Soilwork-The Living Infinite

Κάθε τραγούδι που βγαίνει καλύτερο απ το άλλο, πραγματικά πιστεύω ότι έχουμε κάτι εξαιρετικό να περιμένουμε.

Στη συνέντευξη αναφέρθηκε το “This Momentary Bliss” και μετά από 2-3 μέρες το έβγαλαν στο youtube. (από όταν έγινε η συνέντευξη ε…)

Εδώ ανέφερα το “Long Live The Misanthrope” και βγήκε κι αυτό τώρα… :lol:

Αν και δε νομίζω να βγάλουν άλλο δείγμα μέχρι να κυκλοφορήσει ο δίσκος το επόμενο bet μου είναι στο “Vesta” (άλλη κομματάρα).

Notepad out, noted 8)

Mother Russia

…and the waiting is over ladies and gentlemen!

Με μια πρωτη επιπολαια ακροαση εχω να πω τα εξης συγκρινοντας το κυριως με το panic broadcast (το καλυτερο της μετα-natural born chaos εποχης)

…[B]καλυτερο[/B] το songwriting, [B]χειροτερα[/B] , χωρις να ειναι κακα, τα riffs (νταξει, thrill και ιντρο enter dog of pavlov δεν ξεπερνιουνται ευκολα…λειπει και ο wichers…)

μια χαρα ευχαριστημενος μεχρι στιγμης…

Chris ξεκίνησα με Vesta, για απόδοση 1.05 το κόβω…

:smiley:

Η σπαγκέτι γουέστερν εισαγωγή μου φέρνει στο νου “Hell On Wheels” και γουστάρω.

Με μουσική σαν αυτή των Soilwork τα πράγματα είναι συνθήθως απλά και εμφανή εξαρχής. Όμως, λόγω του ότι πρόκειται για διπλό άλμπουμ εκτιμάς όλο και περισσότερα στοιχεία (κι όλο και περισσότερα τραγούδια) με τις ακροάσεις.

Συμφωνώ με το σχολιο περί riffs και σύνθεσης, αλλά ο δίσκος νομίζω πατάει χαλαρά άλμπουμς πηγαίνοντας πίσω μέχρι και το Natural Born Chaos.

Μελωδιάρες, ντραμς αναμενόμενα φοβερά, κιθάρες που θυμίζουν εποχές προ-“ξεπουλήματος” (το οποίο ποτέ δεν με χάλασε).

Θέλει χρόνο ακόμη πάντως είναι καλύτερο απ ότι περίμενα.

Επίσης, κάργα επιρροή Devin Townsend στο “Let The First Wave Rise”.

Εγώ θα έβαζα και Parasite blues, Living Infinite II από το ξεκίνημα αλλά τώρα ξεκούραση γιατί έφαγα πολύ ξύλο για παππούς :lol:

τα καθαρα φωνητικα σε στιγμες μου θυμησαν και τα πειραματικα του dan swano.
καλα πραγματα δηλαδη

ειμαι στις πρωτες ακροασεις
θετικα τα αποτελεσματα
εκανα headbanging σε καθε τραγουδι σχεδον :lol::lol:
το ντραμινγκ μου φαινεται οτι ειναι σε αλλο επιπεδο, εξωπραγματικο θα ελεγα, χεχε
αλλα εχει πολυ πραγμα
και θελω να το ακουσω αρκετες φορες

long live the soilwork προς το παρων!!!

Εδώ ο καριόλης ο Speed στο Night Flight Orchestra ακούστηκε λίγο σαν Brian Delp και πολύ σαν Donnie Van Zandt, φοβερός τραγουδιστής, χαντς ντάουν.
Το ντράμινγκ έσπειρε σε όλη την πρώτη ακρόαση :!:

night flight orchestra…ετσι φαινεται ο true οπαδος!!! :stuck_out_tongue:

εχοντας ακουσει [B]μια φορα[/B] το δισκο,αλλα προσεκτικα μπορω να πω το εξης

οτι ειναι ισως η πιο ολοκληρωμενη δουλεια τον soilwork απο συνθετικης αποψης,μεγαλη ποικοιλια στις συνθεσεις,πλουσιο υλικο και τα κομματια δεν ακολουθουν τις απλες εμπορικες δομες κομματιων…αυτο το αλμπουμ των soilwork ισως να ναι η χαρα του καθε κιθαριστα οταν το ακουει(και φοβερα σολο σε αρκετα τραγουδια)

το επιπεδο των ριφ κυμαινεται σε απο καλα εως πολυ καλα επιπεδα…σχεδον καθε τραγουδει εχει καποιο σημειο που θα κανει την κορυφωση του και ετσι αποκτα τη δικη του ταυτοτητα

μεχρι στιγμης μονο 3 απτα 20 τραγουδια μου φανηκαν αδιαφορα η αν θελετε πιο “αδυναμα”,αλλα αυτο μπορει να αλλαξει πολυ συντομα

το σημαντικοτερο σε αυτον το δισκο ειναι οτι με το που τον ακουσα,ηθελα να τον ξανακουσω ολοκληρο αμεσως χωρις να θελω να ακουσω μονο καποια συγκεκριμενα κομματια,πραγμα που υποδεικνυει την ομοιομορφια και την ολοτητα του δισκου πιστευω

Not to mention I Legion που ήταν γαμιστερότατο, οκ, δεν είναι σε όλο o Speed, αλλά…


http://www.youtube.com/watch?v=a5LKaz9L384 (διασκευάρα ωρέ)

Ξυλίκι αύριο πάλι, σινιορ σιτιζεν μοουν ον :stuck_out_tongue:

Εδιτ: Το αύριο ήρθε και προσθέτω στις κομματάρες Owls predict, oracles stand guard, θα πάει όλο το άλμπουμ σε λίγο έτσι όπως πάει.

σημερα το ακουσα με ακουστικα
κατα τη διαρκεια tube trip
και μπορω να πω οτι ο δισκος εχει παρα πολλες κομματαρες!!!
βαριομουνα να κοιταξω ποιο τραγουδι ακουω
οπωτε δεν θυμαμαι ποια ειναι αυτα που ξεχωρισα :stuck_out_tongue:
αλλα εσκαγε το ενα μετα το αλλο

και τα καθαρα του speed
εχουν γινει φοβερα!!!

και μαρεσει που αλλα τραγουδια ξεκινανε χαλαρα, με καθαρα φωνητικα και καταληγουν
να χωνουν blastbeat
αλλα ξεκινανε κλωτσοπατιναδα και σου χουν το πιο μελωδικο refrain ever
γενικα
τα τραγουδια ειναι πολυ δουλεμενα
με εναλλαγες για να κρατανε το ενδιαφερον αμειωτο!!!

κοιτα κατι βρωμοδουλειες…

Λοιπόν το χω λιώσει το άλμπουμ, μιλάμε για τρομερή δουλειά, το κόβω να πηγαίνει άνετα στο top 10 της χρονιάς.

Φουλ κολλητικές μελωδίες, ωραία παιξίματα, καλοδουλεμένα τραγούδια γενικώς και μου φαίνεται απίθανο το ότι κατάφεραν να κρατήσουν αμείωτη την ποιότητα με τόσα κομμάτια.


ΔΩΣΕ ΒΡΩΜΟΔΟΥΛΕΙΑ ΩΡΕ :metal:

τρομερη δισκαρα
και βλεπω οτι λαμβανει και φοβερες κριτικες

εχω την εντυπωση οτι το δευτερο δισκακι
ειναι ενα σκαλι παραπανω απο το πρωτο

ιδιαιτερα long live the misanthrope-drowning with silence-antidotes in passing-leech
με ξετιναζουν

μελωδιες-choruses-refrain πολυ κολλητικα!!!

επισης η αρχη του living infinite II δεν φερνει για λιγο τις πρωτες νοτες του kayleigh?:stuck_out_tongue:

και το parasite blues δεν εχει απιστευτο groove???

τελικα ισως το μονο αρνητικο του δισκου να ειναι οτι o strid το παρακανε λιγο με τα καθαρα φωνιτικα σε ορισμενα τραγουδια,τραβωντας τα απτα μαλλια και αγγιζοντας πολυ pop ηχο