SNFest @ Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος 23-28 Ιουνίου

Πληροφορίες @ https://www.snfestival.org/2019/

Γεια σας,

θέλω να σας ενημερώσω για αυτό το φεστιβάλ το οποίο θα είναι δωρεάν.

Η επένδυση που έχει γίνει για αυτό το φεστιβάλ είναι ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΗ και παρολ’ αυτά το φεστ θα είναι δωρεάν. Έχω κάποια μικρή συμμετοχή στη διοργάνωση οπότε ξέρω 2-3 πραγματάκια

Ακόμα και αν δεν σας ενδιαφέρει το είδος της μουσικής μπορείτε να έρθετε για βόλτα.
θα έχει 2 outdoor stages στο προαύλιο.

Στο θέμα ήχου, θα είναι μια ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ μοναδική εμπειρία. Δεν μπορώ να πω λεπτομέρειες αλλά ετοιμαστείτε να σας πέσουν τα σώβρακα. Τόσο απλά.

Όταν γίνουν επίσημες ανακοινώσεις θα σας τις ποστάρω.
Θα είναι μια σύμπραξη που πρώτη φορά έρχεται Ελλάδα και σπάνια συναντάται στην Ευρώπη.

Ξέρνα τα όλα και άσε τα σάπια.

2 Likes

Θα έχει και άλλα ονόματα εκτός αυτών που έχουν ανακοινωθεί ;

Η σύμπραξη θα είναι στην παραγωγή, όχι στους μουσικούς.

Πλέον είναι έτοιμες οι ανακοινώσεις, οπότε μπορώ να το ποσταρω κ εδώ.
Και στα 2 stage του φεστιβάλ θα είναι η πρώτη φορά που θα παρουσιασθουν στην Ελλάδα ηχητικά συστήματα της Clair Brothers.
Η Clair είναι μακράν η μεγαλύτερη και σημαντικότερη εταιρεία pro ηχητικών συστημάτων στην Αμερική. Είναι αυτή που εφυηρε τα λοξα μονιτορς πριν 40 χρόνια καθώς και εκατοντάδες άλλες εφευρέσεις στο χώρο του live ήχου (πχ αυτή σχεδίασε το lake contour). Ο χαρακτηριστικός Αμερικανικος σκληρός ήχος με έμφαση στα καθαρά μεσαία (φωνητικά κ όργανα επί των πλείστων) είναι ουσιαστικά ο ήχος της Clair.
Αν θέλετε να ακούσετε τι πραγματικά σημαίνει μοντέρνος live ήχος, περάστε για να σας πέσουν τα σωβρακα.
Απ’ όσο ξέρω, η UTG (United) θα έχει το μεγάλο σύστημα. Το μικρό δεν είμαι σίγουρος, ίσως να είναι στην Ελλάδα για διαφημιστικούς λόγους μέσω του αντιπροσώπου Mega-Sound.

1 Like