Slipknot

Για να το λέει ο Κόρεϊ κάτι θα ξέρει… Εκτός κι αν ήταν μέσα σε καμιά τελειωμένη μαστούρα. Όπως και να 'χει το περιμένω με τρελή αγωνία το νέο άλμπουμ. Αργεί ο Αύγουστος ρε γαμώτο…

ότι και να ναι , δεν έχω αμφιβολία ότι θα ναι εξαιρετικό…
δεν νομίζω να βγει Αύγουστο…

¶ντε να δούμε…

Αυτά παίξανε στο Τόκυο προχθές.

Intro
Surfacing
The Blister Exists
Get This
Before I Forget
Liberate
Disasterpiece
Dead Memories
Psychosocial
The Heretic Anthem
Prosthetics
Spit It Out
Duality
Only One
(515)
People=Shit
(sic)

Το Surfacing στην αρχή? Πολύ τυπικό και ασφαλές το setlist, αν εξαιρέσουμε τα Prosthetics - Only One. Και σιγά το Dead Memories που παίζουν από το καινούργιο. Σίγουρα θα αλλάξουν setlist, δεν νομίζω να έρθουν Ευρώπη με αυτό το setlist.

Και σιγά το Blister Exists να’ ουμ’ …

Υπάρχει περίπτωση να περάσουν κι από’δω; Δεν έχω ενημερωθεί κατάλληλα :stuck_out_tongue:

Μπα,θα την πεσουν ολοι οι παπαδες παλι…οπως και τοτε…:lol::lol:#-o#-o

Slipknot live
Live Reports
30/05/05, Θέατρο Λυκαβηττού, Αθήνα
(εγω δεν τους πάω μια τους sliplnot αλλά δεν έχει σημασία…)
"Την ακύρωση της προγραμματισμένης για το βράδυ της Δευτέρας εμφάνισης του μουσικού συγκροτήματος Slipknot στο θέατρο Λυκαβηττού ζήτησε από το διευθυντή του Φεστιβάλ Αθηνών ο αρχιγραμματέας της Ιεράς Συνόδου, κάνοντας λόγο για «μουσική του σατανά». Σε επιστολή του προς το διευθυντή του Φεστιβάλ Αθηνών, ο αρχιγραμματέας της Ιεράς Συνόδου, Σεραφείμ, επικαλείται δημοσιεύματα του Τύπου σχετικά με την εμφάνιση των Slipknot στο Λυκαβηττό, που ήταν προγραμματισμένη για τις 9.30 το βράδυ της Δευτέρας. Τα δημοσιεύματα αυτά κάνουν λόγο για «μουσική του σατανά» και προβολή σατανιστικών και παγανιστικών συμβόλων, ενώ αναφέρεται χαρακτηριστικά ότι η μουσική του συγκροτήματος «θα ελευθερώσει σκοτεινές επιθυμίες»…

“Τα μέλη του συγκροτήματος έχουν σοκαριστική εμφάνιση, φοράνε μαύρες στολές και μάσκες που μοιάζουν με κρανία. Τα δημόσια όργανα πρέπει να κάνουν το καθήκον τους και να προστατέψουν τους Έλληνες πολίτες από οποιοδήποτε δημόσιο γεγονός προβάλλει το σατανισμό”, σύμφωνα με δήλωση εκπροσώπου της Εκκλησίας.

ΛΟΟΟΟΛ!!!:?

Εδώ λέγανε τέτοια για τους HIM, σιγά μην κολλήσουν στους Slipknot.

http://www.youtube.com/watch?v=Jq0v3FHsQRE

για να μην παρεξηγουμαστε γουσταρω τρελα slipknot αλλα με αυτο το βιντεακι πεθανα στο γελιο!!!

Τέτοια θέλουμε: http://www.youtube.com/watch?v=8kknXyJHlzI

! Την επόμενη μέρα έδινα advanced αν θυμάμαι καλά αλλά και πάλι τότε δεν άκουγα Slipknot #-o!

Η πλάκα είναι οτι όλοι αυτοί νομίζουν οτι γίνονται 3 συναυλίες τον χρόνο και δεν παίρνουν πρέφα όταν έρχονται πχ οι Mayhem :stuck_out_tongue:

Η συναυλια εδω ηταν γαμω!!
Και ο Corey μεγαλο λαρυγγι!!
Μακαρι να ξαναερθουν.

λοιπόν αν υπάρχει ακόμα σε κυκλοφορία και κυρίως για αυτούς που είναι στην Αγγλία (γιατί εδώ δεν ήρθε) βρείτε και αγοράστε την συλλεκτική έκδοση για τους Slipknot που έβγαλε το Metal Hammer.

Γενικά, είναι εκπληκτικές αυτές οι εκδόσεις και των Slipknot δεν πάει πίσω. Ίσα ίσα.

Άπειρο υλικό τόσο για το συγκρότημα, όσο και για το shock rock γενικότερα.

Σόρυ που ξεθάβω ποστ,αλλά μπα,διαφωνώ εντελώς.:-k Άκουγα Slipknot στα 14 μαζί με άλλα νου-μεταλ με τα οποία ξεκίνησα… και αρκετά αργότερα μπήκα σε black/death metal ακούσματα.Είναι εύκολο να ξεκινήσεις με Slipknot, γιατί οι ‘μελωδίες’ τους είναι σχετικά εύληπτες και ‘πιασάρικες’.

Απλώς άλλο να τους καταλάβεις και άλλο να μπορέσεις να τους ακούσεις, υποθέτω…

ο κορευ ειναι τεραστια μορφη…

Γιατι,ο Joey?

Εκτός αν εννοείς να μπορείς να εκτιμήσεις το τεχνικό μέρος της μουσικής,τις περισσότερες φορές που ακούς μουσική με δική σου επιλογή και την απολαμβάνεις,την ακολουθείς,κτλ,σημαίνει ότι την ‘καταλαβαίνεις’ κιόλας.Εξάλλου το μεγαλύτερο κοινό των Slipknot είναι αυτών των ηλικιών΄-σ’αυτό οφείλεται η τεράστια εμπορικότητά τους,στην απλότητά τους…Δεν έχουν την ίδια επιτυχία οι Morbid Angel π.χ.

Έχεις δίκιο, αντιλήφθηκα διαφορετικά το αρχικό post του signal_05. Προσωπικά εννοούσα και στιχουργικά…

Χμ,να σου πω την αλήθεια οι στίχοι είναι μια πιο ‘βίαιη’ in your face εκδοχή του ‘angst’ απέναντι σε αρχές, ανθρώπινη ηλιθιότητα,καθαρά εσωτερικές αντιφάσεις(Τουλάχιστον στους δύο πρώτους δίσκους…)…κι αυτά εφηβικά είναι μωρέ…(και ποτέ δεν ήμουν πολύ φαν αυτού του στυλ χώσιμο-και-βρισίδια…)Μη με παρεξηγείς,δεν έχω πρόβλημα ν’ακούω τη μπάντα και τώρα κάποιες φορές…απλά δεν μπορώ να τους θεωρήσω ιδιαίτερα ‘δύσκολους’ ή ΄βαθείς’ ή με ‘ενήλικο’ περιεχόμενο…

@fishcakes!

lost in translation μου φαινεται

και γω ξερω παρα πολυ κοσμο

που αλλοι στα 14 τους ακουγανε pink floyd και αλλοι morbid angel

τι παει να πει αυτο
οτι αντιλαμβανωνταν την μουσικη οπως την αντιλαμβανεται ενας 25αρης?

και επισης

τι οριζεις εσυ ως “βαθυς” και “ενηλικο περιεχομενο”?