Sirenia

δεν τρελαίνομαι για sirenia αλλά το πρώτο σιντι που αγόρασα απ’ αυτούς ήταν το elixir for existence που είναι και το καλύτερο άλλωστε! μετά κατεύασα και τα άλλα και πρέπει να πω ότι το τελαυταίο τους είναι χάλια!! έλεος το my minds eye παίζει σε όλα τα τρεντοραδιοφωνα! τα προηγούμενά τους πάντως είναι πολύ καλά, θυμίζουν tristania στις αρχές τους, καμιά σχέση με nightwish! πως σας ήρθε αυτό; επίσης κάποιος είπε οτι εχουν πάρει κάτι απο lacuna coil. οι Lacuna Coil είναι θεοι και όποιος προσπαθεί να τους αντιγράψει χαμένος πάει. τέλος πάντων οι sirenia σίγουρα δεν τους αντιγράφουν, αλλά τον καινούριο δίσκο τους δεν μπορώ να τον ακούσω ολόκληρο! μου είναι τελείως αδιάφορος!
Υ.Γ. Κάποιος είπαι οτι το The Silent Force από Within Temptation είναι δισκάρα:συμφωνώ κι επαυξάνω! άλλο ένα τέλειο συγκρότημα που δεν μπορεί να αντιγραφεί!!!

Δεν μπορεί να αντιγραφεί γιατί αντιγράφουν οι ίδιοι…:lol: :stuck_out_tongue:

Mην εισαι απολυτη.
Ειμαι οπαδος του ειδους που εισαι κι εσυ αλλα διστυχως αυτα τα συγγροτηματα που ανεφερες δεν ειναι θεοι ουτε τελειοι.
Επισης ολες οι μπαντες οσο τελειες και αν ειναι μπορουν να αντιγραφουν απο αλλους ποιοτικοτερους απο τους πρωτους

Αυτο το Mind’s Eye το παιζει ενας απο τους πιο τρεντυ σταθμους στην Πατρα.Το κατεβασε ο αδερφος μου
και επαθα ενα μικρο σοκ οταν ανακαλυψα το ονομα της μπαντα.Παντως ειναι δυνατο χιτακι.Σου μενει στο
μυαλο η μελωδια.

Δεν εχω προβλημα να τους ακουσω αλλα σιγουρα δεν θα εδεινα λεφτα για να αγορασω δισκο τους…

Οσο για το αν μπορουν αντιγραφουν οι Lacuna Coil και οι Within Temptation απαντησε ο Davidian. Καλο ειναι να προσεχουμε τι λεμε…

αντιγράφουν ποιούς???

αντιγράφουν ποιούς!!! έχω πάρα πολλά gothic metal συγκροτήματα και δεν παρατήρησα κάποιο που να έχει καλύτερη ethereal/atmospheric υπόσταση ούτε τα υπέροχα φωνητικά της Sharon.

Ok,η φωνη της Sharon είναι ιδιαίτερη και ενα μεγάλο + για το συγκρότημα…Τωρα αν στο Silent Force και στο καινούριο δεν φαίνεται οτι πατάνε πάνω στις φόρμες των Εvanescense,τότε ο τραγουδιστης των Sabbath είναι Ελληνας και λέγεται Ouzo Osbourne…

+1 Ισως ειναι η μονη τραγουδιστρια μαζι με το Χ"γιαννη που εχουν εκταση φωνης με το ζορι μιας οκταβας και ειναι η μονη παγκοσμιως που με τις συχνοτητες που πιανει μπορει να επικοινωνησει με δελφινια και φωκιες.
Ειχε συμμετασχει και σε ενα επισοδειο του Seaquest :lol: :lol:

ε όχι και με το ζόρι μια οκτάβα!! καλά ο χ’γιάννης που κολλάει τώρα? οκ, το παραδέχομαι οτι έχουν αρχίσει να τρεντίζουν αλλά δε σημαίνει οτι οι συνθέσεις τους έγιναν μάπα τελείως όπως με τους sirenia. [-X

Ο Χ"γιαννης κολλαει στο οτι εχει μια οκταβα με το ζορι.
Και η Σαρον το ιδιο.Τσιριζει μεχρι αηδιας.
Δε μιλησα καθολου για τρεντι :slight_smile:

Οι Within Temptation των 2 πρώτων δίσκων είναι εξαιρετικοί, σύμφωνα με τα δικά μου γούστα τουλάχιστον. Οι Evanescence δεν είχαν ξεπροβάλλει ακόμα τότε. Είναι σαν αυτό που λένε ορισμένοι για τους Nightwish, οτι στηρίχτηκαν στο “trend” του ατμοσφαιρικού μέταλ με τα γυναικεία front φωνητικά κλπ, ξεχνώντας όμως απο πότε υπάρχουν οι Nightwish, και πόσο καιρό παίζουν αυτή τη μουσική (συνοπτικά, όλα αυτά τα συγκροτήματα άρχισαν να ξεπηδούν γύρω στα mid-90s). Το οτι με τον καιρό βέβαια (ειδικά μετά τους Evanescence) μπορεί να άλλαξαν είναι γεγονός…

δεν τσιρίζει τραγουδάει. κι άμα δεν ξέρεις από τραγούδι να μη μιλάς. το οτι τραγουδάει ψηλά δεν σημαίνει οτι τσιρίζει κι επίσης δν είναι καθόλου εύκολο να τραγουδάει τόσο ψηλά. θέλει τεχνική και γνώση.

Συγγνωμη…Ειδικα απο τραγουδι δε ξερω.Δε ξαναμιλαω :frowning: :frowning:

Εεε, μις cathy countess, μη στεναχωρείς τον tolkki μας!

Προσωπικά βρίσκω πολύ ωραία τη φωνή της Sharon, άσχετα με το πόσες οκτάβες πιάνει (ούτε εγώ ξέρω απο τραγούδι πάντως).

Γιατί στο τόπικ για τους Sirenia μιλάμε για τους Within Temptation?

εγω ξερω απο τραγουδι γιατι εκανα 5 χρονια φωνητικη. τεσ πα συγνωμη tolkki δν ηθελα να σε στενοχωρησω.

Το ιδιο δεν ειναι?? :-s :stuck_out_tongue:

Ενδιαφέρουσα μπάντα…

edit:
gothic και γυναικεία φωνητικά;

---->>

Πολυ ενδιαφερουσα μπαντα,ακουσα το seven keys and nine doors.Το ομωνυμο τραγουδι μαρεσε παρα πολυ παντος και μερικα αλλα ακομα…

Τους βρισκω πολυ βαρετους.Κατα τη γνωμη μου ειναι κομματι της μοδας των γυναικειων φωνητικων και συνθετικα δε λενε τιποτα.Ουτε η φωνη τρελαινει.

Η sharon οντως σε μερικα σημεια κουραζει παρα πολυ.Δεν εχω καταλαβει γιατι θεωρειται τοσο καλη.
Και οσο για τα καινουρια τους, ακουσα σε μια τρεντυ καφετερια να παιζεται το stand my ground το οποιο μαλιστα αρχικα ειχα την εντυπωση οτι ηταν evanescence.