Sirenia

Αντε, και ένα thread για τους μελωδικότατους νορβηγους! Μια μπαντα που «γεννηθηκε» μολις το 2001 μετα την αποχωρηση του Morten Veland από τους Tristania λογω «μουσικων διαφωνιων». Ενταξει, θα πειτε τωρα καλα ρε φιλε, επειδη εσυ πινεις βραδιατικα νομιζεις ότι εχουμε ορεξη να ασχοληθούμε με άλλη μια μπαντουλα με γυναικεια αιθερια φωνητικα? ΟΚ, δεκτο, (εχω οντως πιει:drunk: ) αλλα προσωπικα θεωρω τον ηχο των Sirenia αρκετα ιδιαιτερο.
Επειδη πριν κανω τον κοπο να αφησω το ποτο μου για να ανοιξω αυτό το thread ξαναδιαβασα το review του «Λουκι» Λουκ για το τελευταιο τους album, Nine Destinies And A Downfall (για να το ξαναθυμηθω), ας πω καποια πραγματακια πανω σε αυτό. Βασικα διαφωνω στο ότι αποτελουν την «πιο επιτυχημένη κόπια των Nightwish» καθως πιστευω πως ο ηχος τους είναι πολύ περισσοτερο ατμοσφαιρικος και “gothic” παρα προς εκεινο το «ψιλοχαρουμενο» power που προσπαθουν να περασουν οι φινλανδοι, ειδικα στα τελευταια τους 2 album. Από Nightwsh αυτό που ισως «φερνει» πιο πολύ στο Nine Destinies And A Downfall πιστευω πως είναι το Century Child αλλα και παλι πιστευω πως καποιος μπορει να βρει τρανταχτες διαφορες. Παντως θα συμφωνησω ΑΠΟΛΥΤΑ πως ηχητικα είναι μια λιγοτερο «σκοτεινη» εκδοση των Tristania καθως και το ότι θυμιζουν αρκετα τους πρωιμους Lacuna Coil.:thumbup: Επισης, όπως πολύ σωστα παρατηρει ο Λουκιανος, οντως φαινεται πως προσπαθουν να αφομοιωσουν και να προσθεσουν καποια στοιχεια (κυριως μελωδικα μερη) από Therion στον ηχο τους. Βεβαια οι Σουηδοι είναι Θεοι και δεν αντιγραφονται ευκολα…:bow:
Προσωπικα μπορω να πω πως μ’αρεσουν από αρκετα εως πολύ.:oops: Οσο για αγαπημενο album, βασικα ειμαι αναμεσα στα δυο πρωτα τους, αλλα αν είναι να διαλεξω καποιο υποχρεωτικα μαλλον θα πω οριακα το πρωτο τους λογω του ότι περιεχει τον απιστευτο υμνο Meridian!!! Παντως τα βαζω όλα στο poll για να δω τι εχουν να πουν και οι συμφορουμιτες μου πανω σε αυτό και ετσι να καταλαβω ποσο καραγκιοζης ειμαι!!:har:
Ισως η φωνη της αποχωρισασας Henriette Bordvik να μ’αρεσει περισσοτερο, ισως παλι και να την ειχα συνηθισει… Παντως και η δανεζουλα Monika Pedersen δεν είναι ασχημη (φωνητικα, γιατι εμφανισιακα…:dunno: ) και το τελευταιο τους album είναι αρκετα καλο αν και καπως πιο «αναλαφρο» από τα προηγουμενα. Παντως δεν θα το προτεινα για πρωτο album για οποιον τυχον δεν εχει τιποτα από αυτους. Σιγουρα είναι το πιο «ευκολο» αλλα κατά τη γνωμη μου όχι το καλυτερο. Πιστευω πως μπορουν να κανουν ακομα πιο καλα πραγματα αρκει να μην γινουν και αυτοι υπερβολικα mainstream στο βωμο της εμπορικοτητας…
Αληθεια, τους εχει δει κανεις live? Πως είναι? Δωρακια δινουν αν πας?:-s Αντε, ελπιζω να ειμαστε αρκετοι την 1η του Δεκεμβρη στο ΑΝ και να περασουμε καλα!:drunk:

Ποσα «εισαγωγικα» εβαλα σε αυτό το ποστ?:stuck_out_tongue:

Γιατί αυτή η “ντροπή” απέναντι σε συγκροτήματα με “αιθέρια” γυναικεία φωνητικά? Βγαίνει πάλι το καθηλωμένο στην εφηβεία μας πρότυπο του κάφρου, true μεταλλά? Ή μήπως πρόκειται για την επιτυχία που έχουν σημειώσει ορισμένα απο αυτά? (λες και άλλες υπερμπάντες που αγαπάμε δεν είναι υπερεπιτυχημένες).

Μου αρέσει λίγο πολύ ό,τι έχω ακούσει απο Sirenia, κάποια τραγούδια τους είναι απίθανα, και βρίσκω πολύ σωστή την περιγραφή της μουσικής τους απο τον Thorgal! Βρίσκονται αναμέσα στη μελωδικότητα των Nightwish και το σκοτεινό ύφος των Tristania. Κατά τη γνώμη μου απο τα καλύτερα σύγχρονα συγκροτήματα του ατμοσφαιρικού metal ήχου με γυναικεία φωνητικά.

edit: δεν τα έχω ακούσει όλα τα άλμπουμ, επομένως δε θα ψηφίσω ακόμα!

Eμενα με αρεσουν μονο τα 2 πρωτα τους.Το 9 πεπρωμενα κι ενα κατωπεσιμο δε με αρεσε καθολου.Πολυ εμπορικουρα ρε γμτ.

Ούτε εμένα μ’ αρέσουν ιδιαίτερα…

Αν τους βάλουν στην τρεντο-καφετέρια θα χαρώ όμως…

Χαλαρα το at sixes and sevens…εχει κατι υμνους εκει επιπεδου παλιων Tristania…ετσι θα επρεπε να ακουγονται οι Tristania σημερα!! κριμα που το τελευταιο τους τωρα το 2007 με αφησε αδιαφορο…ειναι λιγο ψιλο-σοφτ…:frowning: …το elixir ειναι δισκαρα αλλα οχι τοσο κορυφαιο οσο το πρωτο…Meridian και το ομωνυμο απο τα εξαρια και εφταρια ειναι σκοτεινα επη!!!ελπιζω ο Veland στο επομενο αλμπουμ να επιστρεψει στις ριζες του!! στο σκοτεινο και καταθλιπτικο στυλ μουσκης με τα γνωστα brutal φωνητικα που κανουν κομματια τι σκεψεις ,γεμιζοντας τες με απογνωση και θρηνο…
Νικος Summoning

Ενταξει, δεν διαφωνω οτι ειναι κατωτερο απο τα προηγουμενα αλλα δεν νομιζω πια οτι ειναι και τοσο “εμπορικο”, στο βαθμο τουλαχιστον που εχουν φτασει καποια αλλα γκρουπ. Παντως επειδη δυστυχως τα πρωτα σημαδια αρχισαν να φαινονται γι’αυτο εξεφρασα και γω τις ανησυχιες μου:

Thanks ellanor!

Μ’αρεσε πολυ+η γνωμη του ashen_cold!:thumbup:

Γοτθομεταλας με κιλτ.Να δουμε τι αλλο θα ακουσουμε απο τουτον εδω :lol: :lol: :lol:

Πλακα-πλακα επρεπε να ειχα βγαλει φωτο εναν τυπα στη Γλασκωβη. Κλασσικη-γραφικη φιγουρα, συχναζε στα “μεταλλαδικα” της πολης και κυριως στο Cathouse. Φοραγε μαυρη δερματινη κιλτ8O με αλυσιδες, την κλασσικη την τεραστια μποτα κατω που εχει μισο κιλο ατσαλι και 25 εκτατοστα σολα:lol: και κατι αλλα γραφικα πανω απο την κιλτ ΠΑΝΤΑ σε μαυρο-πετσινο και με τις απαραιτητες αλυσιδες-καρφια για να δειχνουν ποσο κακος και μοχθηρος ειναι!!:twisted: Το κουρεμα του ηταν κατι μεταξυ μοϊκανας και πανκιου αλλα δεν τα παω και πολυ καλα με αυτα…:stuck_out_tongue:
Μιλαμε για απιστευτο τυπο!! Ο Γκοθας Γουαλας! Γκοθαλας!!!:bow:

Nα φανταστω οτι το μαλλι του ηταν καπως ετσι? :lol: :lol: :lol:

Οχι ενταξει, ηταν μονοχρωμο!!:lol:
Και λιγοτερο μακρυ…

Ρε βλακα, ενα thread ειπα να ανοιξω και γω και το βιασαμε.:frowning:

:offtopic: :offtopic: :offtopic:

Eλπιζω μονο να μην καταληξουν σαν τους Tristania σημερα αν και πολυ φοβαμαι οτι προς τα εκει βαδιζει το πραγμα…οπως οι Tristania αρχισαν με ενα πολυ δυνατο αλμπουμ,συνεχισαν με ενα επισης πολυ καλο,σχεοδν ισαξιο ή ακομα και καλυτερο για καποιους(οχι για εμενα) 2ο αλμπουμ και στο τριτο παρατηρηθηκε μια αλλαγη κατευθυνσης,η οποια στο 3ο των Sirenia ειναι πιο εντονη απο οτι στο 3ο World of Glass των Tristania…το 3ο των Tristania ειναι πολυ καλη προσπαθεια αλλα χωρις Veland οι Tristania ειναι ψαρι χωρις βραγχια!!!ειμαι επιφυλακτικος πολυ με τους Sirenia…σαν να εχουν βαλθει ολοι να γινουν σαν τους Within Temptation(δισκαρα το Silent Force btw!!)ξεχνοντας το dark feeling και gothic/death αισθημα των πρωτων 2 δισκων…θα ξαναδουμε στιχους διαμαντια-ελεγειες σαν αυτους εδω?

You’re on the wane and eden’s hewn
falter still under a funereal moon
Your tears they sweep upon life’s shore
until the day you weep no more

Sunset’s on the wane
In life we suffer the same
When sundown comes around
stalking strangers on hollowed ground
Endarkened souls entwined
together at the end of life
Embrace the new divine
or suffer another lifetime
και τα δακρυα κυλουν απο τα ματια του εκστασιασμενου ετοιμοθανατου,την ωρα της μεγαλης αποδρασης της ψυχης του προς την χωρα που απεικονιζεται παραστατικα στον πινακα του Ancient Dreams των θεων Candlemass…
Θα ξανακουσουμε αραγε το πενθιμο βιολι?τα αβυσσαλεα φωνητικα του Veland που στοιχειωνουν τις μεταθανατιες και μεταφυσικες σκεψεις μου? ειδωμεν…
Νικος Summoning

Λοιπον, μεγαλη Sirenia fan δεν ειμαι.Αλλα το δισκακι An Elixir For Existence ειναι πραγματικα παρα πολυ καλο!Το ειχα ξεσκισει για κανα διμηνο!Το Nine Destinies μ’αρεσει αλλα δεν τρελαινομαι.Τα υπολοιπα δεν τα εχω ακουσει!Lol!
:-s
Οποτε ψηφιζω number 2.:slight_smile:

εχω ακουσει ελαχιστα αλλα θα ηθελα να ακουσω!!καποιο cd τους για να ακουσω ως αρχη?

Aναλογως τι προτιμας.Αν σου αρεσουν οι Tristania ακους τα 2 πρωτα τους At Sixes and Sevens και An Elixir for Εxistence.Αν παλι προτιμας κατι πιο εμπορικο το Nine Destinies and a Downfall

ουτε tristania εχω ακουσει αρα δν μπορω να κρινω!!

H Μονικα εκτος Sirenia.
Πηγη το επισημο myspace της μπαντας

Sirenia and Monika part ways!

Due to musical disagreements singer Monika Pedersen and Sirenia has decided to part ways, here is Monika’s statement:

"After much consideration I have chosen to leave Sirenia, but I will continue with music. The reason is, that we have too many musical differences, and I don’t feel like it’s the right band for me. I have had a great time in the band, lots of good experiences and only wish the best for the band in the future.

I want to send a big “Thank You” to all the fans for your support ? you haven’t heard the last of me!"

As a result of these circumstances Sirenia will have to pull out of the planned European tour with Therion. The show in Athens will be postponed until may 2008. You have our apologies for this, Sirenia will be back on the road next year. We will use the coming months to find a new singer, as well as composing music for our next album.

Aυτος δεν ειναι ο τραγουδιστης των lacrimosa!?

Καλοι ηταν αυτοι μαρεσανε!

χμμ σορυ sirenia δεν εχω πολυ ακουσει αλλα νταξει τρωγονται!

Αληθεια γτ οι Gοτhαδες βγαινουν και το καλοκαιρι με καπαρντινα?!?!:roll:

Nαι ο Λακρομποας ειναι και δεν ηταν,ειναι ακομα :stuck_out_tongue:
Ο tr00 γοτθος κυκλοφορει με καμπαρντινες και μεσα στη θαλασσα

Ναι δεν ξερω γτ ειπα οτι ηταν!
Παω να αγορασω καπαρντινα!:stuck_out_tongue:

Tωρα το ειδα που κοιταζα στις συναυλιες πως εχει μεταφερθει το live για Μαϊο και μπηκα στο site τους να δω τι γινεται… χαμπαρι δεν ειχα παρει!!8O
Πολυ καθησε η Δανεζουλα…
Ρε γιατι μου το κανετε εμενα αυτο ρε καραγκιοζιδες? Δεν μπορουσατε να τσακωθειτε κανα μηνα αργοτερα?
Το Μαϊο ρε? Το Μαϊο ρε θα ειμαι φανταρος, “φυλακισμενος” σε κανα στρατοπεδο του κ@$ου και κουρεμενος…:frowning: Τον παιρνετε ρε και γω σας αγαπουσα…:cry:

Αφου τους χανουμε αυτους μαλλον θα παμε Epica…:-k