Slayer - Repentless (2015)

Συμφωνώ απόλυτα, ουσιαστικά αυτό ακριβώς λέω και στο προηγούμενο post μου.
Οι μεγάλες μπάντες έκαναν τη δουλειά τους όταν έπρεπε, για αυτό το λόγο κάποιοι έγιναν τελικά μεγάλοι, κάποιοι έμειναν σε φυσιολογικά επίπεδα και κάποιοι (πολλοί) άλλοι συμπλήρωναν απλά τις εκάστοτε μουσικές μόδες της εποχής.

Οι δίσκοι των “μεγάλων” από ένα σημείο και μετά είναι διαδικαστικοί.

Αυτονοητο ειναι φυσικα!!
Εδω οι Metallica δεν βγαζουν δισκο ή βγαζουν και ειναι μετριος και ακομα ασχολουμαστε
γιατι τους γουσταρουμε!!
Το ιδιο ισχυει και για τους Slayer!!
Και για μενα ειναι λογικο να κανουν μετριο δισκο απο την στιγμη που χασανε τον φιλο τους
και προσπαθουν να συνεχισουν με την ιδια ορεξη και εμπνευση που ειχαν οταν ζουσε ο Jeff.

Ανέφερα δύο ενδεικτικά κομμάτια, αλλιώς έπρεπε να τα αναφέρω σχεδόν όλα. Μάλιστα ακριβώς επειδή ο Hanneman είχε γράψει μόνο δύο στο “Christ…” (τα δύο καλύτερα μακράν) για μένα είναι και το λιγότερο ενδιαφέρον από το 2000 και μετά.

Αν ο King συνεχίζει επειδή είναι μπίζνες, καλά κάνει. Εγώ έχω την άποψη ότι δεν θα έπρεπε να το κάνει, άποψη η οποία δεν νομίζω να τον επηρεάζει στο ελάχιστο.

Τέλος η συγκεκριμένη φωνητική προσέγγιση από τον Araya δε μου αρέσει καθόλου. Μπορεί όντως να τον αδικώ, αλλά είναι το λιγότερο που με ενοχλεί στον δίσκο.

Οι SLAYER ειναι απο τα λιγα ΜΕΓΑΛΑ γκρουπ που συνεχιζουν (σχετικα) αξιοπρεπώς, αν κρινω ειδικα απο την τελευταια τους δουλειά. Μεγαλα αντιστοιχα γκρουπ με πολυ καλους δισκους στην 20+ καριερα τους ειναι σιγουρα οι Megadeth και οι Paradise Lost (με τα οποια σκαμπανεβάσματά τους…)
Δυστυχως οι Μetallica που αναφερθηκαν [B]εχουν πεθανει δισκογραφικά[/B] απο το ΄91 και μετα οπως και οι Maiden… Ευχαρίστως θα πηγαινα σε Live των 2 παραπανω και μου φυγε το κλαπετο με τους Μetallica στο big4 -αν και τους ειχα ξαναδει- αλλα παραγωγη καλης μουσικης δεν κανουν εδω και πολλα χρόνια, δυστυχως…

Στο θεμα μας τωρα, για μην ειμαστε οφ τοπικ, ο δισκος ειναι πολυ αξιοπρεπης, ακουγεται πολυ άνετα (σε αντιθεση με μερικους αλλους μετα τα 90’s…) και επιτελους το κολλημα με τον ~θεο κατα τα αλλα- Hanneman πρεπει να τελειωσει. Η συνθεση των νεων Slayer ειναι δυναμιτης, μενουν οι 2 κολωνες και συμπληρωνουν ο ΙΚΑΝΟΤΑΤΟΣ Bostaph , που ειναι σιγπουρα απο τους καλυτυερους μεταλ ντραμερ, και ο Holt ο οποιος ειναι της ιδιας σχολης και φιλοσοφιας , απο τους πρωτεργατες του thrash ! (Εxodus ρεεεεε !!!) Εγω προσωπικα καλυτερο σχημα για τους Slayer εν ετη 2015 δεν μπορουσα να φανταστω, εσεις ???

Εγώ μια φορά το παίρνω πίσω αυτό που είπα για χειρότερο άλμπουμ των Slayer. Σήμερα το πρωί ξέθαψα το diabolus μετά από πολύ καιρό, και εκεί που ξεκινάει γαμάτα με το bitter peace από το δεύτερο κομμάτι και μετά με έπιασαν τα χασμουρητά. Όχι λοιπόν το καινούργιο τους δεν είναι χειρότερο από το diabolus, αυτό το άλμπουμ κάθε φορά που το ακούω γίνεται χειρότερο.

οι maiden έχουν πεθάνει δισκογραφικά μετά το 91… :-k#-o#-o

δυστυχως φιλε μου, οσο πικρο κ αν ακουγεται, οι maiden μετα το Fear (1992) δεν μας εδωσαν τιποτα το φοβερο. Το Χ factor ισως ειναι συμπαθητικο, ισως οτι καλυτερο μπορουσαν να βγαλουν χωρις τον Ντικινσον…Το να βγαζεις διαδικαστικους και ανεμπνευστους δισκους για να δικαιολογησεις την υπαρξη σου δεν θεωρεισε δημιουργικο γκρουπ. Ολοι οι δισκοι των Μaiden μετα το x factor απλα δεν ακουγονται, η απολυτη βαρεμαρα… Εχω λιωσει δισκους τους προσπαθωντας να μου αρεσουν (λεω δεν μπορει, κατι θα εχουν_) κ στο τελος τους σιχενομαι…

Βεβαια απο την αλλη περι ορεξεως κολοκυθοπιτα που λενε, αν σας αρεσουν δεν μου πεφτει λογος, απλα ειμαι κάθετος στην αποψη μου με το συγκεκριμενο γκρουπ…

υ.γ sorry για το off topic, μην συνεχισουμε για Μaiden εδω αλλα αλλου αν θελετε

διαφωνούμε τόσο πολύ που δεν έχει νόημα να το συνεχίσουμε.!

Θα μας τρελάνεις…
Οι Megadeth συνεχίζουν με καλούς δίσκους?!?!?!?!?! Ενώ πχ οι Maiden οχι?
Φίλε οι Megadeth και αν έχουν πεθάνει δισκογραφικά…
Θέλεις να σου πω ένα γκρουπ το οποίο βγάζει ακόμα δισκάρες???
KREATOR λέγεται!!! Αν και ο τελευταίος δεν ήταν τόσο καλός ακού τα Enemy of God & Hordes of chaos και μετά ελα και ξαναπες μου για Slayer και Megadeth.

Accept, Kreator, Saxon ποιοι Megadeth τώρα όντως…

Ναι ρε, απλά ανέφερα μόνο τους Kreator γιατί παίζουν thrash. Ήθελα ένα συγκρότημα που να μπορώ να συγκρίνω με Slayer.

Ζόντομ ρεεε άπιστοι! Επίσης, τα τρία τελευταία Overkill και τα δύο τελευταία Testament κάνουν πλάκα στο είδος.

αυτό!

Λοιπόν, για να πω την αμαρτία μου οι Testament ποτέ δεν μου άρεσαν. Βασικά δεν μπορώ να ακούω την φωνή του Chuck.
Το epitome of torture πολυ καλό όντως, αλλά οι Sodom έχουν σκαμπανεβάσματα.
Όσο για τους αγαπημένους μου Overkill, το Ironbound σπέρνει, αλλά στα 2 επόμενα ενώ είναι καλά, κάτι τους λείπει.

Το τελευταίο Overkill σκοτώνει ρε!

φιλε klent συμφωνω εν μερη, εχεις δίκιο. Οι Kreator ειναι ΟΝΤΩΣ απο τις παλιες μεγάλες μπαντάρες που βγάζουν ακόμη δυναμίτες. Όσο αφορά τους Μegadeth με το τελευταιο album εκαναν μεγαλη κοιλιά , ο δισκος ειναι ψιλομάπα. Βλεπω και [B]συγκρίνω ομως συνολικά την πορεία τους[/B] και αν δεις εδω και 15+ χρόνια οι δουλείες τους ειναι πολυ καλές , εξου και η αναφορά μου σε αυτους !!
Μaiden και Metallica, εχουν τελειωσει δισκογραφικά εδω και 20 χρόνια και δεν το ξέρουν εν αντιθέση με Megadeth, Slayer, Kreator , μπορω να πω Sodom και Saxon οι οποίοι δεν απογοητευσαν σχεδον ποτέ ως σημερα!

Και εγώ Legolas μιλάω με βάση την πορεία των συγκροτημάτων την τελευταία 15ετία.
Για maiden και metallica συμφωνώ, αν και τουλάχιστον οι maiden βγάζουν αξιοπρεπείς δίσκους.
Για τους megadeth και slayer θα διαφωνήσω δυστυχώς.
Οι megadeth μόνο το system, άντε και το endgame διασώζεται. Και αυτά δεν είναι δισκάρες, απλώς καλοί δίσκοι. Δυστυχώς ενώ κάποτε ήμουν φανμπους, πλεον δεν μπορώ να τους ακούσω. Φυσικά μέχρι και το Youthanasia ήταν θεοί!!!
Όσο για τους Slayer, και αυτοί με ένα God hates us all(δισκάρα!!!), δεν διασώζονται.
Προσωπικό μου γούστο είναι αυτο. Τώρα αν εσένα σου αρέσουν οι υπόλοιποι δίσκοι τους, οκ πάω πάσο.

Το νέο άλμπουμ είναι πολύ καλό, καλύτερο από όσο αναμενόταν μάλλον. Ο Kerry και η μπάντα δικαιώθηκαν πλήρως καθότι απέδειξαν ότι μπορούν να γράψουν καλά τραγούδια και χωρίς τον Jeff.
Ο μόνος λόγος που δεν αρέσει σε κάποιους ή δε θα τον ακούσουν καν είναι γιατί δεν συμμετέχει ο Jeff, απλά είναι θεμα προκατάληψης και αυτό από μόνο του δείχνει την βλακεία που δέρνει μεγάλο μέρος οπαδών!
Το ποιος έχει γράψει τα τραγούδια είναι αδιάφορο, σημασία έχει αν αυτά είναι καλά αλλά πολλοί τα απορίπτουν πριν καν τα ακούσουν.
Το τραγικό είναι ότι κάποιοι από αυτούς που σνομπάρουν τη μπάντα τώρα δεν έχουν δει ποτέ τη μπάντα live και δεν έχουν ακούσει τίποτα πέρα από το Reign in blood και Seasons in the abyss!
Μια μπάντα σαν σύνολο είναι μεγαλύτερη από κάθε μεμονωμένο άτομο, όσο άξιο και αν είναι αυτό!

Sent from my iPhone using Tapatalk

1 Like

Φαίνεται ότι για κάποιους το Load των Metallica είναι για τον πούτσο άλμπουμ. Ούτε λίγο ούτε πολύ αυτό μας λένε. Τι και αν έχει κορυφαία κομμάτια όπως Until it Sleeps, King Nothing, Ain’t my Bitch, Bleeding me και άλλα που βαριέμαι να γράφω. Δεν έχει σημασία όμως αυτό, είναι για τον πούτσο ο δίσκος. Το Brave New World των Iron Maiden είναι άλμπουμ για πέταμα. Ντροπή για την ιστορία των Maiden να έχουν βγάλει τέτοια σκουπίδια.

Επίσης το παρακάτω βίντεο ΔΕΝ είναι ορισμός του ΕΠΟΥΣ.

Είναι μια μετριότατη σύνθεση μπάντας που έχει τελειώσει δισκογραφικά.

Ντάξει ο καθένας εδώ γράφει τη γνώμη του αλλά μην το χέσουμε κιόλας. Και με την ευκαιρία ας ξαναπώ κι εγώ την άποψη μου. Θεωρώ ότι ο τελευταίος καλός δίσκος των Iron Maiden είναι το Dance of Death (2003). Οι τρεις τελευταίοι τους δίσκοι, δηλαδή από το 2006 και μετά, είναι μέτριοι έως πολύ μέτριοι. Όσον αφορά τους Slayer, το τελευταίο τους άλμπουμ ακούγεται ευχάριστα χωρίς να είναι κάτι το ιδιαίτερο και με 2-3 τραγούδια-δυναμίτες (το Υοu Against You για παράδειγμα) που του ανεβάζουν το επίπεδο.

:thumbup::thumbup: