Προβλημα με solo.. λυση ενα πεταλι booster?

παιδια εχω μια ibanez grg270b και εναν fender mustang 1
και οταν παω να παιξω κατι κατω απο το 12ο ταστο δεν ακουγετε καλa…δηλαδη οταν παιζω το layla η το σολο του rock you like hurricane βγαινει λεπτος ο ηχος και δεν ακους τιποτα…διαβασα καπου οτι για να κανεις σολο να ακουγετε θες πεταλι booster και θελω να μου πειτε αν αληθευει και αν ναι ποιο να αγορασω μεχρι 140 ευρω…αν γινεται γιατι δεν ξερω να εχει και distortion η οverdrive μεσα

δοκιμασες με αλλη κιθαρα/ενισχυτη?

να πειραξεις εκουαλαιζερ?

στα καθαρα ακουγεται? τι παραμορφωση βαζεις?απο ενισχυτη?

μπορει να φταιει και το action

Ρε βάγγο αφού θες να αγοράσεις όλο τον κόσμο, γιατί δεν το κάνεις να τελειώνουμε?:lol:

Μπορεί να είναι και θέμα παιξίματος πάντως, βάλε κανέναν άλλο να παίξει και να σου πει.

καλα σου λεει αφου ειχες να δωσεις 140 ευρω δεν επαιρνες κανα γαματο ενισχυτη αντι να τα μπαλωνεις με μπουστερς:D

παντως μη κανεις καμια βλακεια και παρεις μπουστερ γ’ αυτο

Ετσι οπως το διαβαζω, το προβλημα ειναι στο παιξιμο σου ή στο σεταρισμα της κιθαρας ( την εχεις σεταρει καθολου απ’οταν την αγορασες? ).
Το booster οντως δυναμωνει καποιες συχνοτητες αλλα γενικως η αγορα πεταλιων για το παραμικρο, δεν αποτελει λυση.
Μαλιστα, πεταλια αγοραζουμε οταν ΞΕΡΟΥΜΕ τι ειναι αυτο που αγοραζουμε. Πχ οταν παιρνεις κομπρεσορα πρεπει να ξερεις τι ειναι ο κομπρεσορας, οταν παιρνεις booster το ιδιο κοκ.

Ολα τα παραπανω δεν ισχυουν αν καποιος εχει μεγαλα εισοδηματα και απλα σπαει πλακα ξοδευοντας τα για εξοπλισμο επειδη καποιος ασχετος του ειπε οτι το ταδε πεταλι κανει αυτο κλπ.

Απλα μην περιμενεις να γινεις κιθαριστας αγοραζοντας πεταλια, αλλου ειναι η ουσια.

λοιπον οχι δεν δοκιμασα με αλλη κιθαρα και ενισχυτη γιατι πολυ απλα δεν μου βρισκετε καμια :stuck_out_tongue:
το εκουαλαιζερ σορρι δεν καταλαβαινω τι εννοεις αλλα ναι στα καθαρα το ιδιο πολυ λεπτος ο ηχος… και παραμορφωση απο τον ενισχυτη ναι…
@wartooth πιστεψε με αν μπορουσα θα το εκανα μουαχαχαχα. αλλα τι εννοεις θεμα παιξιματος?τι μπορει να κανω λαθος?
@δον γιατι τι εχει ο mustang μου?:frowning: ε ενταξει ελεγα αν ειναι να μην παρω ενισχυτη μιας και ετσι και αλλιως θα αλλαξει σε λιγους μηνες και να επαιρνα πεταλια που δεν θα αλλαξουν πιστευω…ενιγουει παντως ευχαριστημενος ειμαι με τον mustang απλα αυτο ειναι το θεμα μου
@made in hell ναι νταξει να μην παρω τιποτα αλλα να ξερω και τι φταιει ρε παιδια
την εδωσα την κιθαρα να μου αλλαξει χορδες μονο τιποτα αλλο τωρα δεν ξερω αν αυτος εκανε κατι για μου φαινεται οτι οταν την πηρα η γεφυρα ηταν πολυ ψηλα και την κατεβασε…
τι θα μπορουσε καποιος αρχαριος στην ηλεκτρικη να κανει λαθος?

λοιπον κρισιμη ερωτηση

ακουγεται η χορδη οταν ειναι unplugged η κιθαρα?

ναι ακουγεται μια χαρα

πρεπει να την τεσταρεις την κιθαρα

εγω πιστευω κατι σε ενισχυτη πρεπει να παιζει

καποιος φιλος σου δεν εχει για να δοκιμασεις σε διαφορετικο?

απο παντα το κανει δλδ και πριν αλλαξεις χορδες?

εχει ενας φιλος οταν το βρω θα του πω
απο παντα…δηλαδη παω να παιξω το layla και βγεινει αθλια σαν να το παιζω στο 20ο ταστο και γενικα δεν δινει την αισθηση ενος δυνατου σολο

Συνεχίζεις να βιάζεσαι.

Παίξε το σόλο χωρίς ενισχυτή. Αργά. Πολύ αργά. Παίξε κάθε τάστο ξεχωριστά. Αν δεν είναι ομαλή η μετάβαση από τάστο σε τάστο τότε είναι θέμα σεταρίσματος και πρέπει να πας να στην σετάρουν. Κάνε δηλαδή 1-2-3-4-5-6…-22 σε κάθε χορδή. Αν ακούσεις απότομη μετάβαση σε ψιλούς τόνους, θέλει σετάρισμα.

Δεν καταλαβαίνω τι λες δε δίνει την αίσθηση ενός δυνατού σόλο. Μπορεί εύκολα να είναι θέμα παιξίματος. Στη χειρότερη βγάλε ένα βίντεο να το παίζεις μπας και καταλάβουμε τι εννοείς.


ακου λιγο στο 0:17 ο ηχος ειναι εντονος και και πλουσιος…οταν παιζω εγω ακριβως το ιδιο κομματι βγαινει πολυ πιο μουντος και πιο λεπτος…
παρατηρησα επισης οτι μου μπαζαρει η μι οταν η απο πανω παιζει στα συγκεκριμενα ταστα
γενικα παιζω αυτο
----10h13p10------10
-10h13-----------13

oταν παιζω το 13 και μετα 10 το 10ο μπαζαρει

Βίντεο δικό σου εννοούσα:p

Οτι θα τρίζει, θα τρίζει λίγο. Το θέμα είναι να μην περνάει στον ενισχυτή, εκεί έχεις πρόβλημα.
Αρα χωρίς ενισχυτή, ακούγεται κομπλέ (αστο τρίξιμο) ?

μηπως απλα πηρες φθηνη κιθαρα και περιμενεις να ακουσεις τπτ GIbson Les Paul ηχο σε deluxe εκδοση…?

ναι εκανα κατι βιντεο δικα μου αλλα δεν πετυχαν χαχα
τριξιμο ακουγεται απο τον ενισχυτη χωρις αυτον δεν μπαζαρει
η κιθαρα μου δεν ειναι φθηνη νομιζω…στον thomann 300 ευρω εκανε και επειδη ηταν μεταχειρισμενη μου την αφησε 150…μηπως με επιασε κοροιδο και εχει καποιο προβλημα?

αν παιξεις πιο χαμηλα(σε volume απο ενισχυτη) παλι αλλοιωνεται ο ηχος?

επισης αυτο που ειπε ο wartooth να παιξεις ενα ενα τα ταστα το εκανες?

επισης οταν ειπες κατω απο το 12 ταστο εννοεις >12 ετσι?

ναι επαιξα ενα ενα τα ταστα και ηταν ομαλος ο ηχος…ναι παλι αλλοιωνετε
ναι >12…να φταιει κατι ηλεκτρονικα λες?νταξει να ειναι ο ενισχυτης αλλα η κιθαρα νομιζω οτι ειναι λιγο ακριβη γιατι αν εχει κατι που δεν φτιαχνετε την γ@…

Ολα φτιάχνονται.

Αφού ήταν ομαλός ο ήχος χωρίς ενισχυτή, τότε είναι θέμα ενίσχυσης (όχι έλλειψη booster όμως). Μπορεί να είναι το καλώδιο, ο ενισχυτής ή το βύσμα της κιθάρας.

Η απλά να’χεις βάλει τέτοιο EQ στον ενισχυτή που να ακούγεται σκατά. Παίξε λίγο με αυτά να δεις αν βελτιωθεί. Η πάλι σου λέω, θέμα παιξίματος.

αφου ο ενισχυτης ειναι καινουργιος…(ειναι?)

βυσμα δε νομιζω…

ειναι καινουριος ο ενισχυτης κουτιου…και πειραξα και ρυθμισεις…γενικα αυτο το μπαζαρισμα μονο στο distortion γινεται στο καθαρο καναλι ακουγετε πολυ καλα…και τροπος παιξιματος δεν νομιζει για τον ιδιο λογο οτι στο καθαρο δεν ακουγετε ετσι…
αλλα πες μου λιγο αν ξερεις τι μπορει να κανω λαθος στο παιξιμο μου?