Site για αγορες μεσω ιντερνετ!

Προσωπικά δεν είχα ποτέ πρόβλημα.
Μάλιστα επειδή σε 1-2 περιπτώσεις δεν εμφανιζόταν σωστά η διεύθυνσή μου επικοινώνησαν κατευθείαν μαζί μου οι μπάντες για το που να στείλουν το δέμα.

Ουσιαστικά παραγγέλνεις κατευθείαν απο το συγκρότημα, το bandcamp παίρνει ένα ποσοστό σαν πλατφόρμα αλλά δεν εμπλέκεται κάπου.

Οι περισσότερες μπάντες έχουν signed for αποστολές για να αποφεύγουν τα προβλήματα. Άσε που αν πληρώνεις με PayPal εισαι διπλά καλυμμένος.

1 Like

Το Paypal καλό είναι, μέχρι να σε γαμήσει. Για εμένα έχει πεθάνει πλέον.-

1 Like

ειχα παντα δυσκολια να εμπιστευτω το paypal

Άρα φαίνεται οκ …ευχαριστώ παίδες !!

Υπάρχει περίπτωση, αν ο άλλος έχει απόδειξη ότι έστειλε το δέμα. Απλά εδώ μιλάμε για μπάντες και όχι τον Χ πωλητή στο eBay οπότε είσαι σε μεγάλο βαθμό καλυμμένος.

Προσωπικά μια φορά έτυχε να γυρίσει δέμα πίσω στον αποστολέα (ένα LP Angel Witch), μου έστειλαν email (ο Will Palmer), διόρθωσε τη διεύθυνση και μου το ξαναέστειλε χωρίς επιπλέον χρέωση. Του ζήτησα να βάλουν και τις τζίφρες τους και το έκαναν με χαρά!

Όσες φορές χρειάστηκε να επέμβει η Paypal, δικαιώθηκα. Θα ήθελα να ξέρω πάντως σε ποιες περιπτώσεις μπορεί να σε «γαμήσει» για να προσέχω (όσο γίνεται δηλαδή).

Άσχετο-σχετικό, έχω δικαιωθεί και από την τράπεζα Πειραιώς, όταν έκανα τηλεφωνικώς αμφισβήτηση συναλλαγής. Μου ζήτησαν κάποια βασικά στοιχεία της συναλλαγής, μου είπαν ότι θα πάρει 2 μήνες και πήρε τελικά περίπου τον διπλάσιο χρόνο, αλλά πήρα τα λεφτά μου πίσω.

CD βινύλια από UK (που θεωρείται εκτός ΕΕ) κολλάνε σε τελωνείο και θέλουν έξτρα χρεώσεις εκτελωνισμού κτλ; Αν έχει κάποιος γνώση επί του θέματος ας μας διαφωτίσει.

Γιεπ… απλά στείλε πρώτα ένα mail για καλό ή για κακό μήπως υπάρχει δυνατότητα αποστολής από αλλού

1 Like

Γιεπ x 2. Δεν ξέρω ακριβώς τις χρεώσεις, αλλά από UK για cd είναι περίπου στο 3ευρω. Για πάνω από 1, δεν ξέρω αν αλλάζει και κατά πόσο.

1 Like

Εχω παραγγειλει ενα cd απο Amazon.co.uk προ διμηνου και, το οποιο ακομη να φανει. Πανω στις 40 μερες επικοινωνησα με τον seller ο οποιος μου απαντησε πως ειναι πολυ πιθανο να εχει κρατηθει το δεμα στο τελωνειο. Και ερωτω…σε ποιο τελωνειο θα πρεπει να καλεσω η να παω λαμβανοντας υπ’οψιν οτι μενω Μπραχαμι;
Εχω παραγγειλει γυρω στα 80 cd απο Amazon και ειναι η 3η φορα που εχω θεμα. Τη 1η φορα ηρθε λαθος cd και δεν ασχοληθηκα καθολου διοτι ηταν μικρο το ποσο. Τη 2η δεν ηρθε ποτε και ο seller με αποζημιωσε. Γενικα ειμαι ικανοποιημενος αλλα ειναι κριμα να αφησω 18€ να πανε χαμενα.

Γιατί να μπλέκεσαι με τελωνεία κλπ, ζητά ένα refund και τελείωσε η υπόθεση

3 Likes

refund οπως είσαι
Γενικά προκύπτουν τέτοια θέματα με amazon, no worries, refund και τελειώνει η υπόθεση.
Μπορεί να σου ρθει και στο άσχετο το πακέτο, πριν το ξαναπαραγγείλεις, περίμενε ένα μήνα ακόμα - μου έχει συμβεί.

1 Like

Ζαχαρώνω να πάρω κάποια πράγματα από Νορβηγία. Ξέρει κάποιος με βεβαιότητα, ίσως από προσωπική εμπειρία, τι ακριβώς γίνεται με το κωλοτελωνείο και με τους δασμούς (επειδή θα είναι μάλλον ομαδική η παραγγελία, θα κάνει πάνω από 150€); Κάποιος που μένει εκεί ας πούμε κύριε @nikosPL; Κάποιος που έχει αγοράσει πρόσφατα από εκεί, είτε μένει Ελλάδα είτε όχι; Το κατάστημα είναι το Rune Grammofon.

Τα δέματα απο νορβηγία περνάνε απο τελωνείο, ναι. Άρα πληρώνεις την όποια διαφορα σε VAT (κάποια e-shops πχ εφόσον δηλώνεις διεύθυνση ΕΕ δεν χρεώνουν το νορβηγικό VAT στην παραγγελία, οπότε πληρώνεις 24%) και το κόστος εκτελωνισμού φυσικά όταν παραλάβεις. έχε υπόψην πως χρεώνεται ΦΠΑ στο συνολικό κόστος της παραγγελίας(+τα ταχυδρομικα :sob: :sob: :sob: )
από την άλλη κάποιες νορβηγικές δισκογραφικές(karisma πχ) διατηρούν υποκαταστήματα/αποθήκες(?) εντός ΕΕ, για να γλιτώνεις τα περιττά έξοδα. δεν ξέρω όμως αν ισχύει και για την Rune Grammofon το ίδιο. H τελευταία πάντως έχει σίγουρα διανομή στην ευρώπη(ο λωτός στην θεσ/νικη φέρνει ή έφερνε τακτικά τις κυκλοφορίες της και σίγουρα μπορεί να στις παραγγείλει-λογικά θα υπάρχουν αντίστοιχα δισκάδικα και στην Αθήνα), κάποιες κυκλοφορίες της τις βρίσκεις στην Stickman πχ. είσαι σίγουρος πως δεν μπορείτε να κάνετε την δουλεία σας με κάποιο ντίστρο εντός ΕΕ προκειμένου να γλιτώσετε το μανίκι του εκτελωνισμού?
προσωπικά μιλώντας, εγώ μόνο αν πετύχω κανένα τρελό sale ψωνίζω από νορβηγία(και εκτός ΕΕ) πλεον, αλλιώς θεωρώ πως δεν συμφέρει καθόλου οικινομικά. άσε που γενικά ο εκτελωνισμός καθυστερεί αρκετά και το πακέτο…

1 Like