Slipknot - We Are Not Your Kind 2019

Το αυτό…
Όχι ότι με καίει η άποψη των κολλημένων, αλλά είναι κρίμα που έχουν την αίσθηση ότι κάποτε έβγαιναν καλοί δίσκοι ενώ τώρα όλα είναι νιου μεταλ :rofl:

2 Likes

Κατ’ εμέ, ο δίσκος είναι καλός και θεωρώ άδικο να συγκρίνεται με τα δύο πρώτα. Άσχετα με τις φανφάρες του Corey περί επιστροφής στον ήχο του Iowa (που τις άκουγα βερεσέ), πρόκειται για μια εποχή που έχει περάσει ανεπιστρεπτί, τόσο για τους ίδιους τους μουσικούς που τη δημιούργησαν όσο και για τους ακροατές. Άλλο να ακούς το ντεμπούτο τους στα 19 σου και άλλο στα 39, όπως επίσης και ως μουσικός, στα 45+ δε μπορείς να αναπαράγεις τη μουσική που έπαιζες στα 25 σου.

Αν εξαιρέσεις δύο-τρία κομμάτια που κάνω skip γιατί δε μου λένε κάτι, ακούω το δίσκο σχεδόν καθημερινά στο αυτοκίνητο και γουστάρω κάργα. Από τη στιγμή που συμβαίνει αυτό, εκτιμώ ότι ο δίσκος πέτυχε το σκοπό του και σίγουρα θα πάω να τους ξαναδώ live, αν μας κάνουν το χατίρι και έρθουν προς τα 'δω.

7 Likes

Για μένα σαν album στέκεται καλά στη δισκογραφία τους.Πολύ περισσότερο sampling,’‘μπλιμπλίκια’’ λοιπά nu-metalιζοντα στοιχεία που γουστάρω στον ήχο τους με κάποιες κομματάρες(Solway Firth,Critical Darling,Nero Forte,Unsainted),κάποια που ακούγονται ωραία στην ροή του δίσκου(Α Liars Funeral,Orphan,Birth of the Cruel) και τα υπόλοιπα πιο μέτρια.Ίσως μπορούσε να μπει το All out life στη θέση του Red Flag.

Μακάρι να έρθουν από τα μέρη μας να γίνει χαμός :stuck_out_tongue:

2 Likes

Αν δεν υπήρχαν οι μεγαλοστομίες του Corey,θα ήταν πιο ήρεμα τα πράγματα,όταν μόνος σου ανεβάζεις τον πυχη και παίρνεις ρίσκο που δεν είσαι βέβαιος ότι θα βγει,τότε θα υπάρχει και γκρίνια,κυρίως από die hard fans που αυτές τις δηλώσεις τις παίρνουν στα σοβαρά.

Οι κριτικές είναι θετικές έως θριαμβευτικες στο σύνολο τους.

*Το καρέ μαλλί δε σε πάει φίλε Corey,κοφτο.

2 Likes

Ήθελα να θίξω ακριβώς το ίδιο θέμα με την απόσταση του χρόνου, τόσο για τους μουσικούς όσο και για τους ακροατές. Η σχέση του πόσο αλλάζουν (ή δεν αλλάζουν) οι μουσικοί και του πόσο αλλάζουν (ή δεν αλλάζουν) οι ακροατές είναι ιδιαίτερα σημαντική, αλλά τελικά η πλειονότητα των ακροατών απλά προτιμά να κρίνει με το αν ο καλλιτέχνης κάνει αυτά που θα ήθελε (ή θα προσδοκούσε) την κάθε δεδομένη χρονική στιγμή.

Επίσης, στην τελική κρίση του άλμπουμ συμφωνώ. Το ευχαριστιέμαι ιδιαιτέρως χωρίς να με έχει συνταράξει ή να με έχει κολλήσει.

4 Likes

Ωραίο όλο το topic, χαίρομαι που τόσοι πολλοί ενδιαφέρθηκαν να πουν δυο λόγια το δίσκο, και φαίνεται ότι όλοι γουστάρουν πολύ τη φάση Slipknot και την πονάνε (!).

Εγώ δεν τρελάθηκα, είναι η αλήθεια, αλλά ούτε και μ’ ενοχλεί να τον ακούω το δίσκο. Για top της χρονιάς ούτε λόγος, πόσο μάλλον για δισκογραφία Slipknot. Σ’ αντίθεση με το “The Gray chapter” που απ’ την πρώτη στιγμή μ’ ενθουσίασε και όποτε το ακούω νιώθω ότι είναι ένα album με πολύ ιδιαίτερη ατμόσφαιρα, επιτυχημένα τραγούδια και αντάξιο της δισκογραφίας τους.

Το μόνο τραγούδι που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ με ξετίναξε, είναι, προφανώς, το “Unsainted”. Τι refrain είναι αυτό, καταδικασμένο hit-άκι.

“Birth of the cruel”, καλούλι, mid-tempο, ως εκεί, χωρίς να είναι κακό.

“Nero forte”, παραδόξως, μ’ αρέσει το couplet του, βρίσκω πολύ νερόβραστο και “μία απ’ τα ίδια” το refrain του. Τίποτα ιδιαίτερο κι εδώ.

“Critical darling” μ’ αρέσει λίγο περισσότερο. Ενώ κι εδώ το refrain φλωρεύει επικίνδυνα, αυτό το κάτι-σαν-hammond το βρίσκω φοβερά εύστοχη ιδέα και με κολλάει.

“A liar’s funeral”, πολύ φιλόδοξη σύνθεση που δεν καταφέρνει να πετύχει αυτό που θέλει, δηλαδή να συνδυάσει και τη σκοτεινή, ακουστική ατμόσφαιρα, και να το γυρίσει σε extreme σύνθεση. Ωστόσο τα κάτι-σαν-black-metal-riffs που ακούγονται προς το τέλος είναι αρκετά όμορφα.

“Red flag”, μου κάνει, χοροπηδάδικη (όπως λέγαμε παλιά) σύνθεση που πετυχαίνει μια χαρά το σκοπό της.

“Spiders”-“My pain”-“Not long for this world”, τα μόνα τραγούδια που θα κάνω skip κάθε φορά. Αρκετά, αν αναλογιστεί κανείς ότι μιλάμε για album 11 τραγουδιών.

“Orphan”, από τα τραγούδια που μου άρεσαν περισσότερο, πραγματικά δυνατό refrain, αλλά και γενικότερα τα riffs.

“Solway firth”, τρώγεται.

Μου τη δίνουν, στις τελευταίες συνθέσεις τα τεράααστια intros χωρίς νόημα. Μου τη δίνουν επίσης τα αχρείαστα ιντερλούδια. Μ’ άρεσε το drumming.

Ξέρω ‘γω, δίσκος του 6; Αξιοπρεπές, δηλαδή, με τις στιγμές του, αλλά είναι ελάχιστα τα τραγούδια που θα πεις “ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ ΤΙ ΑΚΟΥΩ ΤΩΡΑ”, που είναι το ζητούμενο, όχι μόνο στους Slipknot, αλλά σε όλα τα albums που ακούμε. Αν απλά ζητάμε ένα συναίσθημα “εεε, καλούλι αυτό το riff εδώ, κι εδώ κάτι λένε, εκεί το refrain λέει”, ε, συμβιβαζόμαστε και μ’ αυτό, τι να κάνουμε.

4 Likes

τιμιο review

Το review ήταν τίμιο, ο δίσκος είναι για τρίποντο στον κάδο.

1 Like

Τρίποντο στο τοπ της χρονιάς μου, αδιανόητες ερμηνείες από τον Corey και στο Not Long For This World που έγραψε ο Leper ότι κάνει σκιπ, εγώ ακούω κάθε φορά το σημείο

You don’t seem to get what I’m saying
And I’m sick and tired of explaining
Good night, goodbye, good luck

και το βάζω στο ρηπήτ

3 Likes

Ναι ναι εχουμε καταλαβει οτι εσυ και οι φιλοι σου εχετε σε μεγαλη εκτίμηση τον δισκο ! :stuck_out_tongue:

Νταξ δεν ειναι και κακο να διαφωνουμε .

2 Likes

Αν και έχω μπει ήδη σε βδομάδα while she sleeps πλέον το μόνο που κάνω skip είναι το spiders. Ακόμη και το critical που λίγο με κούραζε πλέον το ακούω ευχάριστα. Τέτοια περίοδο στο gray από τη μέση και μετά ψιλοκοιμομουν. Και ευτυχώς σε αυτόν το δίσκο δεν έχουμε τις κλασσικές μπαλάντες του Corey. Πολύ καλός δίσκος ειδικά για 20 χρόνια μετά. 8ακι χαλαρο.

αντιθετα εγω καθε φορα που ακουω το spiders σκεφτομαι ποσο ωραιο ειναι το Main riff και γουσταρω το παντρεμα με το πιανο. (με ενοχλει λιγο το πως λεει ο Corey το spiders - spiders -spiders -spiders ,Οπως και τους πρωτους στιχους στο Solway Firth, αλλα δεν δινω ιδιαιτερη σημασια).

Το αυτό

1 Like

Παιδιά τραγουδάρα το spiders και το αγαπημένο μου σημείο είναι 2:02 - 2:30

συμφωνω απολυτα,πολυ τιμιο 8αρακι ο δισκος,unsainted πολυ ωραιο για αρχη,απ τα καλυτερα nero forte,red flag,orphan και solway firth

1 Like

Το ακουει κανεις απο εδω ακομη?Περα απο τα χιτακια το εχω ψιλοξεχασει τον δισκο παροτι μικρο το διαστημα που εχει κυκλοφορησει.

Unsainted, A Liar’s Funeral, Orphan, Not Long For This World και Solway Firth είναι στον φάκελο των κομματιών για shuffle από τότε που βγήκε ο δίσκος.

1 Like

και nero forte το οποίο ετοιμάζουν και video clip.

Το οποιο video clip του nero forte βγηκε και ολοι κραζουν απο κατω ποσο σκατα ειναι.:sweat_smile::joy:

1 Like

Χαχα πραγματικά… αν εξαιρέσεις τη φάση στο τριλεπτο που κοπανιουνται όλοι μαζι… το λες και αθλιο