley:

ευχαριστωωωωω… η τελειως ακυρη εγω…:D:p
σιουξι εντ δε μπανσιζ wiiiii :stuck_out_tongue: δν παω κλ εχω καψει ολα τ εγκεφαλικα μ κυτταρα!!

παντως το Love In A Void που εχουν κανει διασκευη οι Darkthrone απ’αυτους ειναι ωραιο κομματακι…

εγω γιατι νομιζω πως διαβαζεται σουζι?

Το χ πριν σπο φωνηεν κανει Ζ. Εξου και Χενα δε γουοριορ πρινσες.

Siouxsie

ωιμε. ειναι αργα.

Σωστός. Σίγουρα όχι σιούξι πάντως (άσχετα αν για πολλά χρόνια την έλεγα έτσι!)

Ρώτησα όλον τον ιντερνέτ και μου απάντησε “Σούζι”.

πωπω καλα ε μια ερωτηση εκνα κ αρχισαν οι αποριες
ασχετα που οι απαντησεις ειναι αμφιλεγομενες :stuck_out_tongue:

τλκ δν θ μαθω αν ειναι σουζι ή σιουξι αλλα υγειααα:p:D:p

Eχω μια γκομενα τη σουζι,γουσταρει να τα τσουζει.Οκ κομμενη η πλακα,2 αγαπημενα βιντεακια απο τη κυρια με τ’ομομα που δεν εχουμε μαθει ακομα πως διαβαζεται(ρε Σιουξι ειναι και τι μου λετε εσεις).

και την εξαιρετικη διασκευη στο Passenger του τρελο-Iggy

+τα 2 ειναι υπεροχα…(:
μονο που πιστευω οτι ο τρελο-iggy pop λεει λιγο καλυτερα το passenger(ισως φταιει οτι το εχω συνη8ησει το τραγουδι με αυτον για ερμηνεια) δν λεω οτι δεν μου αρεσε παντως…(:
εμενα μ αρεσει πλ και το hong kong garden(: