Ska / Rocksteady / Reggae / Dub

:slight_smile: :slight_smile:

Aντε Ισις περιμενουμε καμια προταση για να ακουσουμε το καλοκαιρακι στις παραλιες με καυτες αμμουδιες, φοινικες, πιπινακια, εξωτικα κοκτεηλ κλπ.:slight_smile:

Μιας και άνοιξα το θρεντ, παρόλο που είμαι παντελώς άσχετος, να προτείνω έναν Dub δίσκο.

Στο δεύτερο κομμάτι, Not Alone, τραγουδάει ο Πάττον.

Εχω λιγο καιρο τελευταια που προσπαθω να ψαχτω στη dub μουσικη. Οποτε καποιος που κατεχει το αθλημα, εν αντιθεσει με μενα, ειναι προφανως ευπροσδεκτος να συμβαλλει/διορθωσει κλπ. Προσωπικα θα εστιασω κυριως σε συγκροτηματα του καιρου μας και οχι τοσο σε αυτα της δεκαετιας του 60, ισως και γιατι ακομα ειμαι στα πρωτα βηματα ανιχνευσης του χωρου αυτου.

Οπως μαθαινουμε λοιπον απο την wikipedia :

Dub is a form of music, evolved from reggae that involves revisions of existing songs. The dub sound consists predominantly of instrumental remixes of existing recordings and is achieved by significantly manipulating and reshaping the recordings, usually by removing the vocals from an existing music piece, emphasizing the drum and bass frequencies or ‘riddim’, adding extensive echo and reverb effects, panoramic LR delay, and dubbing occasional snippets of lyrics or instruments from the original version.

Χαρακτηριστικες μπαντες :

1. Thievery Corporation

(δωστε βαση στις υπερκομματαρες Radio Retallation, Amerimacka & Originality)

2. Asian Dub Foundation (oι οποιοι πανκιζουν ελαφρως)

3. Brain Damage

4. Basque Dub Foundation

5. O τιτανοτεραστιος Mad Professor (γνωστος για την συνεργασια του με τους Massive Attack).

Aυτα για αρχη. Αντε δωστε μου τα φωτα σας…

Xo!

Και γω θελω.

Λεπον, παρπροπερσινο δισκιο, αλλα δεν πειραζει.
[CENTER][SIZE=“3”]
Μatisyahu - Youth
[/SIZE]

[/CENTER]

Tο’χω ξαναπροτεινει καπου αλλα δεν πειραζει…

Λεπον προκειται για ρεγγε με λιγακι (νταξει, μπολικο) θρησκευτικο χαρακτηρα. Εβραικης φυσης, αλλωστε φαινεται απο τον ραββινανθρωπο στο εξωφυλλο (ναι χωνει και ριμες)

Ανηγουεη δυνατα κομματια, και ωραιες κιθαρες.

Δυο ενδεικτικα κομματια του δισκιου

Youth

King Without a Crown

Ερχεται και νεο δισκιο φετος αποτι λεει το μαησπεης τους http://www.myspace.com/matisyahu

Επιστρεφω με ποστακι για Groundation.

Edit: Γουαταφακα. Δεν ξερω αμα ειμαι στο σωστο θρεντ τελικως :expressionless:

Απο το Youth που ακουσα

μια χαρα στο σωστο θρεντ εισαι…

προχωρα Mr…

:smiley:

Δύο κορυφαίοι ρεγγε δίσκοι για μένα που δεν είμαι και σχετικός με το χώρο. Δε λέω και τίποτα underground δηλαδή, νομίζω ότι είναι οι πρώτοι που μαθαίνει κανείς μετά τον Μάρλευ.

Junior Murvin - Police And Thieves

Το ομώνυμο το διασκεύασαν και οι Clash

και:

Max Romeo & The Upsetters - War Ina Babylon

To “I Chase The Devil” έκαναν πολύ γνωστό οι Prodigy σαμπλάροντάς το

Παραγωγή Lee “Scratch” Perry και στα δύο φυσικά

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ. τουλάχιστον είσαι ειλικρινής. Ε τοτε τι το άνοιξες;

εμενα το ρεγκιε δε μ’ αρεσει(εκτος απ’αυτο που παιζουν οι θιβερυ), οποτε θα εστιασω σε νταμπ.
ειναι Professor Psygrooves και παιζουν νταμπ/εξπεριμενταλ/τζαζζ. οτι πρεπει για καλοκαιρι που λετε.

Zητήθηκε από χρήστη, επειδή μόνο οι μοντς μπορούν να ανοίγουν θρεντ σε αυτό το sub-forum.

AAAAAAA ok!!!

Ε ανοιξτε κ ενα για BLUES-SOUL-GOSPEL-FUNK να μάθουμε κ τιποτα ρε παιδιά. Η μήπως υπάρχει ήδη;

Μπαλιτσα!Μαθετε!
Ωραιες μουσικες !

Eχει δικιο ο κυριος,ας μας ενημερωσει καποιος αν υπαρχει.:-k

ΜΑΘΕΤΕ ΜΠΑΛΙΤΣΑ ΔΓΙΑΟΛΟΙ!
ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ ΚΑΙ ΠΑΤΤΟΝ!
ΣΑΜΑΝ, ΧΑΛΙ-ΣΚΕΤΟ & ΛΟΙΠΕΣ ΤΣΟΥΤΣΕΣ!

bump

:!:

Us and Them-Godflesh
επισης το ep τους Messiah

εξαιρετικο dub αλλα για ρεγκε δεν λεει πολλα

ΠΩΠΩΠΩ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΤΑ ΣΠΑΕΙ

ετσι ρε μαρακι, ασε τις κυρατσες ν’ ασχολουνται με το οβερντοουζ των depeche mode.

Horace Andy and Alpha - Two Phazed People

O Horace Andy γνωστος για τις συμεργασιες του με Massive Attack (Protection & Mezzanine) και Μad Professor, μας προσφερει ενα groove-ατο dub αριστουργημα. Κυκλοφορια του 2009, μπαινει φουριοζα στα αγαπημενα του ετους, απο τα πρωτα ακουσματα.