Some kind of monster

Αν και την είχα δει στον κινηματογράφο, πρέπει να ομολογήσω πως οι κομμένες σκηνές που υπάρχουν στο bonus DVD δίνουν άλλη τροπή και εξέλιξη στην ιστοριά και ειδικότερα στην ταινία. Η ταίνια προτείνετε όχι μόνο για τους φάν αλλά και για τους cinefil καθώς από την ταινία παίρνεις μια ιδέα των σχέσεων σε μια ροκ μπάντα μετα από μεγάλη επιτυχία και πολλά μα πάρα πολλά εκατομμύρια. Αξίζει! 8)

ante pali me to some kind of bullshit…

Γιατί, πάλι το σνομπάρετε? Είναι ένα rockumentary για το St.Anger που εξελίχθηκε σε ταινία (τρομερή ταινία! :wink: )

Απλα γαματο…

Δεν εχω παρα να συμφωνησω απολυτα μαζι σου,φτανει ο τονος να ειναι στο δευτερο “α”… :stuck_out_tongue:

Απλά γαμάτο… 8)

apla korifaio…me to dvd ayto edeiksan giati thewrountai mia apo tis kaliteres mpantes tis epoxis mas…


edo i apospis doiistante,
ki ego omologo ime ligo prokatilimenos oste na aksiotho na tin do…

telika ti na kano ?na tin do h oxi :smiley:

Απλα ειχαν τ΄αρχιδια να γυρησουν αυτο το… rockumentary ή ταινια ή οπως αλλιως θελετε πειτε το και να δειξουν στον κοσμο σε τι σκατα και τι παρακμη ειχαν πεσει και ποσο κοντα στο να το διαλυσουν εφτασαν, αλλα παρ΄ολα αυτα καταφεραν να ανακαμψουν και να κυκλοφορησουν επιτελους το επομενο album.Και ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Το χρηματοδοτησαν αυτοι, ετσι;
Δεν ειναι και λιγο να βγαζεις τα απλυτα σου στην φορα!!!
Σιγουρα κορυφαια στιγμη αυτη με τον Mustaine που ειναι στα extras του DVD δειχνοντας μας οτι ΑΚΟΜΗ δεν το εχει ξεπερασει!!!
Ποντους για μενα εχασε και ο Jason Newstead ο οποιος ειχε την φωλια του κατουρημενη οπως φαινεται (στα extras παλι αν θυμαμαι καλα).
Ακομα, η αποχωρηση του Hetfield, χτυποντας την πορτα πισω του στους αλλους και μετα ο λογος του στους κρατουμενους στις φυλακες του San Quentin μετα την αποτοξινωση του ειναι αρκετα δυνατες στιγμες.
Και το κομπλεξ του Ulrich απεναντι στον μπαμπα μας λεει πολλα…

Τελοσπαντων, η γνωμη μου ειναι οτι το DVD αξιζει για οσους ειναι fan του συγκροτηματος χρονια, οι οποιοι και θα καταλαβουν περισσοτερα.Οι υπολοιποι…μαλλον θα το προσπερασουν ετσι.

Αν και πάει παραπάνω από μήνας από τότε που το είδα, αυτό που μου 'χει μείνει είναι πως ο Ulrich τελικά είναι ο κωλοπαιδαράς της υπόθεσης.

Είχε το ενδιαφέρον της αλλά που και που γινόταν εντελώς “fame story”. Ίσως με λίγη παραπάνω κάλυψη στην “ουσία” και όχι σε κουτσομπολοειδή πράγματα θα το έκανε καλύτερο.

ego hmoun palia gia polu kairo (eos thn epoxh toy epous :lol: LOAD) fanatikos opados tous. H parakmh tous nomizo oti fainetai apo xlm makria ki mono kapoios apoluta kolhmenos me t group den to vlepei.

Oi Metallica pethanan meta to black alboum, oso afora thn prosfora tous genika sth mousikh. Tora to oti poulane einai alounou papa euaggelio…

Thn tainia euxaristos tha thn evlepa an thn evriska se divx , free enoeitai.

να το δεις,να το δεις ωραίο είναι!
Ειδικά έχει πλάκα εκεί που ο Ulrich μιλάει με τον Hetfield ξύνοντας το ποδάρι του :lol:

Ακρως ενδιαφερουσα η ταινια, αλλα μπορω να πω πως αφου την ειδα οι Metallica απομυθοποιηθηκαν εντελως στα ματια και πιστευω και στα ματια πολλων αλλων. Δεν ειναι δυνατον να εχουν φτασει σε αυτο το σημειο :frowning:

ΥΓ: Η σκηνη με τον Mustaine ειναι ολα τα λεφτα.

Απομυθοποίηση? Όχι τόσο. Στο κάτω κάτω πίσω από όλη αυτήν την φήμη, τους τόνους δολλαριών στα χρηματοκιβώτια τους, δεν παραμένουν να είναι άνθρωποι και να έχουν προβλήματα επικοινωνίας στις σχέσεις τους.

Πρόσφατα τελείωσα και το βιβλίο This monster lives που το έγραψε ένας από τους 2 σκηνοθέτες και περιέχει πολλές διηγήσεις για backstage καταστάσεις και ήταν ωραίο να διαβάσω πως οι εταιρία των Metallica και οι managers τους ζητούσαν να σταματήσει η ταινία ακριβώς για τον λόογο της απομυθοποίησης αλλά οι Metallica αποφάσισαν να αγοράσουν τα δικαιώματα και να πάνε κόντρα στους υπόλοιπους.

Άλλο σημείο που το βιβλίο αναφέρει πως σε κάποιες συζητήσεις μερικές βδομάδες μετά την κυκλοφορία του Some kind of monster όπου ο Hetfield είπε πως αν δεν υπήρχε αυτή η τρομερή πίεση από την δισκογραφική δεν θα άφηνε την κυκλοφορία του δίσκου αφού γι αυτόν ο δίσκος ήταν απλά τζαμαρίσματα της μπάντας.

Tην ταινία την είδα πριν από περίπου 1,5-2 χρόνια.
Καθώς την έβλεπα παρακαλούσα να τελειώσει το συντομότερο.
Και γενικά έδινα τη συμβουλή σε όποιον ήθελε να τη δει πως αν αγαπάει πραγματικά τους Metallica να μην τη δει, που παρεμπιπτόντως μου έλεγαν το ίδιο και μένα, αλλά έπεσα στην παγίδα και το είδα…
Ξενέρωσα τόσο που η γνώμη μου για τα αμερικανάκια γενικότερα έγινε ακόμα χειρότερη.
Πρέπει να τους έχουν εκεί οι πολιτικοί για πολύ χαζούς τους ανθρώπους με τόσα realities και πήξιμο μυαλού, που δυστυχώς είδα να είναι και οι Metallica μια απ’ τα ίδια.
Λες και θέλουν να γκρεμίσουν ότι με τόσο κόπο και ταλέντο έχτισαν…
Από εκείνη την ημέρα άλλαξαν πολλά όσον αφορά το πως έβλεπα το rock…

mia apli biografiki taineia tis megaliteris metal bandas olon to epoxon.Oi epoxes allazoyn pantos.Mporei to st anger na einai kolocd kai aytoi poy toys aresei na min exoyn akoysei yperbolika ta prota toys alla ayto den allazei tin oli katastasi.Oi metallica einai i megaliteri banta olon ton epoxon…

Tην ειχα δει πριν κανα χρονο.Μπορω να πω οτι δεν με επηρεασε καθολου… μ’αρεσαν και μου αρεσουν οι Metallica και δεν θα παψω να τους ακουω επειδη ειδα ενα dvd που μου εδειξε τα προβληματα τους…

Αν και έχει περάσει αρκετός καιρός από τότε που την είδα, νομίζω πως μάλλον με έκανε να τους συμπαθήσω περισσότερο. Οι Metallica είναι μεν ένα super rock συγκρότημα, αλλά δεν παύει να αποτελείται από ανθρώπους που μάλιστα είναι και σε χειρότερη θέση από εμάς γιατί τους καταβροχθίζει η ίδια τους η επιτυχία, όπως και πολλές άλλες διασημότητες. Είναι πολύ δύσκολο να διαχειριστείς τα προβλήματά σου μέσα από συνθήκες που παραμετροποιούν άλλοι για σένα και είναι πολύ εύκολο για εμάς να κρίνουμε.

Η δημιουργικότητα έχει την τιμή της, και συνήθως είναι και πολύ ακριβή…

to oti 8elisan na poulisoun tin apomi8opoiisi tous san sigrotima den dixnei ta kotsia tous alla tin pina tous gia kialla lefta… kante ena ipologismo posa kerdisan apo afto to dvd ke 8a dite pos ola exoun tin timi tous…akoma ke o e3eftelismos