Sleepin Pillow - Superman's blues

ωραίος, αν και διαφωνώ στο σκεπτικό “το πρώτο δεν έχει Silicone”, διότι μπορεί να αντικρουστεί στα ίσα με το “το δεύτερο δεν έχει Black Sea” κλπ κλπ.

όπως κ να χει συμφωνούμε τελικά, οπότε ολα οκ.

Θα πω με μικρή διαφορά το πρώτο γιατί μου βγάζει πιο πολύ την αίσθηση της παράδοσης, των ακουσμάτων απο τα γύρω μέρη της Ελλάδας και όχι μόνο και γενικά μου βγάζει μία αίσθηση νοσταλγίας, δεν ξέρω γιατί που μπορεί να με τσακίσει…δηλαδή στο κλείσιμο του a thousand times to spell μου σκάνε στην μνήμη κάτι ηπειρώτικα μοιρολόγια (απο εκεί κατάγομαι) και δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός…ε συνδέουν με βιώματα πολλές νότες τους apples…

δεν το συζητώ βέβαια ότι και ο superman είναι μεγάλη δισκάρα αλλά πιο σύγχρονη, των πιο τωρινών ακουσματων μου!

γενικά τεράστιο γκρουπ τα έχουμε πει εκατό φορές

Και γω το “Apples…” θα 'λεγα σχεδόν με βεβαιότητα. Είναι ένα ντεμπούτο που περιέχει τον ενθουσιασμό και τη διάθεση μιας νέας μπάντας να “επιβληθεί” και να προσφέρει νέα πράγματα, ενώ το “Superman’s Blues” παρουσιάζει μια μπάντα πιο γνωστή πλέον και ένα άλμπουμ “αναμενόμενο” (από πολλούς ή λίγους δεν έχει σημασία). Παρόλα αυτά, και αυτό είναι μαγκιά τους, είναι διαφορετικό, πιο πειραματικό και γενικά πιο ώριμο με αρκετά νέα στοιχεία.

Απλά το “Apples…” έχει αυτά τα παραδοσιακά στοιχεία σε μεγαλύτερο βαθμό, που το κάνουν ιδιαίτερο. Πάντως και τα δύο είναι εξαιρετικά.

συνέντευξη της μπάντας

τους εχει σημερα στο ραδιο αρβυλα

μάγκες, παίζει να ρθει κάποιος prv με κανένα link?:roll:

δισκάρα πέρα από κάθε φαντασία.

Και στα μετρόπολις είναι σχετικά φθηνό πλέον(για μετρόπολις-νομίζω κάτω από 10 ευρώ) οπότε αγοράστε το.

το άλμπουμ είναι εκπληκτικό…
το silicone και το ομώνυμο είναι απο τα καλύτερα τραγούδια που χω ακούσει τελευταία…
όπως και στο apples το παραδοσιακό στοιχείο υποβόσκει σε κάθε τραγούδι και η τάση για πειραματισμό ξεχειλίζει

ένα fan made video του [U]holy monster[/U] με σκηνές απο το [U]hunger[/U] του peter foldes
http://www.youtube.com/watch?v=uOFz44Kl0OU

και ένα teaser από το βιντεο του [U]an idiot’s point of view[/U] που θα βγεί [λογικά] σε λίγες μέρες…
http://vimeo.com/19744946

Τους ανακαλυψα πριν κανα 10ημερο και εχω εντυπωσιαστει
Φοβερη μπαντα, το superman’s blues ειναι κορυφαιο απο την αρχη ως το τελος
Holy monster ΑΠΙΘΑΝΟ ΚΟΜΜΑΤΙ

Παιζουν και αυριο βραδυ 31/3 Θεσσαλονικη στο 8ball
Επισης 14/4 ATHENS Coocoo,28/4 LARISSA-Stage (απο το site τους αυτα)

http://www.sleepinpillow.com/live-dates313-thessaloniki-8ball144-athens-coocoo284-larissa-stage

άντε πάλι λαρισα.! δεν έχω τράπεζα καρδιά μου !

με εχει καψει το 2ο αλμπουμ (οχι οτι το 1ο ειναι ασχημο)

μετραμε αναποδα για τις 14

Μεγαλη μπαντα.

σιγά σιγά μαθαίνεις μπαλίτσα βλέπω ε ? :stuck_out_tongue:

Παίζουν και σήμερα Θεσσαλονίκη ε! στο eightball

Παιδιά όλοι στο Κοο Κοο σε 2 βδομάδες. Πέρυσι τέτοια εποχή που είχαν ξαναπαίξει είχαν παίξει για 1η φορά κομμάτια από το superman’s blues και ήταν εξαιρετικοί, όπως πάντα!

μην λες τετοια ρε κ σκασουν ασχετοι κ χιπστερς κ ειμαστε πηχτρα

οσοι ειναι , θα ερθουν μην ανησυχεις

@ζουγκλαου

κανεις μαγκιες αλλα θα σε αφησω να ζησεις :stuck_out_tongue:

Ξέρω γω μωρέ…κρίμα να μιλάμε 5 άνθρωποι για αυτήν την μπάντα…

Επίσης είχα ανόιξει και thread για το live το οποίο κάπου θα έχει βυθιστεί τώρα στις συναυλίες…

Και άλλος ένας, 6.

Ε, μια χαρά. 5 σελίδες για δίσκο sleepin pillow είναι καλό δείγμα!
Πάντως ο δίσκος συνεχίζει να στέκεται ψηλά και συναγωνίζεται επάξια το ντεμπούτο.Δύο ισάξιοι δίσκοι.
Και εννοείται live είναι καταπληκτικοί. Τα κομμάτια τους απογειώνονται με ψυχεδέλειες στο φουλ.

Έχω ακούσει τα καλύτερα για τα live τους, δυστυχώς όμως δεν έχω καταφέρει να τους δω ακόμα.

Όσο για το δίσκο, τον ευχαριστιέμαι πιο πολύ από τον 1ο, μου δίνει την αίσθηση αρκετά πιο δουλεμένου συνόλου, τόσο ηχητικά όσο και συνθετικά.

Αναρωτιέμαι ποιο θα είναι το επόμενο βήμα…

έτσι να βλέπω κινητικότητα στο θρέντι να γουστάρω.