Site για αγορες μεσω ιντερνετ!

Νομίζω πως η αγορά έγινε από το ίδιο το play…
Σου παραθέτω κ το link για να το τσεκάρεις ως πιο παλιός:

http://www.play.com/Music/CD/4-/142071/Through-The-Ashes-Of-Empires/Product.html

Τον λογαριασμό τον έκανα 1 φορά, αλλά δν θυμάμαι μήπως άλλαξα κάποιο στοιχείο στη πορεία!

Αυτό που έγραψα με τα status υπάρχει περίπτωση να παίζει κανά ρόλο?

ναι η αγορα ειναι απο το Play…
αν εχεις αλλαξει τα στοιχεία σου 2 φορες τοτε ειναι σωστα τα 3 ευρο…
τα οποια και θα τα ξαναπαρεις πισω…

οχι το status δεν παιζει ρολο…

Εχει αγορασει κανεις τιποτα απο Napalm Records γιατι θελω να παραγγειλω τιποτα αλλα στο site δεν μπορω να βρω ουτε το κοστος των μεταφορικων ουτε ειμαι σιγουρος αν μπορω να πληρωσω με pre-paid!!Οσο για απο πανω με το στατους!Στην αρχη που λεει order placed σημαινει οτι το εχεις παραγγειλει και περιμενουν τα λεφτα,μολις γραψει packing σημαινει οτι πηραν τα λεφτα και θα στο στειλουν και μολις εξαφανιστει και σου γραφει no outastanding orders σημαινει οτι το εστειλε!

Edit:Βρηκα τα εξοδα αποστολης!!!

Μάλλον αυτό που λες πρέπει να συμβαίνει… Το αστείο είναι ότι αύριο μεθαύριο παραλαμβάνω τη νέα κάρτα μιας κ λήγει αυτή που χρησιμοποιώ οπότε πάλι τα ίδια θα έχω :smiley:

Το μόνο μου κόλλημα είναι γιατί μου είπαν από την τράπεζα ότι στις κινήσεις δίπλα από την κράτηση των 3 ευρώ γράφει paypal…

Όπως κ να έχει σ’ευχαριστώ πολύ!!

2 ερωτησούλες μόνο ακόμα φίλε:

  1. έχει διαφορετική χρέωση η αγορά από χρήστη από αυτήν μέσω του ίδιου του play?

  2. αν γνωρίζεις, πόσο καιρό περίπου κάνει μέχρι να επιστραφεί το δεσμευμένο ποσό…

:smiley:

απο χρηστη εχει γιατι υπαρχουν και τα ταχυδρομικά…:wink:
το play δεν εχει…ή τουλαχιστον ειναι ενσωματωμένα απο πριν στην τιμη…

δεν ξερω για το ποσο…
εγω επειδη ειχα κανει πολλες αλλαγες και μερικα λαθακια μου ειχαν παρει 6ευρο…!!!
αλλα μετα απο τις αγορες μου ειχαν επιστραφεί και τα 6 ευρο…
δεν ξερω τι να σου πω…
αν οντως ειναι απο το play συντομα θα σου γυρίσουν…

Υπάρχει ένα ελληνικό on-line store που λέγεται Floga Records και πρέπει να είναι και label γιατί έχει 7-8 δικές της κυκλοφορίες…

Έχω παραγγείλει δύο φόρες από εκεί και ο Γιώργος είναι πολύ εξυπηρετικός και αξιόπιστος, αν κάνεις παραγγελία άνω των 90 έυρω, σου χρεώνει ταυχδρομικά μόνο 2,30 εύρω!!! Τσεκαρετέ τον έχει λογικές και πολύ καλές τιμές…
Το παιδί στέλνει από Ξάνθη.

Παραθέτω και το link :

http://www.flogarecords.com/store/index.php

Exω παρει κι εγω μερικες φορες,μια χαρα ειναι 8)

ερώτηση προς εσάς που κάνετε ονλάιν αγορές γιατί εγώ δεν πολυνιώθω από αυτά.

κανονίστηκα με τη throne records (http://www.thronerecords.net/SHOP.htm - τσεκάρετέ τον όσοι είστε στη φάση sludge/crust/grind/postmetal ο τύπος έχει τζετ κομμάτια σε τιμές χώμα) για μια αγορά συνολικά κάπου 60 ευρώ.

Μου’στειλε μέηλ για επιλογές ταχυδρόμησης:

option A) REGISTERED AIR MAIL LETTER BELOW 1 KG
· Postage = 14.90 eur
μπλα μπλα μπλα
· Paypal fee = 3.00 eur
_____ TOTAL DUE = 73.90 EUR _____

option B) ORDINARY AIR MAIL LETTER BELOW 1 KG
· Postage = 12.26 eur
μπλα μπλα μπλα
· Paypal fee = 2.90 eur
_____ TOTAL DUE = 71.16 EUR _____

Για πείτε, τι διαφορά έχουν αυτά τα 2?
Χρόνοι παράδοσης?
(σημειωτέον ο τύπος είναι στην Ισπανία)

Το πρώτο είναι συστημένο, συνήθως το προσέχουν περισσότερο. Επίσης υπάρχει περίπτωση να σου δώσει έναν αριθμό έτσι ώστε να μπορείς να τσεκάρεις στο site της αντίστοιχης ταχυδρομικής εταιρίας που το στειλε την πορεία του πακέτου.

Διάλεξε την πρώτη επιλογή, πιστεύω οτι αξίζει την μικρή διαφορά για να τα πάρεις σε καλή κατάσταση.

Λογικά το registered θα σου ρθει πιο γρήγορα αλλά από χώρες την Ευρώπης ποτέ δεν άργησε να έρθει δέμα. Το μεγαλύτερο είναι 5 εργάσιμες.

BTW πόσο σπαστικά είναι τα “χτυπήματα” στις γωνίες του cover από τα βινύλια?

ΠΡΟΣΟΧΗ: να μην επιλέγετε συστημένο/courier η οτιδήποτε άλλο εκτός από απλό ταχυδρομείο (USPS/United States Postal Service, όχι registered κτλ) όταν αγοράζεται από Αμερική γιατί υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα να περάσει τελωνείο. Μου έχει τύχει με ένα site το οποίο έστελνε μόνο συστημένα εκτός Αμερικής επειδή δεν ήθελαν να ρισκάρουν να χαθεί το δέμα με συνέπεια να πληρώσω τελωνείο 5? (αν θυμάμαι καλά) για ένα δέμα 50?.

Είχα αγοράσει παλιότερα από τον τύπα και τα πράγματα μου ήρθανε σε 4 μέρες, είναι αξιόπιστος και έχει και πολύ καλές τιμές…

Επειδη τωρα αρχιζω να ψαχνομαι οσον αφορα το PayPal εχω μερικες αποριες!Φτιαχνεις λογαριασμο PayPal δωρεαν.Και λεει οτι δεν πληρωνεις αν αγοραζεις πραγματα μεσω του PayPal λογαριασμου σου αλλα πληρωνεις οταν σου μεταφερουν λεφτα στο PayPal λογαριασμο σου!Στο ποστ του Bleedin ομως εχει και PayPal fees.Αν καταλαβα καλα αυτο γινεται επειδη αγοραζει τα CD απο ανθρωπο,αρα βαζει λεφτα στο PayPal account του τυπου αυτου οποτε πληρωνει fees(Διορθωστε με αν κανω λαθος)!Δευτερη ερωτηση οταν βαλω την prepaid καρτα μου στο PayPal οποτε βαζω λεφτα στην καρτα θα πηγαινουν αυτοματα στο PayPal η θα χρειαζετε να τα μεταφερω απο την καρτα στο λογαριασμο και να πληρωσω και 1ε ας πουμε???Και τελος τα fees ισχυουν μονο οταν αγοραζεις απο καποιον αλλο ανθρωπο και οχι αν αγορασεις απο καποιο καταστημα π.χ(Play,Ταδε records…κτλπ)???

Το paypal δεν σε χρεώνει παραπάνω fees όταν αγοράζεις κάτι, απλά όταν στέλνεις

χρήματα μέσω paypal (είτε σε ιδιώτη, είτε σε κατάστημα) το paypal χρεώνει στον

παραλήπτη ένα ποσοστό 3-4 % του ποσού.Μερικοί αυτά τα fees στα χρεώνουν

εξτρά, ενώ κάποιο άλλοι δεν στα χρεώνουν - είναι στην ιδιοσυγκρασία του πωλητή

αυτό το πράγμα…

Τώρα όταν βάζεις χρήματα στον τραπεζικό σου λογαριασμό που είναι

συνδεδεμένος με την κάρτα που έχεις στο paypal, μερικές φορές μπορεί να

χρεωθείς 1 ευρώ παραπάνω (είναι για την εντολή της κάρτας), αλλά πάντα αύτο

το ποσό θα σου επιστραφεί σε 4-5 εργάσιμες (ίσως και συντομότερο), οπότε δεν

χρεώνεσαι στην ουσία…[U][I][B]

[/B][/I][/U]

Τωρα το καταλαβα.Ευχαριστω πολυ φιλε :D!!!

Δεν, repeat, ΔΕΝ αγοράζουμε από playback.fr ή musikia.fr (τα ίδια είναι ουσιαστικά). Ένα μήνα, 8 τηλέφωνα και 5 e-mails μετά και μόνο αφού τους απείλησα με προσφυγή σε ένδικα μέσα εδέησαν να τα αποστείλουν.

ρε παιδιά δεν είναι αγορα μέσω ίντερνετ,αλλα πιο ειναι το πιο φτηνό δισκοπολέιο στην Αθήνα,Metropolis,shiva records ??

την ιδια μερα στο αμαζον το box των beatles ανέβηκε 60$ και στο play οι τιμές πήραν την ανηφόρα…
παιζει κατι??

Ναι. Ο ανταγωνισμός μειώνει τις τιμές.

το βλεπω…
και ο βλακας περιμενα να δω ποσο κανει το box στη λαρισα και μου ειπαν 279 ευρο…!!!
και τωρα ανεβηκε 60$ …:frowning:

Ναι ρε γαμοτο!!!Δεν υπηρχε Cd στο Play που να κανει 17e και τωρα εχουν φτασει μεχρι 20!!!

το “αστείο” με το πλέυ είναι πως είχα πάρει πριν μια βδομάδα 3 cds των 6μιση ευρώ, και στο μέηλ που μου ρθε για τις και καλά προσφορές τους πριν λίγες μέρες, έχουν πάει 7 :lol: