Sister Sin

Το δηλώνω!
Στους Talisman θα σε κεράσω μπύρες για την “ζημιά” που μου έκανες! :drunk:

Συνήθως είμαι λίγο επιφυλακτικός όταν βαπτίζεις “hard rock” ένα group, διότι, μερικές φορές, κάποια αυτά τα θεωρώ “alternative” (στη χειρότερη) ή απλά rock (στην καλύτερη)…

Εδώ όμως με έπιασες!
Για την ακρίβεια με κόλλησες στον τοίχο… :yahoo:
Μιλάμε για μεγάλη ζημιά!

Μια φορά το χρόνο (και αν) έχω την τύχη να “ανακαλύψω” μια μπάντα στο hard rock που θα με ξεσηκώσει, που θα με κάνει να πάθω πλάκα!
Στα middle και late '90s υπήρχε μεγάλη “λειψυδρία” στο χώρο, αλλά στη δεκαετία μας, ευτυχώς, η κατάσταση έχει αλλάξει αρκετά!

Το 2003 ανακάλυψα τους Shakra! To 2004 τους Shylock! Το 2005 ήταν η σειρά των Crashdiet και πέρσι των Wig Wam!
Φέτος είναι η σειρά των Sister Sin!

Δ-υ-ν-α-μ-ι-κ-ό hard rock (στο στυλ των Motley Crue και όχι μόνο) με μια απίστευτη τύπισσα στα φωνητικά!
Την Liv Jagrell! Για μένα έχει ήδη ξεπεράσει την Doro!

Και μιλάμε για hard rock, όχι το rock των 2 ακόρντων που κάποιοι συνηθίζουν να ονομάζουν hard rock…
Απλά και ολιγόλεπτα τραγούδια, αλλά με άφθονες δόσεις μαγκιάς και συναισθήματος! :metal:

Τις τελευταίες 3 μέρες το μυαλό μου βρίσκεται αποκλειστικά σε αυτούς!
Έκατσα, έψαξα και βρήκα ό,τι σχετικό υπάρχει! Και έμαθα πολλά και ενδιαφέροντα…

Η μπάντα προέρχεται από το Göteborg της Σουηδίας και έχει κυκλοφορήσει το παρθενικό της album “Dance Of The Wicked” τον Σεπτέμβριο του 2003.
Μάλιστα, κυκλοφόρησε από την ελληνική Sleaszy Rider Records και από ότι παρατήρησα το είχε κάνει κριτική και ο karja! :stuck_out_tongue:
http://www.metal-invader.com/db/reviews-870.html

Συμφωνώ σε γενικές γραμμές με αυτά που έγραψε. Πιθανότατα και εγώ την ίδια γνώμη θα είχα αν δεν είχα ακούσει πρώτα πιο πρόσφατο υλικό. Κατά τη γνώμη μου όμως είναι λίγο πιο αυστηρός από ότι θα έπρεπε, ειδικά στον βαθμό…
Ο δίσκος έχει αρκετά καλά σημεία. Δεν είναι όλα τα κομμάτια στο ίδιο υψηλό επίπεδο, αλλά στον κιθαριστικό τομέα (ειδικά στα solos) τα δείγματα γραφής είναι αξιόλογα.
Sister Sin - Dance of the Wicked

  1. Kiss The Sky
  2. Dance Of The Wicked
  3. Fall Into My Dreams
  4. End Of The Beginning
  5. Love Lies
  6. Dirty Damn I
  7. Paint It Black
  8. Tragedy Loves Company

Anyway, δεν έπαθα τη “ζημιά” που προανέφερα από αυτό το album.
Ο δίσκος ίσως λόγω κακής διανομής, προώθησης κ.τ.λ. δεν πήγε και ιδιαίτερα καλά, με αποτέλεσμα το group να μην επιχειρήσει σύντομα να κυκλοφορήσει ένα δεύτερο.
Αντιθέτως, στρώθηκε στη δουλεια, άλλαξε κιθαρίστα, διόρθωσε τις όποιες αδυναμίες και στα μέσα του 2005 παρουσίασε ένα 3-track promo με τίτλο Promo 2005 (Vol. I) στο οποίο περιέχονται 3 κομματάρες!
Promo 2005 (Vol. I)

  1. Minor You Major Me
  2. Writings on the Wall
  3. Head over Heels

Εδώ ξεκινάει η ανοδική πορεία των Sister Sin.
Riff-άρες, sol-άρες, πιασάρικα refrains και η Liv να σε γοητεύει με την απίστευτη φωνάρα της!
Στα τέλη της ίδιας χρονιάς κυκλοφορούν το
Promo 2005 (Vol. ΙI)

  1. Eye 2 eye
  2. White Trash
  3. New Blood
    με ελαφρώς πιο ακατέργαστο ήχο. Ένα “κλικ” κατώτερο από το Vol. I, αλλά πολύ αξιόλογο και αυτό!
    Το 2006 εξακολουθούν να μην βγάζουν δίσκο και κυκλοφορούν το επίσης 3-track Promo 2006 με (τι πρωτότυπο!) άλλες 3 κομμάταρες…
    Promo 2006
  4. Pusher
  5. State Of Mind
  6. Eye To Eye (είναι το ίδιο κομμάτι από το Vol. II, αλλά σε βελτιωμένη εκτέλεση και με καλύτερη παραγωγή)

Και φτάνουμε αισίως στη φετινή χρονιά, όπου πριν λίγο καιρό κυκλοφόρησαν το
Promo 2007

  1. Hostile / Violent
  2. On Parole
    Δύο κομμάτια περιέχονται, αλλά μιλάμε για ύμνους του hard rock, όχι αστεία!
    Σε αυτό το promo πραγματικά ΤΑ ΣΠΑΝΕ!

Έχω πορωθεί, λέμε! :twisted:

Ειδικά, το “On Parole” έχει αναδειχθεί ως το αγαπημένο μου hard rock κομμάτι για φέτος. Προς το παρόν…
Ακόμα πιο συγκεκριμένα, στο σημείο (προς το τέλος) που η Liv ουρλιάζει “You?ve predicted a war…” και μετά αρχίζουν όλοι να φωνάζουν
“I?m on parole & I?m
Red-on! Alright!
With war inside my mind
I?m on parole & I?m
Red-on! Alright!
With war inside my mind”

και οι ρυθμικές χώνουν από πίσω είναι … :vibrate: :bounce:

Προτείνω σε όλους να ακούσουν τουλάχιστον αυτά τα 2 κομμάτια! Υπάρχουν και εδώ: http://www.myspace.com/sisterssin
Eλπίζω να κυκλοφορήσουν επιτέλους το δεύτερο δίσκο τους! Είναι έτοιμοι πια!

P.S. 1 Θέλω να τους δώ live απεγνωσμένα!
Αυτό τον καιρό περιοδεύουν με τους W.A.S.P.
Βρε τον Blackie! Θα έχει και τα τυχερά του… :–

P.S. 2 Τα promos υπάρχουν διαθέσιμα για download στο επίσημο site της μπάντας:
http://www.sistersin.com/
To πρόβλημα είναι ότι κάποια από αυτά είναι broken links και κάποια άλλα μισά!
Εγώ τα βρήκα όλα από άλλη πηγή και από την πόρωση τα έκανα upload ώστε να μπορέσουν να ακούσουν όσοι πιο πολλοί γίνεται!
Για ευνόητους λόγους δεν γίνεται να post-άρω το link από το sendspace εδώ, αλλά όποιος το θέλει ας στείλει p.m.
Επαναλαμβάνω, υπάρχουν στο site του group, αλλά όχι όλα και οχι ολόκληρα (κάποια από αυτά). Το Promo 2007 πάντως, που είναι και το καλύτερο, υπάρχει ατόφιο!

P.S. 3 Πάρτε και μια γεύση από τα live τους: http://www.youtube.com/watch?v=d5O9NzHkwAA

P.S. 4 Αν το έχει κάποιος απορία, ναί, μου άρεσαν αρκετά περισσότερο από τους Velvet Revolver…

P.S. 5 Ελπίζω αυτά που έγραψα να τα συμμερίζονται και κάποιοι άλλοι και να μην είναι απλά της φαντασίας μου, λόγω ενθουσιασμού…

P.S. 6 Βρήκα το ιδανικό soundtrack για τη διαδρομή Brussels - Antwerpen - Dessel τον Ιούνιο!

P.S. 7 Αντί για τους Juliet And The Licks δεν μπορούσαν να φέρουν αυτούς εδώ;

P.S. 8 Μα τι πίνουν πια αυτοί οι Σουηδοί;

P.S. 9 Παραλλήρημα τέλος!

MAIDEN1979

AS I SAID TO YOU ALL

THE OSCAR GOES TO YOU MHTΣAΡA TEΡAΣTIE :bow2: :bow2: :bow2:

ME ΠΟΡΩΝΕΙΣ ΡΕ ΑΛΗΤΑΡΑ!!!

ΠΑΡΑΛΗΡΗΜΑ ΤΕΛΟΣ

TERROR 8O

χεχεχε. οπως σου ειπα, ειχα ακουσει το πρωτο δισκο οταν βγηκε και εχω την ιδια καλη γνωμη. αφου ομως μου ειπες οτι τα προμος σπερνουν τοσο πολυ θα τα τιμησω! περισσοτερα ινφο οταν τα ακουσω.:smiley: :wink: 8)

πάθαμε σοκ και δέος και πανωλεθρια. αποθεωτικο ριβιου στο ροκιν…συντομα στις οθόνες σας.:smiley:

:vibrate: :bounce: :bounce: :bounce: :bounce:

http://www.rocking.gr/review1336.php

:smiley: :smiley: :smiley: :smiley:

Κάτι διάσπαρτα κομμάτια που άκουσα από αυτούς τα έσπαγαν ασυστόλως.

Μπράβο ρε Γιάννη! =D>

Μου έφτιαξες τη μέρα ρε φίλε! :smiley:

Χαίρομαι που σου αρέσουν και σένα τόσο πολύ! :wink:

Άντε να βγάλουν επιτέλους ένα δεύτερο δίσκο… :-k

Έχουν να κλείσουν πολλά σπίτια τότε… 8)

Thanks για το credit! :drunk:

[B]Maiden κερνάω πολλές μπύρες ρε μεγάλε

ΜΟΥ ΑΝΟΙΞΕΣ ΤΑ ΜΑΤΙΑ!!!

ΤΙ ΚΑΡΑΓΚΡΟΥΠΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ!!![/B]

Οι LA GUNS μοιάζουν με παιδάκια του δημοτικού μπροστά τους

Μουσική για μηχανή

[SIZE=“7”]HEAD OVER HILLS[/SIZE]

[B]Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΚΑΙ Η ΠΑΝΑΓΙΑ

ΚΛΕΙΔΩΣΤΕ ΤΙΣ ΚΟΡΕΣ ΣΑΣ!!![/B]

ναι ρε συ! εν τω μεταξυ, καμια σχεση ο δισκος με τα promos. τα promos ειναι πολλες σκαλες πανω! αν ειχαν βγει πριν 15 χρόνια, θα ειχε γινει κολαση! ε, δε πειραζει, και τωρα καλα ειναι…παμε ρεεεεεεεεεεεεε!!!:smiley: :smiley:

Έλα όμως που με αφορμή τον Maiden79 και εσού ανακάλυψα άλλη μία γκρουπάρα μέσω του σάιτ των SS!!! Θα την βγάλεις έξω να την παίξεις λέμε (αν γουστάρεις CULT του Electric, Ted Nugent, AC/DC και KISS του “Dressed to Kill”)

Ρεμάλια όλου του κόσμου βγείτε από τους τάφους

[SIZE=“4”]Rock’n’Roll Rise again[/SIZE]

Po po ti ginetai edo pera . Re Mitsara o Beer Drinker tha parei petra leme …PISO RE :lol: :lol: 8O

Megale beer drinker pou eisai kai megaloutsikos eipes gia Cult opote an proerxetai apo Sweden meria tha prepei na anakalipses tous ypertatous MUSTASCH allios exoume problima…:lol: Sweden min koitas poli tha katastrafeis 8O

@ Mitsara… eides ti kommatara bgazoun oi Hardcore superstar? Ta eida ola …Boithate xristianoi . Sobareytikane aytoi re :-k

Oh baby Liv behave yourself…

:lol: :lol:

Κι όμως φίλε dazmaniak δεν λέω για τους MUSTASCH. Αλλά πόσταρε κανά thread να μάθουμε και γι’ αυτά τα παληκάρια. (μην του το γ…σουμε εντελώς το thread του λεβέντη του Maiden79)

E αμα γαμανε τοσο πολλοι να τους ψαξω κ εγω…

In Mitsos and Dazmaniak we trust :drunk:

Tόσο καλοί πια; :-k

Μετά τις 6/7 θα κάνω εντατικά για να καλύψω το χαμένο έδαφος! :smiley:

Που να δειτε τι σας έχω εγώ…:slight_smile: :-- :–

αν γουσταρω λεει;;;; :vibrate: :vibrate: :vibrate: :vibrate:

γιαα…περνα στο παρασυνθημα…:smiley: :smiley: