Slipknot

Και καλά για να μη θεωρούνται πουλημένοι από τα σκουλήκια τους fans τους.
Εντάξει η φάση με τα social media έχει απομυθοποιήσει εδώ και πολύ καιρό τους πάντες, δεν κάνει εντύπωση τίποτα πλέον. Ίσα ίσα που κάτι τέτοιες δηλώσεις κάνει κάποιους πιο γραφικούς απ’ ό,τι πιστεύαμε ότι ίσως είναι. Ο Corey για παράδειγμα έχει σπάσει οποιοδήποτε φράγμα γραφικότητας και γελοιότητας. Ο Clown κάθε τρίμηνο λέει και αυτός από μια βλακεία για να υπάρχει ισορροπία με τον Corey. Αυτά από έναν βαμμένο Slipknot fan.

4 Likes

Απλά είναι ηλίθιοι και μάλλον απευθύνονται αποκλειστικά πλέον σε underage κοινό.

2 Likes

Αν δεις παλιές συνεντεύξεις Clown, τα έλεγε αυτά ανέκαθεν. Ότι απευθύνονται στον outsider κτλ. Ο Corey, που δεν είναι αφεντικό στους Slipknot, θέλει πιο mainstream καριέρα. Το να έχεις τόσα πολλά άτομα σε μια μπάντα (και μάλιστα με δυνατές προσωπικότητες) μπορεί να εξελιχθεί με πολλούς τρόπους.

Κάποιους απ αυτούς (που προσωπικά προτιμώ) τους είδαμε στο πρώτο - κυρίως - άλμπουμ (δε βάζω μέσα το FMKR) και λιγότερο στο δεύτερο ενώ τις τάσεις για κάτι πιο mellow (όχι απαραίτητα χειρότερο, εμένα μ αρέσει κ αυτό απλά με απογοήτευσε που το “έχασαν” στους εξωμουσικούς παράγοντες γιατί έδενε πολύ ωραία αυτό με τη μουσική των 2 πρώτων) τις βλέπουμε στα επόμενα άλμπουμ μέχρι και σήμερα.

Νομίζω πάντως ότι ο Κλόουν είναι και λίγο εκδικητικός επειδή, αν και ίδρυσε την μπάντα, φαίνεται ότι έχει χάσει το πάνω χέρι. Νομίζω ότι μουσικά δεν είναι ακριβώς κι αυτό που λέμε το Α κ Ω οπότε προσπαθεί να κάνει θόρυβο με τις δηλώσεις του.

Σίγουρα ισχύουν αυτά που λες, αλλά δεν παύουν να είναι γραφικότητες. Όταν πλέον δε μπορείς να “σοκάρεις” με τη μουσική σου, προσπαθείς να φαίνεσαι γαμάτος με τις δηλώσεις σου. Οι Slipknot μουσικά έκαναν τη δουλειά τους με τους 3 πρώτους δίσκους τους, οι οποίοι θα είναι για πάντα κορυφαίοι και κλασσικοί. Προσωπικά μου αρκεί, από εκεί και πέρα λέμε (λένε) μαλακίες να περνάει η ώρα.

2 Likes

Ο Clown μίλησε αποκλειστικά για το KnotFest. Ότι δεν θα καλούσαν τους Foo Fighters επειδή το συγκεκριμένο φεστιβάλ το οποίο διοργανώνουν οι Slipknot είναι metal μουσικής. Δεν είπε ότι έχει πρόβλημα να παίξουν μαζί αν συναντηθούν σε κάποιο άλλο φεστιβάλ.

Τα φεστιβάλ πρέπει να έχουν ένα χαρακτήρα. Άλλα είναι ροκ/μέταλ και άλλα είναι αποκλειστικά μέταλ. Άμα είναι δηλαδή να πάμε στο Bloodstock Open Air και από κει που βλέπαμε headliners όπως Lamb of God, Slayer, Judas Priest, Amon Amarth, Nightwish κτλ, να βάλουμε headliners τους Muse για να δείξουμε πόσο ανοιχτόμυαλοι είμαστε.

2 Likes

Ο corey ειπε για heavy δισκο,agressive κλπ,ψιλομεγαλα λογια δλδ,μετα το μετριοτατο stone sour,κραταω μικρο καλαθι.

Αμα το ειπε ο Κορει, θα ισχυει :stuck_out_tongue:.

2 Likes

για μένα το προηγούμενο τους , είναι ο λόγος που σιγά σιγά δείχνω κατανόηση σε κάτι φωνές που λέγανε για Load/Reload και Μεταλλικα κλπ κλπ

Δεν ήταν πουθενά " Slipknot " ΓΙΑ ΜΕΝΑ αυτό το δισκάκι . Stone Sour ίσως .

Όχι απλά δεν μου άρεσε , αλλά βλέποντας βιντεοκλιπ ( πλην του Devil in I ) με έπιανε και κατάθλιψη θεωρώντας το “καταντια” . Σκληρά λόγια αλλά έτσι ένιωθα ΕΓΩ

Δεν έχω να περιμένω τίποτα από το επόμενο

Με όλο το σεβασμό, dudewat?

Μια μικρή απογοήτευση για τη full-on επαγγελματική προσέγγιση από All Hope (ή Subliminal, όπως το βλέπει κανείς) και μετά προφανώς υπάρχει, αλλά this is the world we live in.

1 Like

καλά αυτό είναι το μόνο σίγουρο . Δεν θα κάνω εγώ κουμάντο στο τι θα παίξουν

κάποια “αλλαγή” στον ήχο και στην σκληράδα την περιμέναμε από τραγούδια τύπου Before I forget π.χ. και τα ακούσαμε επίσημα με το psychosocial αλλά αυτά είναι υπερκομματάρες

Αλλά κάτι Killpop , Negative One, Lech , μου κάθισαν “κάπως”

Τα AOV, Custer δεν σας φανηκαν δηλαδη Slipknot / σας χαλασαν ?

1 Like

Ναι

…γιατί το Negative One δεν είναι Slipknot? Ή το Sarcastrophe? Γενικά από το All hope is gone υπήρχαν θέματα διχασμένης προσωπικότητας μεταξύ Slipknot/Stone Sour… Το All Hope is Gone παρόλαυτά είχε 3 υπερ-hits, πράγμα που δεν είχε το Gray Chapter…

Ούτε εγώ περιμένω και πολλά από το επόμενο πάντως, θα δείξει όμως ΟΤΑΝ και ΑΝ βγει.

1 Like

εντάξει είναι Slipknot αυτή η βαρεμάρα με μπασο-κιθάρα-φωνητικα ( see what i did there ?? ) .

Μην το συνεχίζουμε χωρίς λόγο ρε παιδιά για μια άποψη ενός nobody απ την ψωροκώσταινα :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Heavy όπως το IOWA το νέο άλμπουμ των Slipknot!

Μιλώντας στο Kerrang ο Corey Taylor δήλωσε τον ενθουσιασμό για τα όσα έχει το συγκρότημα στα χέρια του μέχρι στιγμής.

«Έχω φανταστικά νέα. Κάποια τα ξέρετε ήδη, αλλά θα το κάνω επίσημο λέγοντας ότι οι Slipknot δουλεύουν για νέο άλμπουμ. Είμαστε στο στάδιο των demo προς το παρόν αλλά έχουμε κάνει τα σχέδια μας να μπούμε στο στούντιο στις αρχές του 2019 αν και όπως λένε όταν ο θεός ακούει ότι κάνεις σχέδια γελάει.

‘Εχουμε 16 τραγούδια στα χέρια μας και είναι όλα επικίνδυνα. Μου μοιάζουν αντίστοιχα heavy με αυτά του Iowa. Και πρέπει να βγω να παίξω ζωντανά αυτά τα τραγούδια στην ηλικία μου. Είμαι ενθουσιασμένος και μιλάω με τα υπόλοιπα μέλη συνέχεια. Όλα εξελίσσονται πολύ καλά έτσι να είστε έτοιμοι για το 2019 που παρεμπιπτόντως είναι η 20η επέτειος από το πρώτο μας άλμπουμ».

Οι υποσχεσεις και ο υπερμετρος ενθουσιασμος του corey που ανεβαζει πηχη και προσδοκιες στους fans,μετα και το τελευταιο stone sour που κινηθηκε σε αρκετα μετριο επιπεδο παρα τις διαβεβαιωσεις και υποσχεσεις,καλυτερα μικρο καλαθι.

Πόσο στοίχημα ότι στα 4/5 του δίσκου θα κλαίει και θα είναι γεμάτος μπαλάντες και μελωδίες?

Τί?Θέλετε να έρθουν και αυτοί Ελλάδα?
Είστε καλά?ΟΧΙ :rage::rage::angry:

Μπα, οχι.

1 Like

Εννοείται μακάρι να μας έρθουν!

7 Likes