Ski

Μιας και άρχισε ελπιδοφόρα η σεζόν, ας ανοίξουμε κι ένα σχετικό thread για το καλό.

Αρχικά, ασχολείται κανείς;

Για όσους ενδιαφέρονται να ξεκινήσουν ή ψάχνουν παρέα για εκδρομές εντός/εκτός Ελλάδας, υπάρχει ο Ελληνικός Σύλλογος Τουριστικής Χιονοδρομίας (http://www.snowclub.gr/). Το forum του έχει αρκετό κόσμο που γνωρίζει καλά το άθλημα και μπορεί να βοηθήσει σε θέματα εξοπλισμού, τεχνικής, ταξιδιών κλπ.


Πριν μερικές μέρες, Παρνασσός:

τι αρχίσαμε ελπιδοφόρα…
καθε χρονο και χειρότερα ειναι γαμω την τρελα μου(εδω πανω τουλάχιστον)!!!
1 φορα πήγα φετος…:frowning:

έκλεισαν και το φαλακρο μια χαρα
μονο μπανσκο τωρα… :? #-o

κάνεις καιρο?

Καλά, πέρσι ήταν απαράδεκτα, δεν το συζητάμε. Αλλά αν ξαναρίξει όσο έριξε τις προάλλες νομίζω θα τσουλάμε ως Απρίλη (αν και δε νομίζω να πλησιάσουμε επίπεδα 2008)…

Φαλακρό δεν είχα πάει ποτέ, αλλά από συζητήσεις με άλλους χιονοδρόμους πρέπει όντως να είναι πολύ κρίμα που έκλεισε.
Στα θετικά η είδηση για ski-train προς Καϊμακ ([U]http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1932245[/U]).

Κάνω από μικρός, Βουλγαρία δεν έχει τύχει να πάω, αν και το σκεφτόμουν για φέτος. Κυρίως για να δω αν αποτελεί έστω μια φθηνή εναλλακτική των Άλπεων.

το σκι είναι για τιτίκες. όποιος έκανε σανίδι, δεν γύρισε ποτέ στα πέδιλα.

Το σανίδι είναι για τιτίκες που τους αρέσει να μουδιάζει ο πωπός τους!!! Σκι for the win, γιατί όταν ξέρεις πιάνεις πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες.

Κατά τα άλλα, έκανα περισσότερο σκι στην Ελλάδα, παρά εδώ. Τι όμορφα που ήταν τα φοιτητικά χρόνια που μπορούσες να κάνεις κοπάνα καθημερινές;:frowning:

ακριβως! απ τα 7 στα πεδιλα μεχρυ τα 20 και απο τοτε που επιασα τη σανιδα δν το μετανιωσα ποτε!:stuck_out_tongue:
χωρια που εδω εχς τις ιταλικες αλπεις μια ωρα με το τραινο και λιωνω στο σνοουπαρκ…
http://www.bardonecchiaski.com/

Αναμένω επίσημη πρόσκληση για Άλπεις, μη νομίζεις ότι τη γλίτωσες :stuck_out_tongue:

εγω στην ειχα κανει απο περσυ αν θυμασαι! 8)

Μπήκε δυνατά η σεζόν, πάρτε τα βουνά!

Tετάρτη ξημερώματα φεύγω για 2ήμερη επιδρομή στο Bansko και ski μέχρι τελικής πτώσης \m/

Το ψήνω κι εγώ από βδομάδα, πες εντυπώσεις γενικά.

μαλακια, νομιζα θα μιλαγατε για τον Ski των Deadly Blessing…

εχω εναν φιλο που μαθαινει σε ατομα και με ψηνει να ξεκινησω κι εγω

παρασκευη/σαββατο ημουν μπανσκο για 2η χρονιά…

αντε γεια μετα την εξεταστική μια βδομαδουλα χαλαρα!!!

οσοι ηστε βορειοι μη το σκέφτεστε καν…

Λιώσιμο Καλάβρυτα σήμερα. Τρελό χιόνι.

Νeo το ψήνω τρελά.

Tι πράγμα?
Ski μέχρι τελικής πτώσης?
Έφτασεεεεεεεεεε

[SPOILER]Mε πήρε καροτσάκι ένας παπάρας σανιδάς, μου γάμησε το γόνατο και με έστειλε στα πιτς από την πρώτη μέρα…το πολύ 3 ωρίτσες να έκανα γαμώ:([/SPOILER]
Πολύ καλά μπήκε το 13, έτυχα και φλουρί μη χέσω[-X

Τι εντυπώσεις να πω γαμώ τη γκίνια μου…ούτε μισή μέρα δεν έκατσα πάνω
Κλασικά στη γόνδολα πήγαινες από τις 8+(8:30 ανοίγει) και είχε ήδη 2 ουρές από 100m η καθεμία…ευτυχώς πάνω σκόρπιζε ο κόσμος και στα λιφτ περνούσες αέρα
Το χιόνι καλούτσικο για “μπαγιάτικο”…σχετικά λίγα παγωμένα σημεία και μέχρι το μεσημεράκι που γινόταν ψιλοσούπα από τον πολύ κόσμο τσουλούσες πολύ καλά
Καλός καιρός, αν και την 1η μέρα που “έκανα” είχε ενοχλητική ζέστη, φιλαράκι μου έβγαλε το μπουφάν έκανε με αμάνικο σε κάποια φάση

Αυτά γενικά, αν θες τίποτα πιο συγκεκριμένο πες…

Τρελή γκαντεμιά, ε…

Περαστικά.

Ο Παρνασσός έχει βάλει πάρα πολύ χιόνι πάντως, αν ρίξει ένα καλό ακόμα θα κάνουμε ως μέσα Μαΐου. Πρώτη χρονιά που σκέφτομαι να βγάλω “διαρκείας”.

[B][U]more pics[/U][/B]

Bump!

=P~
Πω πω τι μου κάνεις τώρα