Slipknot

αυτος και αν ειναι τεραστια μορφη!!!μεγαλος ντραμερ ο φουστης…

@ signal-05

Χμμμ…ας πούμε θα έλεγα ότι οι στίχοι των Pink Floyd στο ‘Time’(originality points!) είναι πιο ‘ενήλικοι’ από ότι οι στίχοι των Children of Bodom στο ‘Hate Me!’.(αν και ξενέρωσα τώρα με τον όρο ‘ενήλικος’…απλά φαντάζομαι εννοώ σκέψεις που γεννιούνται σε λίγο πιο ώριμα μυαλά…).Δεν ξέρω,δεν μπορώ να πάρω πολύ στα σοβαρά στίχους του στυλ People=Shit…if you’re 555 then I’m 666…μου φέρνουν εικόνες ‘και μετά το 14χρονο έκλεισε βίαια την πόρτα του δωματίου του στα μούτρα των γονιών του…και ούρλιαξε ‘‘κανείς δε με καταλαβαίνει’…΄’’…λολ…

Lost in translation?Hmmm…μπορεί.

Εξάλλου αυτά είναι και κάπως υποκειμενικά.

Στο Disasterpieces DVD ειδικα σκοτωνει(εκει με τη πλατφορμα).ΘΕΟΣ.

επιφανειακή προσέγγιση μάλλον για τους στίχους των Slipknot.
εννοείται πως η αντίδραση, οι πεντάλφες, το 666 και οι μάσκες πουλάνε στους έφηβους.
όλα αυτά εμπεριέχονται στον όρο hype.
όμως οι Slipknot έχουν αποδείξει αρκετές φορές ότι δεν είναι (μόνο) hype.

έχουν και στίχους καταθέσεις ψυχής που συνήθως είναι πιο δυνατοί από γενικούς στοχασμούς.

όταν λέει ο Corey “you can’t see California without Marlon Brandon’s eyes” ή “I am my father’s son but he’s a mystery, a phantom and that leaves me nothing” μάλλον πρέπει να ψάξεις λίγο καλύτερα για να αξιολογήσεις.

όσο για τη μουσική θα μπορούσα να παραθέσω αρκετά συγκροτήματα που προσπάθησαν να ακουστούν σαν και αυτούς, αλλά δύσκολα κάποιο που κατάφερε κάτι πέραν της προσπάθειας.

Χμμμ,ίσως έχεις(έχετε) δίκιο:)Πιθανότατα μίλησα με κάποια προκάληψη.

επισης να προσθεσω
(αν και καπου το χω ξαναπει)
αυτο που χα διαβασει σε μια συνεντευξη του κορευ (που δεν μπορω να την βρω :x )
οτι προσπαθει να χρησιμοποιει συνωνυμες λεξεις ωστε οσοι διαβαζουν τους στιχους του να εμπλουτιζουν το λεξιλογιο τους.

και ειναι αληθεια
καθηστε και διαβαστε τους στιχους και δειτε ποσες λεξεις χρησιμοποιει

αξιοπρεπεστατο το νεο αλμπουμ τους… τελευταια δεν τους ειχα και πολυ σε υποληψη αλλα τωρα που το ακουσα μπορω να πω οτι περιμενω πολλα πραγματα απο τους 'knot 8)q

τσεκαρετε το τευχος του Revolver που τους εχει εξωφυλλο (εχει κυκλοφορησει με 10 διαφορετικα εξωφυλλα - ενα για τον καθενα και ενα ολοι μαζι)
λενε φοβερα πραγματα μεσα!!

Τραγική/γελοία μπάντα μου φαίνεται… Ίσως αν έβγαζαν τις παρτσαλωμενες μασκες τους να ελεγαν κατι, αλλα και παλι αυτο το nu-industrial metal μου τη δινει στο νευρα…
Βασικα θα την πω την αμαρτια μου. Δεν λογος αυτος για να μην γουσταρεις ενα γκρουπ, αλλα με επιρεαζει πολυ. Ενοχλουμαι απο την σταση του κοσμου απεναντι στους Slipknot σε σχεση με αλλα ‘μασκοφορα’ συγκροτηματα π.χ. Lordi. Aπο την μια το ενα γκρου το απιζει ‘αγριο’ και ‘σοβαρο’ (ή οτιδηποτε αλλο θελει) και απο την αλλη το αλλο γκρουπ ειναι φανερο πως κανει την πλακα του…

Σωστός…Εμένα μ φαίνεται οτι είναι πολλή φασαρία για το τίποτα…Δέ μπορώ να πώ οτι μου θυμίζει κ πολύ μουσική αυτό το είδος…

Αλλα απ’την άλλη αυτό είναι το όλο concept τους,με τις μάσκες κτλ.
Γούστα,είπε ο πίθηκος,κι έφαγε το σαπούνι…

poly kalo group kai exsisou prwtopwriako!!! ta prwta 3 album (kai idiaitera to prwto) ine apistefta!!! to telefteo vevea dn leei kai polla alla sta live pou tous exw dei kanoun apistefto show!!!

Μπορει το ολο θεμα με τις μασκες να απωθει καποιους. Αλλα το στοιχειο της υπερβολης υπαρχει στον μουσικο μας χωρο απο την αρχη. Οποιος εχει θεμα με τις μασκες των Slipknot πρεπει να εχει και με τις και καλα σατανιλες, πενταλφες, γουρουνοκεφαλες, φωτο ακρωτηριαμενων, εικονες δαιμονων, πανοπλιες, δρακους, ξωτικα και δεν συμαζευεται. Γιατι ειναι γελοιοι οι Slipknot και οχι οι Kiss ή o Κιng Diamond? Τι να πει κανεις για τις κατοπιν εορτης δηλωσεις γκρουπ του 80 που το επαιζαν σατανολατρες και παραδεχονταν τελικα οτι ηταν μερος ενος hype.

Ας το δουμε λιγο πιο σφαιρικα το θεμα.

Μετά και τη χθεσινή συναυλία για μένα παραμένει μια μπάντα που πουλάει image. Καλά κάνουν και φυσικά δεν τους κατηγορώ γι αυτό, αλλά πιστεύω πως αν δεν είχαν αυτό θα ήταν μια ακόμα μπάντα της σειράς. Ο χρόνος θα δείξει βέβαια αλλά βλέποντας χθες και τους Saxon σκεφτόμουν αν οι σημερινές μπάντες, που μας πλασάρονται για μεγάλες, θα ακούγονται το ίδιο φρέσκες και μετά από 30 χρόνια όπως οι Saxon ή θα έχουν ύμνους όπως τα Motorcycle Man, Denim and Leather, Princess of the Night κτλ που τα ακούω ακόμα και ανατριχιάζω!

Eγώ πάλι μετά και την χθεσινή συναυλία πιστεύω πως πρόκειται για ένα από τα μεγαλύτερα metal συγκροτήματα των καιρών μας.

αν και δεν καταφερα να παω χθες στο rockwave

πιστευω οτι δεν χρειαζεται να τους ξαναδω λαιβ για να καταλαβω οτι ειναι μεγαλη μπαντα

ολη η συζητηση περι image και λοιπων παπαριων
τα ακουω βερεσε

τα χουν κανουν και αλλοι στο παρελθον
και προφανως ακουγανε και αυτοι τα ιδια (alice cooper, kiss,wasp, king diamond)
και ομως σημερα αποθεωνονται

@shadowking69
πιστεψε με η συγκεκριμενη μπαντα θα ακουγεται και μετα απο 30 χρονια το ιδιο φρεσκια
και με ή χωρις τις μασκες οι slipknot δεν ειναι μπαντα της σειρας!!

οι slipknot ειναι μια απο τις μπαντες που ξαναφερε οπαδους στον μεταλ κοσμο
ειτε μας αρεσει ειτε οχι
πρεπει να αναγνωρισουμε οτι δεν μπορουν να το κανουν και πολλες μπαντες αυτο!! :wink:

Έχει δίκιο ο signal! Χτες ήταν τίγκα στα 13χρονα! Ε, κάποιοι από αυτούς θα ψαχτούν και λίγο περισσότερο, θ’ ανακαλύψουν κι άλλα συγκροτήματα!

Επίσης, τα κομμάτια του ντεμπούτου τους π.χ. που τα ακούω ήδη 10 χρόνια, μια χαρά φρέσκα μου ακούγονται!
Και, ναι, κάποια από αυτά είναι ύμνοι!

[μεταλλόγερος]ΣΛΙΠΝΟΤΣ ΜΟΝΟ μέχρι το ομώνυμο. Άντε και κάνα-δυο από το Ιοβα. [/μεταλλόγερος] :stuck_out_tongue:

σωστος

δεν το χουμε παρει πολυ χαμπαρι

αλλα απο το ομωνυμο εχουν περασει 10 χρονια ηδη

και τα τραγουδια του ακουγωνται ακομα!!!

ΟΥΑΟΥ!!!

Μα τι έχετε πάθει ρε παιδιά και συγκρίνετε Saxon με Slipknot. Ένα φτασμένο συγκρότημα των '80ς με μια μπάντα που αναδείχτηκε στα '00ς. Μιλάμε για άλλα συγκροτήματα τελείως. Σε άλλους αρέσουν πιο πολύ οι μεν, σε άλλους οι δε.

Ο χρόνος θα δείξει αν οι Slipknot θα μείνουν διαχρονικοί. Ωστόσο λίγες μπάντες μέσα στα '00ς έχω την αίσθηση πως κατάφεραν να κάνουν τέτοια αίσθηση όπως αυτοί. Αυτό κάτι λέει. Και δεν ήταν μόνο το image. H μουσική τους έπαιξε εξίσου σημαντικό ρόλο.

Συν οτι προσωπικά γουστάρα πολύ τον τελευταίο τους δίσκο, που μου δίνει ελπίδες πως έχουν να μας δώσουν πολλά ακόμα.

Τώρα, όσο αφορά το στήσιμο, το πολύ επαγγελματικό live κλπ (δε τους είδα στο rockwave, αλλά στο novarock, 10 μερες πριν), τι να πω, ακόμα και αν ισχύει, είναι κάτι που αφορά τόσα συγκροτήματα στην τελική. Όποιος ήθελε να το διασκεδάσει το διασκέδαζε απο κει και πέρα…