Sisters of Mercy

Χμμμ αν και μ αρεσει πολυ το Floodland ψηφισα First And Last And Always γιατι πρωτον ειναι το αλμουμ που ορισε την gothic μουσικη και δευτερον γιατι περιεχει πολλα απο τα αγαπημενα μου κομματια τους (και πολλα απο τα αγαπημενα μου gothic κομματια γενικα) με το Some Kind of Stranger να ειναι ισως το αγαπημενο μου.

Δεν τους ειχα δει αλλα κι εγω δεν εχω διαβασει και πολυ θετικα σχολια,καθε αλλο θα λεγα.Παρ’ ολα αυτα θα ηθελα να τους δω live εστω κι ετσι… :frowning:

Δεν το ξερα αυτο κι η αληθεια ειναι οτι εβρισκα punk στοιχεια και στις δυο αυτες μπαντες αλλα πιστευα οτι ειναι ιδεα μου…

Αγαπάω vision thing.

Εγώ δεν τους είδα, αλλά από μια γκοθο-ραδιοφωνική εκπομπή τότε (που δυστυχώς δεν υπάρχει πια :() είχα ακούσει και’ γω ότι ήταν ψιλοχάλια. Ειδικά ο Andrew Eldritch είπε σε κάποια φάση “Fuck Goths” και αυτό αρκετοί το πήραν στραβά λέγοντας ότι το goth κοινό σε στηρίζει τόσα χρόνια και ’ συ λες fuck goths ;
Επίσης άκουσα ότι μπήκαν πολλοί τσαμπατζίδες με αποτέλεσμα να μην μπορείς να πάρεις ανάσα από τον πολύ κόσμο…

Όπως και να’ χει είναι από τις μεγαλύτερες μπάντες του είδους, δεν υπάρχει αμφιβολία γι’ αυτό !

Tεράστιοι. Όποτε ακούω το Alice μου έρχεται να βαφτώ και να χορεύω σαν τρελός…

Eπίσης για να τα λέμε όλα μήπως το “Μarian” είναι λίγο αντιγραφή του “Νew dawn fades” των Joy Division; Γενικά πάντως επηρεάστηκαν από τους Joy Division πάρα πολύ.

Όπως όλοι σχεδόν του ιδιώματος. :wink:

Nαι, όντως. Το “Marian” πάντως είναι κάτι παραπάνω από απλή “επιρροή”. Είναι καθαρή αντιγραφή του “New dawn fades”.

Σαφώς και υπήρξε επιρροή… όχι μόνο απο τους Joy Division, αλλά και απο τις υπόλοιπες post-punk μπάντες, καθώς και απο τα πρώιμα gothic συγκροτήματα όπως οι Bauhaus…

Αλλά αν οι Sisters ήταν απλά ένα copy group πρώτον θα ακούγονταν ακριβώς όπως οι μπάντες απο τις οποίες επηρεάστηκαν (κάτι που δεν ισχύει), και φυσικά δε θα έμενε το όνομα τους. Οι επιρροές, ακόμα και οι πολύ έντονες, παραμένουν αναπόσπαστο στοιχείο κάθε συγκροτήματος… έτσι πάει μπροστά η μουσική.

Οι Sisters επηρεάστηκαν απο ουκ ολίγες μπάντες… και συνδύασαν τις επιρροές τους με διάφορα άλλα στοιχεία, δημιουργώντας τον χαρακτηριστικό τους ήχο.

First and Last and Always και για μενα, για τον απλουστατο λογο οτι ειναι ενα album που εχω λιωσει οσο λιγα…
ειχα παει στο live του 2006 και οσο κι αν με στεναχωρησε που ειδα μια μπαντα που αγαπω παρα πολυ να δινει ενα κακο live, χαιρομαι που πηγα nevertheless…
η λεξη “τιγκα” ειναι πολυ μικρη για να περιγραψει το τι γινοταν… και να ηθελες να φυγεις ηταν απλως αδυνατον. σαρδελοποιηση εντελως.
ειχε πολλα προηχογραφημενα parts, ο ξηρος παγος και οι καπνοι ειχαν δημιουργησει νεφος εκει μεσα και οι ιδιοι οι Sisters ηταν αρκετα ψυχροι θα ελεγα…
φυσικα ο Andrew ως μεγαλη diva που ειναι δεν επαιξε κομματια του Wayne (αυτο θα λειπε, εχει αποκηρυξει το καλυτερο του album) αλλα ακουσαμε πιο παλια κομματια οπως το Anaconda και το Burn… και το Temple of Love το ειπε μισο…

δε νομιζω να εφυγε και κανεις ευχαρηστημενος εκεινη τη μερα, αλλα τι να σε κανουμε βρε Andrew με τον εγωισμο σου…
εισαι “the voice of goth”, εισαι μορφη, και αν η επαρση σου δεν ηταν τοση κι αλλη τοση -με το συμπαθειο- μαλλον δε θα ησουν ο ιδιος ανθρωπος που -αντικειμενικα νομιζω- εγραψε ιστορια…
απλως αυτο δεν ειναι παντα και πολυ καλο… ;__;

Vision Thing κι απο μενα.

Εγώ δεν είπα αυτό. Μίλησα για ένα τραγούδι συγκεκριμένα.

[I]And I wait in vain
Nine while nine and I’m waiting
For the train[/I]

3μιση χρονια να γραψει καποιος για sisters.[-X
bump λοιπον.

Σε βρίσκω σωστότατο.

Τι να γράψεις? Ακόμα και o Andrew έχει ξεχάσει την μπάντα του…[-X The myth lives on…

τι μπανταρα…
με εξαιρεση το some girls… τα υπολοιπα τα λατρευω…

Μεγαλη μπαντα,ανοιξε δικια της σχολη στο ειδος της.Παντως το μεγαλειο του ντεμπουτο τους διακωμοδει τις υπολοιπες δισκογραφικες δουλειες τους οπως και το 80% αυτων που βασιστηκαν/αντεγραψαν αυτον τον ηχο.

Πλάκα κάνεις? Μιλάμε για τρομερή συλλογή!

σκαει live τον Οκτώβριο

Λέτε να αξίζει?

Ξεθάβω αυτό το θέμα μιας και τον τελευταίο χρόνο, ίσως και λόγω της κατάστασης, ερωτεύτηκα ξανά μια εφηβική αγάπη, τους Sisters Of Mercy και είπα να ποστάρω μερικά κομμάτια τα οποία δεν τα βρίσκουμε σε δίσκους ή συλλογές αλλά πραγματικά είναι εξαιρετικά

1.The Sisters of Mercy - Good Things (Peel Session) - YouTube

απίστευτο το ότι αυτή η κομματάρα που έγραψε μόνος του ο Eldritch δεν υπάρχει πουθενά παρά σε κάποια δυσεύρετα demos και ευτυχώς στο Youtube! Γραμμένο το 1981

  1. The Sisters of Mercy - Wide Receiver - YouTube

επίσης κομματάρα που έγραψε ο Andrew, με αυτή τη κιθάρα που στοιχειώνει από το πρώτο άκουσμα, 1984 αυτό, απορώ πως δεν μπήκε έστω στην επανέκδοση του First And Last And Always

  1. The Sisters of Mercy- Dance on Glass - YouTube

εδώ έχουμε το Black Planet, σύνθεση του Hussey με διαφορετικούς στίχους και φωνητικά από τον ίδιο. Μπήκε στον πρώτο δίσκο των Mission

  1. Sisters of Mercy - The Garden of Delight (better sound quality) - YouTube

Το Garden Of Delight γράφτηκε από τον Hussey για τον δεύτερο δίσκο των Sisters που θα είχε τον τίτλο Left On Mission And Revenge, ο οποίος φυσικά δεν κυκλοφόρησε ποτέ, αλλά στην ουσία “βάφτισε” την επόμενη μπάντα του, εδώ τραγουδάει ο Eldritch, το κομμάτι τελικά μπήκε στον πρώτο δίσκο των Mission

Φυσικά υπάρχουν κι άλλα κομμάτια, τα οποία έχουν παιχτεί μόνο live όπως το Summer που υπάρχει από το 1997, αλλά είπα να ξεκινήσω με τα παλιά.

7 Likes
5 Likes