Slough Feg - The Animal Spirits

Ε δεν κοντράρουμε νέους χρήστες, κάτσε να φτάσουν τριψήφιο και μετά!

κοίτα να δεις :slight_smile:

ναι, γιατί βλέπεις εγώ είμαι το υπόδειγμα του συντηρητικού και επιφανειακού ακροατή που δεν του αρέσει να ψάχνεται περαιτέρω στις μουσικές του.
και στην τελική, εκτός από το να μου τη “μπαίνεις” συνεχώς, τι άλλο κάνεις στο φόρουμ τον τελευταίο καιρό?

Nαι ναι όλοι στη λένε, κι εγώ και ο σομν και ο μπλίντιν και όλοι.

Για να σε βοηθήσω, σε λάθος κομμάτι εστίασες.

First impressions are the only impressions in a world with 30000000000000000 bands?-you don?t get time for anything more??any more than this would make us have to think, evaluate, form an opinion??develop taste. And that is strictly taboo??for it goes against the prime directive?which is still the money. It trickles down from higher up now, but the incentive is still there.

Η αυτοβιογραφία σου στο φόρουμ.

Η αλήθεια είναι πως τίποτα περισσότερο και λυπάμαι γι’ αυτό. Επίσης λυπάμαι λίγο που βλέπεις τη στάση σου “ιντριγκαδόρικη”, την κουβέντα που προσπαθώ (έστω κι έτσι) να κάνω ως πέσιμο, ενώ με τις passive-aggressive πίπες τύπου “αγαπάμε” είσαι κουλ. Αυτό που ίσως προσπαθούν να σου πούνε πολλοί είναι ότι αγκομαχάς περισσότερο απ’ ό,τι πρέπει να είσαι ψαγμένος και μη συντηρητικός. Εντάξει, μπορεί να μην σου περνάει καθόλου από το μυαλό ότι είσαι χαρακτηριστικό παράδειγμα αυτών που ανέφερες, αλλά είσαι. Τουλάχιστον σε κάποιον που έχει κάνει το ίδιο είναι οφθαλμοφανές. Επίσης, βρίσκεσαι και λίγο σε άρνηση, οπότε θα σου έλεγα πριν απαντήσεις με κάποια καθόλα ακομπλεξάριστη ατάκα να σκεφτείς, ή έστω να διαβάσεις, αυτά που σου γράφουν. Τέσπα, αν σε ενόχλησε ο τρόπος μου, σου ζητάω συγνώμη, σίγουρα δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου. Επίσης συγνώμη και στους υπόλοιπους που γαμήθηκε το θρεντ!

μα αρκετές φορές στο φόρουμ υπερβάλλω όταν θέλω να πω κάτι, ακριβώς γιατί μέσω της υπερβολής γίνεται πιο “διάσημο” (όχι με ψωνίστικη έννοια, περισσότερο με ενημερωτική θα έλεγα) αυτό που θέλω να πω.αυτό είναι ίντριγκα.και δεν είναι κάτι για το οποίο, όπως λες, καγχάζω.απλά συμβαίνει.και βασικά γιατί νομίζεις ότι θεωρώ τον εαυτό μου κουλ όταν παίρνω ψήφους στο “αγαπάμε”?αν το δω εντελώς ψυχρά, ναι, είναι υποτιμητικό να βρίσκομαι σε αυτό το poll.αλλά που είναι το κακό να αυτοσαρκάζεται κάποιος?θα ήμουν εντελώς άνους αν θεωρούσα τον εαυτό μου κούλ επειδή παίρνω ψήφους στο “αγαπάμε” ή επειδή συζητείται το όνομά μου για παρόμοιους λόγους.

ίσως να είναι έτσι, ίσως και όχι.ποτέ δεν έκανα κάτι επιτηδευμένα.απλά ακούω τη μουσική που μου αρέσει.άσχετα αν έχω περάσει από πολλές φάσεις, έχοντας πάντως κρατήσει πράγματα από την κάθε φάση, είμαι εκ φύσεως ανήσυχος και βαριέμαι πολύ εύκολα.δεν αντέχω τη στασιμότητα σε ο,τιδήποτε.θέλω να φέρνω συνεχώς το νου μου και τη φαντασία μου στα όριά τους, και γι’αυτό διαπλέκομαι και με άλλες μορφές τέχνης, προσπαθώντας να βρω οπουδήποτε κάτι που να με ιντριγκάρει.ψάχνομαι με τη μουσική από πολύ μικρός, και βασικά ίσως και να της έχω αφιερώσει παραπάνω χρόνο απ’όσο θα έπρεπε.δε νοιώθω όμως πως όλο αυτό γίνεται από αντίδραση σε κάποιο συντηρητικό περιβάλλον

το ότι είμαι ισχυρογνώμων, ναι, είμαι υπερβολικά.και ίσως αυτό να είναι κάτι που εν τέλει να μπορείς να μου καταλογίσεις.δε με ενόχλησε όμως ο τρόπος σου.με ενοχλεί ότι εδώ και αρκετόν καιρό, όταν ξεκινάει κάποιο “φλέημ” μου, τότε ξάφνου θα εμφανιστείς, και θα αρχίσεις να μου τη λες με το αιρετικό ύφος του σοφού που νουθετεί το νήπιο.τεσπα, το ότι γαμήθηκε το thread είναι το λιγότερο.

Ομαγκάντ, τόσες αρλούμπες μαζεμένες σε ένα ποστ είχα πολύ καιρό να δω.

Γαμω τη τυχη μου ρε παιδια.
Καμια γνωμη για τον δισκο?

[SPOILER]Σωστα τα λεει ο Scalzi[/SPOILER]

Γνώμη για το δίσκο.

[SPOILER]Εντάξει, εδώ δεν υπάρχουν εκπλήξεις. Ούτε στο ύφος του γκρουπ που παραμένει ίδιο και απαράλλακτο, γνωστό τέρας σταθερότητας και καλώς εννοούμενης μονολιθικότητας ο Σκάλζι, ούτε στο επίπεδο των συνθέσεων, που είναι όπως πάντα όλες λιγότερο ή περισσότερο ποιοτικές. Με λίγα λόγια οι Σλόου Φεγκ στο μέταλ αποτελούν εγγύηση και αποδεικνύουν γι’ άλλη μια φορά γιατί. Το πρόβλημα; Χμ, δεν είναι ακριβώς πρόβλημα, μπορούμε να ζήσουμε και μ’ αυτό, απλά μετριάζει κάπως τα πράγματα. Το ότι παρ’ όλο που ακούγοντας τα τραγούδια γουστάρω, περνάω καλά και ψάχνω στο ψυγείο να δω αν έχω μπύρα να την υψώσω στο όνομα του Σκάλζι, δε νιώθω, εν τέλει, ότι ακούω κάτι το τρομερό, κάτι που να ξεχωρίζει αν θες. Και πρόσεξε, τη στιγμή που μιλάμε για ένα από τα πλέον αναγνωρίσιμα και αυτοτελή, σε ήχο και ύφος, γκρουπς του σημερινού μέταλ. Και δεν είναι η πρώτη φορά που (δε) νιώθω αυτό το πράγμα. Το ίδιο είχε συμβεί και στο Hardworlder, και στο Ape Uprising μετά. Που κατά τ’ άλλα ήταν (επίσης) μια χαρά δίσκοι κι αυτοί, btw.

Έχω αρχίσει να το παίρνω απόφαση: Τελικά οι Σλόου Φεγκ δεν πρόκειται να ξαναγίνουν αυτό που ήταν μέχρι και το Atavism (για μένα). Εκείνο το γκρουπ δηλαδή που δε σ’ έκανε απλώς να γουστάρεις με το κλασσικό του μέταλ, αλλά έκοβε τη Γη στα δύο, σου κοβε την ανάσα, συγκλόνιζε, τα γαμούσε όλα στο πέρασμά του ρε παιδί μου, πώς το λένε. Μάλλον δε γίνεται πια, γιατί λείπει ένας βασικότατος παράγοντας: ο John Cobbet. Και η ειρωνεία είναι ότι όταν είχε φύγει, παρ’ όλο που είχα ξενερώσει, δεν τα χα βάψει και μαύρα, έλεγα α, ντάξει, αλλά ο Σκάλζι δεν πάει πουθενά, αυτό μετράει. Δεν είχα καταλάβει πόσο σημαντικός ήταν ο ρόλος του Κόμπετ σ’ εκείνο το “κάτι” που μέχρι πριν λίγα χρόνια μετέτρεπε τους Σλόου Φεγκ από “εξαιρετικό true metal συγκρότημα” σε ΘΕΟΥΣ.

Ας είναι. Εγώ θα τους αγαπάω για πάντα. Και θα τους ακολουθώ πιστά για όσο υπάρχουν, διατηρούν την αξιοπρέπειά τους στο ακέραιο (μεγάλε Σκάλζι) και κυκλοφορούν μια χαρά δίσκους όπως το Animal Spirits.

Υ.Γ.: Δάκρυα συγκίνησης στο Tactical Air War όταν πήρα χαμπάρι ότι τραγουδάει ο μέγας Bobby Wright των Brocas Helm![/SPOILER]