SLEEP live at Piraeus 117 Academy | Tuesday 16/4/19

Τρομερός ο Roeder ρε, έπαιζε με μια φυσικότητα και ρευστότητα. Και ο ήχος του ήταν φοβερός!

Μου άρεσε επίσης που η σκηνή ήταν λιτή, ούτε backdrops με το logo, ούτε τίποτα. Ντραμς, stacks, φώτα και η κοιλάρα του Pike.

3 Likes

Στα αντικειμενικά/τεχνικά:
Στο πρώτα 2 κομμάτια η κιθάρα (και ειδικά τα μεσαία) ήταν τρομερά δυνατά, σε σημείο να γίνεται αχταρμάς στα σόλο, ήταν κουραστικό, τα φωνητικά δε ακούγονταν καθόλου, . Συννεονοήθηκαν στο τέλος του 2ου κομματιού, χαμήλωσαν την κιθάρα, αλλάξαν κάποιες ρυθμίσεις στο μπάσο και από εκεί και πέρα από πλευράς ήχου όλα ήταν μπόμπα.
Προσωπικά θα ήθελα τη μπότα πιο δυνατή, αλλά καταλαβαίνω ότι η φάση είναι κιθαριστική οπότε λογικό. Αντίθετα τα υπόλοιπα τύμπανα ήταν μπόμπα και επίσης μου άρεσε που τα μέταλλα τα είχαν χαμηλά (με εκνευρίζουν συνήθως) όπως και η φωνή ακουγόταν πολύ καθαρά παρά τον όγκο των οργάνων.
Αναμφισβήτητα είναι πού καλοί μουσικοί όλοι τους.

Στα υποκειμενικά:
Την βρήκα τρομερά βαρετή τη συναυλία.
Ενώ στους Electric Wizard πραγματικά ένοιωθα εγκλωβισμένος στη βρώμα και τη σαπίλα εδώ απλά έβλεπα 3 πολύ καλούς μουσικούς να μου δείχνουν “Κοίτα τι γαμάτος παίχτης είμαι”.
Ουσιαστικά έπαιζαν όλο το βράδυ το ίδιο κομμάτι σε διαφορετική οκτάβα σε repeat και πάντα τελείωνε το κομμάτι με σόλο του Πάικ. Μόνο το προτελευταίο κομμάτι (συγνώμη δεν ξέρω τους τίτλους) ήταν κάπως ενδιαφέρον.
Εντάξει είστε βιρτουόζοι και έχετε γαμάτο εξοπλισμό, γαμάτα όργανα, γαμάτες κονσόλες, πετάλια, εφέ, βάθυα, reverb…, ο ήχος σας είναι τερατώδης ΑΛΛΑ από μουσική σύνθεση δεν το πολυέχετε.
Επίσης, γιατί έπρεπε να κάνουν μεγάλες παύσεις μετά από κάθε κομμάτι;;; Η όλη ουσία ενός τέτοιου live είναι να δημιουργηθεί μια υπνωτική μαστουροφάση (επιστημονικότατοι οι όροι μου), με το που έμπαινες λίγο σε ρυθμό ΤΣΟΥΠ παύση.

Η όλη φάση μου θύμισε κάτι Techno DJ που παίζουν με 4 πικάπ, με 200 modules καλωδιομένα σε 10 keyboards, ιδρώνουν να τα φέρουν βόλτα και στο τέλος παίζουν μια μαλακία και αναρωτιέσαι “Προς τι ο κόπος;;;; Μάλλον είσαι ψώνιο και δεν το έχει καταλάβει”

Προσωπικά, έκλαιγα την προπόνηση που έχασα και τα λεφτά που έδωσα.

1 Like

Μήπως πονάς;;;;

1 Like

Πονάω από έρωτα
Πονάω από τα γηρατειά μου
και χθες το βράδυ πόναγα και από την τσέπη μου.

2 Likes

Φιλε εγώ παρευρέθηκα και στο λαιβ των Wizard και των Sleep, είμαι πολύ περισσότερο φαν του dopethrone απότι του holy hountain πχ αλλά χθες ήταν απλά καθυλωτικο το λαιβ, λες και επιπλέεις σε ένα οστικο κύμα από 3 απίστευτους μουσικούς χωρίς σταματημό και δεν είμαι μπαφιαρης καν φαντάσου πλέον,δεν υπήρξε δευτερόλεπτο περιττό

2 Likes

καλά, όλη η δισκογραφία των Sleep είναι ένα κομμάτι και ένα ριφφ . Και προσωπικά τους λάτρεψα επειδή δεν τους βαριέμαι που παίζουν αυτό το ένα κομμάτι και ένα ριφφ :stuck_out_tongue::metal::metal::metal:

5 Likes

Να κάνω λίγο μανογουορικο χιουμορ και να πω ότι 2-3 φορές είδα τον Pike να κάνει νόημα στο σταφ ότι τα μονιτορ (:wink: του είναι off

τα έκαψε αραγες ;; :joy:

θέλει disclaimer σε κάθε εμφάνιση

No orange amps were harmed during this concert

2 Likes

Πρωτη φορα ακουγες Sleep ? Τι περιμενες δηλαδη?
Πολυ θετικα σχολια ακουω γενικα - αντε ερχονται στο νησι τον Οκτωβρη να τους ξανα-απολαυσουμε.

1 Like