Ska-P

Τους ανακάλυψα πέρισυ σε κάποια φάση και γούσταρα τρελά!

Ο λόγος για τους ισπανούς Ska-P (προφέρεται “Σκα-Πε”, νομίζω), οι οποίοι, όπως λέει το όνομα, παίζουν μια μίξη ska με punk, με λόγια στα ισπανικά. Ξεκίνησαν το 1994 και έχουν κυκλοφορήσει 5 studio album και ένα live. Στο διάστημα αυτό κατόρθωσαν να γίνουν μια απο τις γνωστότερες και δημοφιλέστερες ska μπάντες της Ευρώπης! Χαρακτηριστικό τους, πέραν της φοβερά ανεβαστικής μουσικής, οι βαθύτατα πολιτικοποιημένοι στίχοι!



Φαντάζομαι κάποιοι απο σας τους ξέρετε… ποιά είναι η γνώμη σας λοιπόν? Αν πάλι δεν έχετε ακούσει ποτέ σας, και σας αρέσει η σκα μουσική, είναι πια καιρός!

Οι τυποι ειναι θεοι λεμε.Εχω δει 2-3 βιντεακια στο νετ.Ενα ειδικα μιλαει
για την χρησιμοποιηση των ζωων σε πειραματα.
Το χιτακι τους βεβαιως βεβαιως ειναι το Cannabis οπου γινεται ενας κακος χαμος
στα Live τους.Πολυ καλη μπαντα.

:dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy:

πολυ καλη μπαντα με κεφι πανω στη σκηνη . για μενα τα καλυτερα τους κομματια ειναι το intifada & to welcome to hell

An k η ska είναι απ τα είδη που δε μου πολυαρέσουν βάλτε κανενα δίσκο να κατεβάσουμε…μην τυχόν και…:wink:

Ως πρώτο άκουσμα προτείνω το ακόλουθο διαμαντάκι, που ακούει στο όνομα Planeta Eskoria.

Kαι με ωραιο εξωφυλλο.

Έχω ακούσει το “El vals del obrero”. Πολύ καλοί όντως και παρά το νόημα των στίχων μες στη χαρά! :slight_smile:

Δεν εχω ακουσει συγκεκριμενα αλλα εχω ακουσει πολλα κομματια λογω φιλων!ειναι αρκετα γαματοι!:smiley:

Έχω ένα άλμπουμ τους, που έχει πολλά κλασσικά τους όπως αυτο που λέει Lega- Lega- lization και άλλα. Πολύ συμπαθείς. Έχω φάει κόλλημα με ένα κομμάτι ονόματι Sectas.

Άκουσα τα cannabis και resistentia από ένα μαθητικό συγκρότημα τους Ska-Bangies στο schoolwave το '05 και το '06…και πέρσι το καλοκαίρι:p .
Άκουσα κάποια κομμάτια τους στο internet αλλά τίποτα συγκεκριμένο ή κάποιον δίσκο…
Πάντως όπως λέει και η Λένα μου αρέσει που συνδυάζουν “προκλητικούς”…να τους πω… στίχους με τόσο χαρούμενη και χαρωπή μουσική! :slight_smile:

@ellanor:δεν ξέρω ούτε εγώ σίγουρα…αλλά νομίζω πως προφέρεται σκα-πι…:-s
Μάλλον θα ακούσω πρώτο αυτό που πρότεινες:) .

@panagiotis:To τραγούδι που λες ότι λέει Lega- Lega- lization είνα το cannabis! :bounce:

σκα - πε ειναι το σωστο γκαϊζζζ

Oι Ska-p είναι γαμάτοι! Όποτε ακούω , μου ανεβάζουν τη διάθεση!! Kομμάτια αγαπημένα τα Νiño Soldado, A La Mierda, Kasposos, La Bamba, Cannabis (το κλασσικό), Sectas, Mestizaje και πολλά άλλα…

The band name (pronounced as es’ka-peh) is a play on the Spanish word for ‘escape’ and ska p(unk).
wiki…

Βασικα ουτε γω εχω καποιο δισκο τους, μονο κατι συλλογες απο mp3 και video clips. Δεν ξερω πως ακριβως λεγεται αυτο που παιζουν παντως ειναι γαμω τα ατομακια!! Πολυ κεφι πανω στη σκηνη και σχεδον ο,τι εχω απο αυτους ακουγεται παρα πολυ ευχαριστα… Ανετα θα πηγαινα να τους δω και απο κοντα!!

[SPOILER]αν και μαλλον θα ξεχωριζα μεσα σε τετοιο πληθος…:-s

Α, και γω Σκα-Πε τους ξερω!:stuck_out_tongue: [/SPOILER]

Για κανα soundtrack american pie, ή κατι που να κλίνει προς αυτές τις χαζοαμερικανιές είναι ό,τι πρέπει.

:slight_smile:

Έλεος, η μουσική μπορεί να είναι “χαρούμενη”, η πανκ και η σκα μουσική όμως είναι έτσι απο τη φύση της (πανκ τύπου ramones). Στιχουργικά βρίσκονται τόσο κοντά σε αυτό που είπες (τη “χαζοαμερικανιά”), όση σχέση έχουν τα τσιγάρα camel με τους βεδουίνους.

Άλλο να μην αρέσει σε κάποιον κάτι και άλλο να γράφει ό,τι του κατέβει στο κεφάλι, απο άγνοια και μόνο.

Ska, δεν είναι κάτι ανάμεσα στο πάνκ και τη ρέγγε? :-k

Ναι, οκ όσον αφορά τα περι άγνοιας. Δεν είναι και δύσκολο δα να βρείς να ακούσεις κάτι αντιπροσωπευτικό σήμερα, αλλά τέλος πάντων.

Στιχουργικά δηλαδή πέραν των τίτλων, εσύ τους γουστάρεις επειδή είναι ισπανόφωνοι και το κατέχεις; Μουσικά είναι ότι πιο κοντινό στα εν λόγω soundtracks πάντως.Γιατί φυσικά για την μουσική μιλάμε και όχι για τους στίχους.

Η Ska είναι μουσική που προηγήθηκε της reggae, πρωτοεμφανίστηκε στη Τζαμάικα κάπου στα '60ς και ουσιαστικά υπήρξε προάγγελος της… σε γενικές γραμμές είναι πιο ανεβαστική, και κάποια στιγμή συνδέθηκε σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό και με την πανκ.

@dyingfreedom, οι Ska-P είναι ιδιαίτερα πολιτικοποιημένο συγκρότημα και οι στίχοι τους (άσχετα πόσα καταλαβαίνει κανείς) διαπραγματεύονται πολύ σοβαρά θέματα. Και φυσικά η σχέση τους με τις ΗΠΑ, όπως και της σκα μουσικής στο σύνολο της (όσο αφορά τις ρίζες της), είναι απο ελάχιστη ως μηδαμινή. Απο κει και πέρα, αν δε σου αρέσει η μουσική αυτή δικαίωμα σου.

Προσωπικα θεωρω και τα δυο εξισου σημαντικα.:-k Αν το ενα καπου υστερει, θα πρεπει τα αλλο να εινα υπερβολικα καλο για να με κερδισει μια μπαντα…

Μην παρεξηγηθω, δεν θεωρω τους Ska-P σε καμια περιπτωση αγαπημενη μπαντα. Απλως εχω μια θετικη αποψη γι’αυτους και θα με ενδιεφερε αν ειχα την ευκαιρια και τα λεφτα να τους δω live. Πιστευω θα περναγα καλα…:-s