Πρόταση για το site! (οχι φόρουμ)

Έχουμε το rocking.gr να μας μαθαίνει μην ανησυχείς

Τι θα λέγατε στα θέματα του site (νεα, άρθρα, κτλ.) να υπάρχει δυνατότητα σχολιασμού εκτός απο facebook και απο χρήστες του forum ?

αυτό γίνεται εάν έχεις λογαριασμό ΦΒ, ή στο φόρουμ στην αντίστοιχη κατηγορία

http://www.rocking.gr/forum/forumdisplay.php?f=40

μπορει να μου εξηγησει καποιος γιατι μου βγαινει πρωτη ειδηση στο διαβαστε πως οι rolling stones θα παιξουν στο οακα στις 25/6

γιατί κάποιος το αναζήτησε και το βρήκε, το έκανε κλικ σε κάποια φάση που τα υπολοιπα άρθρα δεν είχαν αντίστοιχη κίνηση κ μετά πλάκωσαν κ οι υπόλοιποι από περιέργεια κ γιαυτο το άρθρο βγαίνει στα σχετικά ως δημοφιλές. γιατί κατά κάποιον τρόπο, είναι !

Θα μπορουσατε να κανετε αρθρα με playlists για το Spotify κατευθειαν, και γενικα προφιλ να σας κανουμε follow.
Μπορουν να βγαινουν θεματικες playlists καθε βδομαδα αναλογα την επικαιροτητα η ακομα και μεσα απο polls.

Καλή ιδέα ! θα το κοιτάξουμε. ευχαριστουμε

Παιδιά πάντως προσωπική μου άποψη ειναι πως κάτι πρέπει να κάνετε με τις μπαγιάτικες ειδήσεις που πετάγονται. Εντάξει καλά είναι τα κλικ και να ανεβαίνει το τραφικ αλλά δεν είναι ωραίο σαν εικόνα για το site. Μέσα σε μια βδομάδα έχει ξαναπεθάνει ο Chesnutt πέντε χρόνια μετά, έρχονται οι Stones και περσινές φήμες λένε πως διαλύονται οι Killers. Ουσιαστικά ζητάτε από τον αναγνώστη να μαντέψει αν αυτό που βλέπει είναι έγκυρο.

Αν δν γίνεται να ελεχθεί τι βγαίνει στα δημοφιλή (που γίνεται γιατί τα περισσότερα ειδησεογραφικά site έτσι λειτουργούν), τουλάχιστον βάλτε στον τίτλο και την ημερομηνία της είδησης.

Ευχαριστούμε για το σχόλιο και κοιτάμε με την ομάδα των προγραμματιστών τι μπορούμε να κάνουμε, αλλά να σχολιάσω κ εγώ πως μας αδικείς…

τα νέα έχουν taggαριστεί με τις αντίστοιχες μπάντες, έτσι ώστε αν κάποιος διαβάζει κάτι σχετικό με τους stones, να μπορεί να δει τι έγραψε το site τελευταία (σε αρθρογραφία+ νέα) για τον συγκεκριμένο καλλιτέχνη. ο λόγος φαντάζομαι είναι προφανής. κατά τα άλλα ο αλγόριθμός μας δουλεύει με βάση τα κλικ που γίνονται σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, δλδ ανεβάζει στα δημοφιλή ότι εσείς διαβάζετε.

το ροκιν έχει ένα τεράστιο αρχείο νέων κ προφανώς δεν μπορεί κάθε φορά που ανακοινώνει μια συναυλία να είναι του τύπου “σήμερα, Τρίτη 18/4/2007 ανακοινώνουμε πως το καλοκαίρι, στις 24/6/2007 θα έρθει η Χ μπάντα” στον τίτλο. απλά δεν γίνεται. ως εκ τούτου αν όλοι αρχίσετε κ κλικάρετε νέα του στυλ “ερχονται οι πεππερς” θα βγουν αντίστοιχα στα δημοφιλή!

από την άλλη, επίτρεψέ μου να τονίσω, πως το ρόκιν ήταν ίσως το μόνο μέσo (μουσικό κ μη) που πήρε αποστάσεις από το θέμα stones, καθώς πολλές σελίδες πόνταραν στο “ερχονται οι stones (;)” ακριβώς για να τραβήξουν το κλικ σου σε ένα νέο που δεν έγραφε ουσιαστικά τίποτα. εμείς μέσω του FB account μας και πήραμε επίσημα αποστάσεις από το θέμα και δεν το αναφέραμε ποτέ στην κεντρική μας κ το ξανασχολιάσαμε στο επίμαχο νέο όταν ήρθε στην επιφάνεια. τώρα αν πολλοί μέσω google καταλήγουν στο νέο μας κ το κλικάρουν (χωρίς να βλέπουν ημερομηνία), ε δεν ξέρω τι μπορούμε να κάνουμε για αυτό. από μέρους μας το κοιτάμε, αλλά όπως σημείωσα δεν ευθυνόμαστε εμείς.

ελπίζω να σε κάλυψα. 8)

Μπορείτε να αλλάξετε τον κώδικα και να μην εμφανίζει τα παλιά άρθρα. Τώρα βγάζει οτι απαγορεύτηκε το rockwave festival (μακάρι βέβαια)
Χαζομάρα είναι, μην προσπαθείς να το παρουσιάσεις σαν πρωτοποριακό αυτό που γίνεται.

Δεν είχα σκοπό πάντως να αδικήσω κανέναν. Με όλη την καλή διάθεση το είπα γιατί χτυπάει άσχημα για το site να έχει ως highlight ειδήσεις δέκα ετών. Προφανώς το καταλαβαίνετε και οι ίδιοι αυτό.

Αλλωστε είναι θεμιτό να θελετε να έχουν “κίνηση” τα άρθρα και αυτό με τα δημοφιλή το κάνουν σχεδόν ολα τα site μουσικά και μη (και όντως “δουλεύει” όσον αφορά εμένα τουλάχιστον). Οπότε όπως είπε και ο Ριπ δν θα είναι πολύπλοκο να μπει ενα time frame (όχι τπτ άλλο θα γινετε και η χαρά των τρολ…)

Υπάρχουν τρόποι και τρόποι να εκφράσει κανείς τις ενστάσεις του. Θα προσπαθήσω να απαντήσω.

Τι time frame θα μπορούσε να μπει; 1 χρόνος; 2 χρόνια; 3, 4, 5, 6 χρόνια;
Ό,τι έχει μπει πριν 2 χρόνια δεν υπάρχει περίπτωση να ενδιαφέρει κανέναν; Αν ερχόταν ο Springsteen δηλαδή, δε θα ενδιέφερε κάποιον να εμφανιζόταν ένα αφιέρωμα κι ας ήταν του 2008; Γιατί κι αυτό έγινε, αλλά δεν παραπονέθηκε κανένας. Ή άμα ανακοινωθούν οι Sabbath ή οι Metallica, ο κόσμος αποκλείεται να ενδιαφέρεται για το τι έγινε στην τελευταία τους συναυλία κι ας ήταν χρόνια πριν;

Το θέμα δεν είναι προγραμματιστικό, αλλά νοηματικό. Γιατί προγραμματιστικά μπορεί σε 2 λεπτά να αλλάξει. Να φτιάξουμε σύστημα με τεχνιτή νοημοσύνη και να κόβει όσες παλιότερες δημοσιεύσεις συναυλιών αφορούν συγκροτήματα που βγήκε φήμη ότι ξανάρχονται;
Αλήθεια, αν υπάρχει κάποια ιδέα για το πώς κάτι τέτοιο μπορεί να υλοποιηθεί σε πρώτη φάση [U]νοηματικά[/U], ας την ακούσουμε.

Θα μπορούσε κάλλιστα στη θέση της ανακοίνωσης για τη συναυλία του 2006 να εμφανίζεται “Rolling Stones και Springsteen στην Ελλάδα;”, όπως έγινε σε όλο το internet. Αυτό θα ήταν προτιμότερο; Γιατί το πιάνει το time frame… Ή αν βγάζαμε είδηση “ΔΕΝ έρχονται οι Rolling Stones” και έβγαινε για 2-3 βδομάδες συνεχώς στα δημοφιλή, πάλι δε θα υπήρχε πρόβλημα; Τότε δε θα ζητιανεύαμε για κλικ; Ή όχι, μιας και θα είναι “φρέσκια” η είδηση;

Αν ήταν για να μαζέψουμε τα κλικ όπως λέτε και να ανέβει το traffic, θα μπορούσαμε να το κάνουμε και χειροκίνητα για ακόμα καλύτερα ‘αποτελέσματα’. Ο μηχανισμός είναι εντελώς αυτόματος, χωρίς δική μας επέμβαση, γι’ αυτό και κάποια άρθρα που εμφανίζονται δεν έχουν καν εικόνα. Δε θα τα προσέχαμε λίγο παραπάνω αν περνούσαν από δικό μας χέρι;

Έχουμε ακούσει κατά καιρούς κριτικές και κριτικές, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν μπορώ να καταλάβω ποιό είναι το τόσο σημαντικό πρόβλημα που δημιουργείται. Αν το πρόβλημα είναι η “λεζάντα”, και το καταλαβαίνω, θα αλλάξει (ήδη άλλαξε αυτή επάνω, μένει να αλλάξει και αυτή στη δεξιά στήλη) ώστε να γίνεται σαφές ότι πρόκειται για κείμενα που [U]διαβάζονται αυτή τη στιγμή[/U].

Αυτό που λένε είναι οι 5 ειδήσεις στο παράθυρο “διαβάστε” δίπλα να είναι ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ και όχι πριν από 12 χρόνια που ακυρώθηκε το rockwave, λογικό μου ακούγεται, σε άλλους προφανώς όχι

Κανενα προβλημα απολύτως δεν υπάρχει παιδιά και πραγματικά άδικα παρεξηγηθήκατε. Δικιά μου άποψη/ιδέα είναι και φυσικά πολλοί μπορει να διαφωνούν.

Εγώ μίλησα μόνο για τις [U]ειδήσεις[/U] και θα πρότεινα το πολύ μία εβδομάδα time frame. Θα μπορούσε να μπει και ένα διαφορετικό tab σε στυλ “αρχείο δημοφιλών ειδήσεων” για τις παλαιότερες. Τα άρθρα/αφιερώματα/live reports etc είναι τελείως διαφορετικό θέμα. Δεν ξέρω αν είναι δυνατό αλλα θα ήταν ωραίο να ξεχώριζαν, ώστε να μην μπερδεύονται μεταξύ τους. Για να καταλάβεις τι εννοώ, δίνω ως παράδειγμα τα rollingstone,pitchfork,nme,popmatters που και αυτά χρησιμοποιούν το concept με τα “δημοφιλή”.

Το κλείνω εδώ γτ σας ζάλισα.

Τον τελευταίο καιρό έχω εντυπωσιαστεί από την το πόσο έχει ανοίξει τους ορίζοντες του το rocking.

Θεωρείτε σημαντικότερη η παρουσίαση μιας εμφάνιση της Μποφίλιου από μια jazz/blues συναυλίας. Έτσι και αλλιώς τι να μας πει και η jazz τέσσερεις κλαμπατσιμπαλιστες είναι που παίζουν σόλο με την σειρά…

Και φυσικά είναι πολύ πιο εύκολο να γράψεις μια κριτική για ένα Live του εξωτερικού αλλά εδώ να στηρίξεις λίγο την τοπική σκηνή ούτε κατά διάνοια. Το τελευταίο τετράμηνο πήγα σε 3 release party/live από τοπικά συγκροτήματα και ούτε φωνή ούτε ακρόαση. Και δεν μιλάω για group της σειράς αλλά οκ αφού δεν είναι μεγάλο όνομα με τσάμπα εισιτήριο που να τρέχετε.

Εντάξει και ο θάνατος του Paco? σίγα τώρα σημαντικό νέο για να είναι στα κεντρικά. Έχουμε την συνέντευξη του Damon Fox! Αφού καταφέραμε και την πήραμε ας δειχτούμε!

Αντιοζζζ!

Καλημέρα. ας τα πάρουμε 1-1.
[I]
Θεωρείτε σημαντικότερη η παρουσίαση μιας εμφάνιση της Μποφίλιου από μια jazz/blues συναυλίας. Έτσι και αλλιώς τι να μας πει και η jazz τέσσερεις κλαμπατσιμπαλιστες είναι που παίζουν σόλο με την σειρά…[/I] -> όχι και αυτό δεν προκύπτει από κάπου. τις προάλλες γράφαμε για Γραβενίτη ( http://www.rocking.gr/live/Nick-Gravenites-&-The-Backbone-@-Half-Note-Jazz-Club-270114/18919/ ). Εσένα δεν σου αρέσει η Μποφίλιου, σεβαστό. αρέσει σε άλλους αναγνώστες.

[I] εδώ να στηρίξεις λίγο την τοπική σκηνή ούτε κατά διάνοια[/I] -> η γκρίνια για την ελληνική σκηνή υπάρχει μόνιμα. κάνουμε ό,τι μπορούμε. φυσικά ο καθένας θεωρεί “στήριξη” να προβάλλονται οι μπάντες που ακούει ο ίδιος. η προσπάθεια κάλυψης της τοπικής σκηνής είναι διαρκής - θα παλέψουμε για περισσότερη ενημέρωση.

[I]Εντάξει και ο θάνατος του Paco? [/I]-> το νέο μπήκε, κρίναμε ότι δεν έπρεπε να μπει κεντρικό, αλλά σαφώς μπήκε ψηλά. εσύ θα το ήθελες κεντρικό, άλλοι αναρωτιούνται ποιος ειναι ο Paco. δεν μπορούμε να τους “πιάσουμε” όλους
[I]
Έχουμε την συνέντευξη του Damon Fox! Αφού καταφέραμε και την πήραμε ας δειχτούμε![/I]-> προφανώς κ προβάλλουμε την δουλειά μας. όλα τα σημαντικά άρθρα που γράφει το ροκιν μπαίνουν κεντρικά. μακάρι να είχαμε 100 θέσεις κεντρικών, να προβάλλονταν όλα ισόποσα.

αυτά και απο εμένα

Ντρέπομαι για αυτό το post. Ντρέπομαι γιατί αυτό το site και εγώ προσωπικά στηρίζουμε τα blues αν και δεν διαβάζει κανένας τα σχετικά κείμενα (με εξαιρέσεις). Ντρέπομαι γιατί ενώ μας ξέρεις μιλάς για δωρεάν προσκλήσεις και χρήματα.

Ντρέπομαι επίσης γιατί έχουμε reviews (στα είδη που γράφεις) που δεν έχει κανένας άλλος και παρακολουθούμε συναυλίες από όλο το εύρος του ροκ και ακόμα παραπάνω με τόσο λίγα άτομα.

Φυσικά δεν θα μπορούσαμε να πηγαίνουμε σε όλες τις συναυλίες. Φυσικά δεν θα μπορούσαμε να γράφουμε για όλα τα άλμπουμ. Μόνο από την προσωπική φόρμα επικοινωνίας μου έχω 700 με 800 email για κριτικές το χρόνο. Για αυτό και ψάχνουμε συντάκτες.

Τέλος, ο μεγάλος Paco De Lucia ήταν κιθαρίστας flamenco. Αν τον έβαζα κεντρικό για να πάρω κλικ, αυτό θα ήταν άτιμο, γιατί ούτε τη δισκογραφία του παρακολουθούμε ούτε τη μουσική που έπαιζε. Παρ’ όλα αυτά τον βάλαμε γιατί ήταν μεγάλος γενικά και έτσι βλέπουμε τη μουσική.

@monte
ξερεις οτι μπορω να βρω πολλες συναυλιες που θα μπορουσαν να ειχαν καλυφθει.
οκ δεν μπορειτε να τρεχετε παντου αλλα αυτο με την Μποφιλιου μου γυρισε τα αντερα.

Οσο αφορα την τοπικη σκηνη δεν μιλαω για συγκροτιματα φιλων η συγκροτιματων που ακουω μονο εγω αλλα συγκροτιματα που μαζευουν πολυ περισσοτερο κοσμο απο τα ξενα ονοματα που κοβουν το πολυ 40 εισητιρια.

δες τι λεγαμε πριν κανα χρονο…
http://www.rocking.gr/forum/showthread.php?t=26680

εγω δεν ειδα πραγματικα να αλλαζει τιποτα.

Αντωνη δεν μιλησα ουτε για δισκοκριτικες ουτε για αφιερωματα αλλα μονο για καλυψη συναυλιων. Εκει βλεπω οτι υπαρχει ελλειψη και “αγνοουνται” πολυ ωραια live και πολυ σημαντικοι καλλιτεχνες

Ο Paco μπορει να ηταν φλαμενκο αλλα εχει επιρεασει πολυ μεγαλο μερος των ροκ/μεταλ κιθαριστων οποτε αξιζε το κατι παραπανω

Για να ειμαι ειλικρινης και εμενα μου εκανε εντυπωση που ειδα ανταποκριση συναυλιας για την συγκεκριμενη τραγουδιστρια…