Slagmaur - Von Rov Shelter

28 Σεπτεμβριου βγαινει. εχω αναστατωθει πολυ τον τελευταιο καιρο με slagmaur, αν και καλοκαιρι.
προσφατα αγορασα και το Domfeldt ντεμο και ο θαυμασμος αναζωπυρωνεται συνεχως.
διαφοροι ψωμανθρωποι λενε οτι ειναι το πιο σκοτεινο τους, τους πιστευω διοτι αν κρινω απ’ το sample που δινει η ιδια η ιδια η μπαντα εδω μεσω του site τους, θα μιλαμε πολυ καιρο γι’ αυτους.

το συστατικο το ξερουμε, ειναι γνωστο:

ηδη οι κριτικες μιλανε με αριθμους Heavymetal.no 10\10 NOR και Imhotep webzine 6\6 ENG

Προσωπικα περιμενω (ισως) το καλυτερο album του 2009. Σ’ αυτο εχω πονταρει περισσοτερο ως τωρα δλδ.

Παντως, λεω να μην ακουσω το sample. Patience is virtue.

οντως μην ακουσεις το σαμπλ, το εχω κανει πανω απο 20 φορες απο χτες και εχω χαλασει ηδη τη μαγεια του αλμπουμ.
επισης, για οσους δε γνωριζουν:

"The entire artwork for the album is the work of photographer and graphic artist Tine Marie Lund Kristensen and artist Robert Hoyem, and is based on a concept Slagmaur?s founder, General Gribbsphiiser. The front cover is a representation of Leonardo Da Vinci?s painting ?The Last Supper?, and the set itself took three weeks to build and light in order to capture the feel of the original as faithfully as possible.

"There, however, the similarity ends, with the figures of Christ and the Apostles being replaced by band members, friends and fictional characters in the guise of various satanic characters, and biblical or historical figures. THORNS? Snorre W Ruch takes on the role of Cain, Åtselgribb is Judas Iscariot, Freddy Krueger is Nero, Bzilla is Legion, Krush is Belial, General Gribbsphiiser and Lilith are themselves.

?Von Rov Shelter?, which is already receiving critical praise from pre-release listenings, is expected to be released on Osmose later this year, whilst ?Svin? and ?Skrekk Lich Kunstler? will be released shortly."

Οκει. Αρχικα νομιζα πως ηταν ο παρτο αλλιως προς τερμα, αλλα προφανως οχι. Αυτος ειναι ο Ιουδας.

Edit: ή μηπως ειναι καποιος απ αυτους με τις γαμψες μυτες; Περι Ιουδα, επειδη Åtselgribb = Ορνεο. Ενιγουει, ο Snorre πρεπει να ναι οντως στη γωνια (και το ολο concept τρελα μπερδεγουει).

ο τερμα-τερμα δεξια πιστευω πως ειναι. πρεπει και καποιος να μας πει ε, καποια στιγμη =Ρ

Ο τερμα δεξια ειναι, το εκανα edit. Του μοιαζει κιολας. Και διπλα του, αυτος με τη γαμψη μυτη πρεπει να ναι ο Ιουδας.

Edit: Εκτος αν θελει να του φαει τη Μαρια τη Μαγδαληνη. Ιουδας ειναι αυτος. =p

Ενιγουει. Αντε κι αργει το ατιμο. Σεπτεμβρη λεει. =\

παντως ολα τους τα εξωφυλλα ειναι σκαλωμα, εχουν αμεση σχεση με τη μουσικη.
η εισαγωγη του Skrekk σε συνδιασμο με το εξωφυλλο

ειναι κατι το εξωπραγματικο.

[SIZE=“6”]“soundtrack to the Satanic Apocalypse!”[/SIZE]

κι αλλη κτιτικη στο αλμπουμ που τα σαρωνει ολα. ε γαμηστε μας. μας εχουν ψησει το ψαρι στα χειλη.

bump!

Αργει.

Άιντε άιντε, πλησιάζουμε.

λοιπον, τ’ ακουσαμε αυτο παιδια μου;;; καταλαβαμε που κανει παιχνιδι ο Snorre;

τελευταιο καιρο ξεθαβω σβιν με ενα απ’ τα σημαντικοτερα σαμπλ στην ιστορια της μπλακ μεταλ μουσικης, το Crazy German Kid, και μιας και ειναι στο προσκηνιο να μου φερνει στο μυαλο τον ΕΛΛΗΝΑ GODSMACK!

Αρχισες παλι τα ακαταλαβιστικα ?
Δεν εχω πολυ καιρο που ασχολουμαι με την μπαντα και μ’αρεσουν παρα πολυ.
Εχουν αυτο το κατι ρε παιδι μου.

δεν εχει κατι το ακαταλαβιστικο εδω Κοσμα.
πατα πανω στο μπολτιζον Crazy German Kid, ακου κι αυτο: http://www.youtube.com/watch?v=IchjxPMeI2M
και ανετρεξε σε φωτο γκοντσμακ στο αναλογο θρεντ.

ΧΑ χα χα χα!
Έχει δίκιο ο νομιστεράκης!

ΣΟΔΟΜΙΖΟΥΝ ΣΠΑΙΡΝΟΥΝ ΘΥΕΛΕΣ ΚΑΙ ΘΕΡΙΖΟΥΝ ΠΑΝΙΚΟ. Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΜΠΑΝΤΑ
ΜΕ ΕΧΕΙ ΣΤΕΙΛΗ.ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑΤΙΚΗ.

o πρωτος δισκος που ακουω απο slagmaur ! εντυπωσεις… πολυ καλες ! δισκος ατμοσφαιρικος, τρομακτικος , ιδιαιτερα μελωδικος ! τα φωνητικα παντως σπερνουν ανατριχιλες ! το μονο αρνητικο σημειο που εντοπισα ειναι η εξαιρετικα μικρη του διαρκεια ! μολις 33 λεπτα !

ποιο θεωρειται το κορυφαιο τους ? επειδη μου προξενησαν πολυ το ενδιαφερον θελω να εντρυφησω και να ασχοληθω ιδιαιτερα με δαυτους !

άκου το skrekk lich kunstler στη συνέχεια το svin και τέλος το domfeldt.πάντως θέλω να πω πως 33 λεπτά είναι οκ για το δίσκο και δε με χαλάει καθόλου.οι πολύ μεγάλοι σε διάρκεια δίσκοι με κουράζουν.
επί τη ευκαιρία, το von rov shelter είναι από τα κορυφαία albums του 2009 και οι slagmaur μαζί με τους deathspell omega και τους funeral mist είναι οι πιο ενδιαφέρουσες black metal μπάντες των 00’s.

σ΄ευχαριστω πολυ φιλε horror ! εισαι ακρως κατατοπιστικος :thumbup: με την πρωτη ευκαιρια θα μελετησω τους δισκους που ανεφερες και θα επανελθω για να αναφερω τις εντυπωσεις που μου προκαλεσαν. αν παντως μοιαζουν με το von rov shelter, το μονο σιγουρο ειναι πως δε θα απογοητευτω !

Very agreed.
:thumbup::thumbup::thumbup:

Παρα πολυ καλο αλμπουμ τελικα.Το ακουω συχνα-πυκνα και μ’αρεσει ακομα το ιδιο.