Soft Machine @ Rodeo Club 09.11.07!

Για να δούμε πόσους “προοδευτικούς” θα συγκινήσει το εν λόγω live…

Μήπως ξέρουμε τι line up έχουνε αυτήν την εποχή;Δν παίζει να το χάσω…

Γ!@# την Π*%#@&! μου!
Πως τα κατάφεραν και έβαλαν όλες τις συναυλίες μαζεμένες;
Στις 9/11 πάιζουν επίσης εδώ o Mike stern και ο Glenn Hughes.
Και στις 10/11 που οι Soft Machine παίζουν 2η βραδιά στο Rodeo παίζει 2η βραδιά ο Stern…
Kάτι θα πρέπει να θυσιαστεί…[-X

8O Τώρα το πήρα πρέφα!! Καλά, δε χάνεται αυτό! Αναρατιέμαι από ποια περίοδο θα παίξουν…:-k

οχι ρε φιλε! μας γαμησαν κανονικα! που θα προλαβουμε!:frowning:

Σοκ και δεος.Φερτε τους και κατα δω!!!(φρουδες ελπιδες…)

potofgold θα μπορεσεις να μας ενημερωσεις για τα εισητιρια ποτε θα βγουν κ ποσο θα κανουν!:smiley:
διοτι εδω στο σαλονικα σιγα μην μαθουμε!
(καλα δλδ που εκανες αυτο το τοπικ γιατι αλλιως παλι τπτ δεν θα μαθαιναμε!):wink:

Απ ότι κοίταξα,θα χει γενική είσοδο 25 ευρώ…Μ άρεσε κ πολύ το πόστερ που είδα,πολύ χίππικο…

Soft Machine
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 9 & ΣΑΒΒΑΤΟ 10 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ, Rodeo (ΧΕΥΔΕΝ 34, ΠΛΑΤΕΙΑ ΒΙΚΤΩΡΙΑΣ)
Αιφνιδιάζει το Rodeo φέρνοντας για πρώτη φορά στην Ελλάδα μια μπάντα με σημαντική συμβολή στην εξέλιξη της jazz rock. Ανοίγουν οι Chris Stasinopoulos & the Explorers
Ιnfo: 22.00, 25 e, 210-8814702

Thanks man!:slight_smile: :wink:

TEΛΕΙΟΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΙ ΚΑΨΙΜΟ ΛΕΜΕ!8O μας πηγαν χρονια πισω!
οπως το support πολυ ρισπετ! λες κ ημουν σε club στο caterbury ηταν!
χαρηκα πολυ που γνωρισα κ τον Mandrake! παροτι floydakias ειναι καλο παιδι!:smiley: :stuck_out_tongue:
τα λεμε στον Akkerman φιλε!:wink:

δυστηχος ο κοσμος prog ακουει μονο σπιτι του κ δεν στιριζει τετοια γεγονοτα! μετα παραπονιεστε!
σκατα ρε να φατε!

Πολύ την γούσταρα όλη αυτήν την Canderbury φάση…Ετσι μου φυγε και ένα άχτι…Ποτέ δν θα φανταζόμουν πως θα βλεπα live αυτό το group8O Πολύ ευχάριστη έκπληξη και η σαπόρτ μπάντα:wink: Δν παίζει να χάσω κ Ακκερμαν,Κροςς φυσικά τώρα π το μαθα…

μπορω να πω κ εγω μερικα πραματακια?

ναι μπορω!!! σσσσ ολοι!!!

ειμαι παντα ο δυσκολοσ στην υποθεση συναυλια…και θα επρεπε καποιοσ να λεει κ αυτη την αποψη κ οχι μονο να επεφημει.

λοιπον εχουμε κ λεμε…

SUPPORT: μια μπαντα που ειχε ηχο κοντα στην Cunterbury σκηνη του late 69-71’s και ειδηκα στη φαση των soft Machine τυπου Third

κουρασαν ομως λιγο εως πολυ με εναν Drummer που κατα τη γνωμη μου δεν ηξερε να παιζει…η επαιζε για κανενα χρονο το πολυ!!!κ το παλευε να κανει γεμισματα κ γυρισματα αλλα κολουσε…λογικο για εναν αρχαριο.
η μπασιστρια εκανε καλι προσπαθεια…πολυ στακατη και ακριβης…κανονικος μετρονομος!! απλα δε γεμιζε οσο πρεπει ι οσο θα ηθελε…κ οταν της διναν χωρο δυσκολευοταν… ΟΙ 2 keyborders ηταν αψογοι!! με περιεργουσ κ ψυχεδελικους ηχουσ κ ηταν ενδιαφερον αυτο που καναν…αλλα τα κομματια τα τραβουσαν υπερβολικα πολυ!!!
και συχνα χωρις καπιο ουσιαστικο λογο…απλα επειδη δεν ακουγε ο drummer να τελειωσει…χαχαχα

SOFT MACHINE:

ΗΟPPER: Το ονομα του μιλαιε απο μονο του!!! εκανε αυτο που πρεπει κ με το παραπανω!!! αψογος!! κ γεμιζε τον ηχο απιστευτα με το σταθερο παιξημο του και με τα απιστευτα γεμισματα του! και αυτος ο ηχος…ακομα κ απο Peavy μπασο βγηκε τελειος!!!

MARSHALL: Μακαρι να παιζαν ετσι ολοι οι Drummers σε τετοια φαση μουσικι!!! απιστευτοσ, ασταματητος…τρελά ρουλος…εμενα με ξετρελανε κ ειμαι κ δυσκολος πολυ στους ντραμερς…κ το σολο!!! αν κ λιγο μεγαλο κ τραβηγμενο κουρασε στο τελος…

ETHRIGE: οχι αυτο που περιμενα κ σιγουρα οχι αυτο που ηταν σε καποιους δισκους τους…ωραιος σε καποιες φασεις με το γριγορο phrasing αλλα σε γενικες γραμμες με απογοητευσε. σα να μην ηταν σιγουρος για τον εαυτο του…για τα chords που πηγενε να πιασει…κ ετσι τα επαιζε με ανασφαλεια κ λιγο χαμιλα να μιν πολι ακουγονται…καποιος αλλος στη θεση του πιστευω θα ειχε γεμισει πιο πολυ τον ηχο οταν σολαρε ο Travis.

ΤRAVIS: Εξαιρετος!! μελοδικοτατος!! στην ψυχεδελεια κ στο χασιμο ΚΥΡΙΟΣ!!! αν κ δεν ηταν καπως απομακρος προσ το κοινο…δε πολυ μιλουσε δε πολυ κοιτουσε…κ ηταν κ στο ενα μετρο μακρια…

Η ΜΟΥΣΙΚΗ : παιξαν αλλα που περιμεναμε κ αλλα οχι ( Slightly all the time…e bluezlick??) αυτοσχεδιαζανε πολυ στην αρχη των κομματιων με αποτελεσμα να κουραζουν αρκετα μεχρι να ξεκινισει το κομματι και το εβλεπα στα προσωπα ολων… κουρασαν κ με το σολο ντραμς (στο τελος με κιθαρα μαζι…) αλλα σε γενικες γραμμες εκτως αυτων παιξαν πολυ δεμενα!! πολυ αρτια τεχνικα κ με συναισθημα ο καθενας τους ξεχωριστα.

επιλογη κομματιων ηταν καλη!! αν κ δε γνωριζω και πολλα απο τα αλμπουμς…

θα της εβαζα ενα 6.5 στα 10…θα μπορουσε να ηταν ΠΟΛΥ καλυτερα… αυτα…

CAMELSPOTTER για το Rocking… xaxaxaxa

υπερβολικος οπως παντα αλλα τι σε κανουμε!:lol: :stuck_out_tongue:

Γουσταρα γουσταρα!!! απλα ετσι τα βλεπω…με ξες…θελω πιο πολλα…διλ…αμα ι συναυλια παρει 8-9 κανω παρτυ!!!

αν μην υπαρχει κ ενας σαν εμενα :stuck_out_tongue: τι θα κανατε?? ολα θα ηταν ροδινα…χαχαχαχα

Ημουν χαλαρα ο νεοτερος εκει μεσα και δεν με χαλασε καθολου…Γνωρισα ενα τελειο συγκροτημα και 3 πολυ προσγειωμενους ανθρωπους (ο ντραμερ μ αυτα που επαιξε μπαινει στην κατηγορια των θεων ή εστω των ημιθεων)…Ποτε θα ξαναρθουν???

Καλά εσείς εδώ μιλάτε για τη συναυλία και εγώ πού είμαι τόσο καιρό;;; Απαράδεκτος. Λοιπόν:

@ bluezlick: όλοι οι floydαδες είμαστε καλά παιδιά :stuck_out_tongue: Εννοείται ότι θα τα ξαναπούμε στον Akkerman και όχι μόνο…

@ camelspotter:
Συμφωνώ σε όσα λες για το support αν και αδικείς λίγο τον ντραμερ. Άσπρησαν τα μαλλιά του πίσω από τα ντραμς όχι και αρχάριος!! Επίσης δεν νομίζω ότι έχουν πολλά κοινά με το third, το jazz στοιχείο δεν ήταν τόσο έντονο. Μάλλον με τους δύο πρώτους είχαν περισσότερα.

Για τους S.M. τώρα καλά τα λές αν και:
Ο Hopper παραέμεινε στο περιθώριο νομίζω. Στιβαρός κτλ δε λέω, αλλά θα μου άρεσε να έβγαινε και λίγο πιο μπροστά κάποια στιγμή. Το σημαντικότερο όμως είναι ότι νομίζω πως αδικείς τον Etheridge. Αυτό που εσύ εκλαμβάνεις ως διστακτικότητα και ανασφάλεια νομίζω πως ήταν ηθελημένη προσπάθεια για πιο μινιμαλ παίξιμο και πιο ήπια ανάπτυξη των κομματιών. Το έκανε και ο σαξοφωνίστας. Απλά ο άνθρωπος δεν είναι μπουρουμπουρουτζής (δικιά μου λέξη, από τους κιθαρίστες που το μόνο που κάνουν είναι να ανεβοκατεβαίνουν τα τάστα με ταχύτητα και σου σπάνε τα νεύρα με το πολύ μπούρου μπούρου! :stuck_out_tongue: ).

@ greenhloyd: αχ, η νέα γενιά! συγκινήθηκα… :cry:

Iσως κ να χεις δικιο για τον Ethridge… το οτι δεν ειναι παρλαπιπας δεν ειναι! ισως εχω συνηθησει σε αλλους κιθαριστες γι αυτο… κριμα οντως για τον Hopper…κι εγω τον ηθελα ετσι να βγει πιο μπροστα, πιο Lead…

αλλα για τον Drummer του support …δεν αλλαζω γνωμη…κ απιμενω…επαιζα κ γω αυτα που επαιζε κ καλυτερα! κ πιο ποικιλομορφα… :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

αντε τα λεμε στον γερο JAN!