Καλύτερος slide κιθαρίστας

Ποιος 'η ποιοι είναι κατά τη γνώμη σας οι καλύτεροι?Πέρα από blues κιθαρίστες δεν ξέρω πολλά πράγματα γι’αυτό δεν έχει poll.

Από blues Elmore James και Μuddy Waters.
Aπό rock Rory Gallagher και Gary Rossington.

Ωραίο θρέντ.

Tέλειεα η επιλογή του Elmore James και του Gallagher,προσθέτω Johnny Winter και Derek Trucks που τον ακούω και τώρα!!!

Aυτά είναι ρε φίλε. Rock on!

  • Duane Allman και Ry Cooder

#-o
Duane Allman ρε φίλε ναι!!!

Respect στον paco που ήρθε και συμππλήρωσε τα προφανή που τόση ώρα δεν γράφονταν. Αν ρωτούδσατε τον Derek Trucks ο ίδιος θα σας ανέφερε πρώτα τον Duane Allman

Υπάρχουν και άλλοι πολύ καλοί παίχτες, υπάρχουν πολύ διαφορετικές τεχνικές, κάποιοι παίζουν σε ανοιχτά κουρδίσματα και κάποιοι σε στάνταρ. Συμπληρώνω λοιπόν ακόμα:
Sonny Landreth
Bob Brozman
Johnny Winter
Warren Haynes (όταν μιλάμε για slide στους Allmans τα μάτια είναι πάντα στον Derek αλλά και ο Warren το κατέχει το άθλημα. Όταν έπαιζε με τον Betts στους Allmans -από το 88 ως το 98- ο Warren έπαιζε τα μέρη του Duane και μάλιστα σε στάνταρ κούρδισμα. :wink:)

Kαι Jeff Healey!

Eπίσης, θα ήταν μεγάλη παράλειψη να μην αναφέρουμε και έναν Έλληνα παιχταρά του είδους, τον Γιώργο τον Πιλάλα (Ζωρζ Πιλαλί), που έχει παίξει και με τον Brozman. :wink:

George Harrison απο τους καλυτερους ever!!!
αυτα που παιζει στο All Things Must Pass απλα σε μαγευουν,μην αναφερθω σε Beatles era…

  • Eric Sardinas

Αυτό ερχόμουν να γράψω. Κάι όχι μόνο ε. Έχει παίξει και με Louisiana Red και Big Time Sarah αν θυμάμαι καλα

Λοιπόν εγώ το πάω λίγο ανάποδα. Το αγαπημένο μου slide για μένα το έχει παίξει σαφώς ο Rossington στο freebird. Κι επειδή το έκανε με βάση την επιρροή που είχε πάνω του ο Αllman, όλοι καταλαβαίνουμε ποιος είναι ο καλύτερος 8)

Hopeto ξεχασες τον duane ωρε?:stuck_out_tongue:

Επιβαλλεται να αναφερθει και ο robert johnson…α και btw δεν ειμαι μονο εγω που νομιζα οτι επαιζαν δυο κιθαρες οταν πρωτοακουσα τα τραγουδια του ε?

Ναι,και έβαλα τον Trucks…#-o

Για τον Johnson συμφωνώ,αυτός και ο Big Bill Broonzy μου φαίνεται πως έχουν 20 δάχτυλα και 2 εγκεφάλους.

Cream

Johnny Winter

Αν θέλετε ακούστε κι αυτό(δεν συγκρίνεται αλλά γούσταρα):

Rory

Danny Gatton

Alan “Blind Owl” Wilson