Sonisphere: Metallica, Megadeth, Slayer, Anthrax κ.ά. @ Terra Vibe, 24/06/10

Αρκετές χιλιάδες κιόλας…

Πάντως για να λέμε και την αλήθεια, ψιλοβρόχι ήτανε όχι καμιά μπόρα. Και ούτε το κοινό ούτε η μπάντα κώλωσε.

Αναλυτικό report δε κάνω είμαι πτώμα. Δυο σχόλια μόνο:

  1. Αν και δεν είμαι τρελός fan Metallica με τα live τους πάντα με κερδίζουν. Εκπληκτική απόδοση.

  2. Ο Hetfield μαλάκωσε. Το '91 στη Ν. Σμύρνη κάθε δεύτερη λέξη ήταν fuck. Τώρα όλο για Metallica family έλεγε…

  3. Πρώτη φορά ακούω Metallica και ο Hammet είναι πιο ψηλά στη μίξη από τον Lars! :!:

γρηγορα γρηγορα γιατι ποναω ολοκληρος.
Φανηκε η διαφορα ελληνικου απο ξενο φεστιβαλ. Χωρις να θελω να υπερβαλλω αν ηταν ελληνικης παραγωγης το ολο event δεν θα βλεπαμε ουτε τα 2 stages, ουτε την οθοναρα, ουτε τα pyros. Επισης ο ηχος θα ηταν χαλια και η βροχη θα τα εκανα ολα χαλια. Super αποδοση απο μεταλλικα, τρελο σετλιστ και τους ευχαριστω που επαιξαν blackened. Φοβεροι κ οι slayer. Δεν γραφω τιποτα αλλο τα υπολοιπα πειτε τα εσεις.
Ps. Megadeth συμπαθητικοι αλλα ο μαλλιας το live δεν το εχει με τιποτα

γραψτε εντυπωσεις απο αποψε οσοι αντεχετε

γιατι αυριο προβλεπω ολη μερα τον σερβερ κατω

θα εχει 300 ατομα εδω μεσα

Pyros γιατί είχε; Δεν έχει δέντρα φέτος στη Μαλακάσα;

[SIZE=“5”]MONO MEGADETH[/SIZE]

Αυτο, και προβλεπω τουλαχιστον 40 new members :stuck_out_tongue:

[SIZE=“7”][CENTER]ΕΜΠΕΙΡΙΑ
ΖΩΗΣ[/CENTER][/SIZE]

Τα υπόλοιπα αργότερα…

Παιδια εγω θα σας πω μονο οτι ηταν υπεροχα και οσα τραγουδια θυμαμαι.λοιπον.οι anthrax παιξανε caught in a mosh, antisocial, medusa, indians και αναμεσα heaven and hell.οι megadeth παιξανε headcrusher, holly wars…, skin o’ my teeth, symphony of destruction, a tout le monde, peace sells, sweating bullets.οι metallica παιξανε blackened, harvester of sorrow, nothing else matters, enter sandman, master of puppets, that was just your life, the end of the line, broken beat & scarred(το οποιο το αφιερωσε σε εμας και στους ιδιους),one(παιφτανε βομβες), sad but true(το αφιερωσε σε ολους τους big 4) κ μετα απο παρα πολλα παρακαλια και αφου δεν τους αφηναμε να φυγουνε το seek and destroy.οι slayer δεν μ αρεσουν και δεν τους παρακολουθησα.

Υ.Γ. ο corey taylor ειναι απιστευτος πανω στην σκηνη!

Ενταξει…ειναι η τριτη φορα που βλεπω τους Metallica και σημερα ειδικα πηγα για να δω τους αλλους.

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΠΟΥ Η ΤΡΙΤΗ ΗΤΑΝ ΚΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ?

ΟΙ METALLICA (ειτε θελουμε ειτε οχι) ΣΗΜΕΡΑ ΕΚΑΝΑΝ ΠΛΑΚΑ ΣΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ…ΠΛΑΚΑ.

Το πρωτο μισαωρο της συναυλιας ειδικα ηταν…εξωπραγματικο…ΣΕΙΣΜΟΣ-ΚΕΡΑΥΝΟΙ-ΑΣΤΡΑΠΕΣ ΚΤΛ.

Ειναι η καλυτερη live μπαντα,hands down.

απο κόσμο τι ελεγε?

:o:o:o:o

μετα απ’αυτο…

http://en.wikipedia.org/wiki/Ailurophobia#Famous_people_with_ailurophobia

ανθραξ: οι πιο κεφατοι. γουσταραν απιστευτα και εμεις το ιδιο.
ζλεηερ: βαρετο σετλιστ, βαρετοι και οι ιδιοι… μονο λογια
μεγκαντεθ: πολυ ωραιος ο dave. περιμενω χεντλαιν ομως. μου φανηκε οτι παιξαν λιγο
μεταλλικα: Μαστερς! η καλυτερη μπαντα στο ειδος μας. μπορει πλεον να μην κοβω φλεβα οπως παλιοτερα αλλα περασα απιστευτα. + η βροχη που δημιουργησε μια εμπειρια ζωης!

τζιρζ στους συμφορουμιτες (ειναι πολλοι βαριεμαι να γραψω)
τα λεμε μεθαυριο.

Το σκηνικό του For whom the bell - τρελή βροχή ήταν απίστευτο !!! Γενικά ήταν εμπειρία ζωής το σημερινό !!! Εκπληκτική συναυλία…Stonesour, Anthrax,Slayer,Metallica έσπειραν… Οι υπόλοιποι απλώς μια χαρά !!!

Εντάξει τα πράγματα είναι απλά…οι Metallica έσκισαν κώλους κύριοι. Μπορεί να φάγαμε βρόχα μπόλικη αλλά δεν μασήσαμε. Και έπαιξαν και δύο μεγάλες αγάπες…Ride και Blackened! Αν και είμαι εν θερμώ πιστεύω ότι ήταν η καλύτερη από τις 3 φορές που τους έχω δει! Αύριο θα σας πω και για τους άλλους. Υπολογίζω 30,000 κόσμο να είχε.

Creeping Death
For Whom The Bell Tolls
Ride The Lightning
Harvester Of Sorrow
Fade To Black
That Was Just Your Life
The End Of The Line
Sad But True
Welcome Home (Sanitarium)
Broken, Beat and Scarred
One
Master Of Puppets
Blackened
Nothing Else Matters
Enter Sandman


Breadfan
Motorbreath
Seek and Destroy

Το σετλιστ μιλαει μονο του.Πρωτη φορα για μενα(το 7 δεν ημουν)και απλα προσκυνησα.Για τους αλλους τωρα Σλειερ νωθροτητα και πιοεπαγγελματικηδεγινεται εμφανιση.Ανθραξ ακριβως το αντιθετο,μες στην ενεργεια,μας ανοιξαν την ορεξη και Μεγκαντεθ γαμησαν αν και για τετοιες μπαντες 1 ωριτσα=τιποτα.

Δοξα και τιμη στα σπριντακια που ριξαμε με Συνικ για το τζαμπε,ακομα βγαζω αγκιδες απ τα χερια:lol:

Γαμάτη συναυλία σε γενικές γραμμές. Οι Anthrax (που ήταν και οι πρώτοι που πρόλαβα) έπαιξαν καταπληκτικά όπως πάντα. Στα συν τους οτι έπαιξαν και την πρώτη στροφή του Ηeaven and Hell εις μνήμην του RJD. Respect.
Οι Slayer για μένα ήταν η παραφωνία του festival. Κακόκεφοι και βαριεστημένοι , μου έδιναν την εντύπωση ότι κοίταγαν να ξεμπερδεύουν και να την κάνουν. Σίγουρα πολύ κάτω από την τελευταία εμφάνιση τους στο Τerra Vibe και γενικά απο τα standards τους.
Οι Megadeth ήταν μια χαρά παρότι γενικά πιστεύω ότι τα live δεν είναι το φόρτε τους. Δεν πιστεύω πάντως να άφησαν κανέναν παραπονεμένο.Ίσως εμένα μόνο που ήθελα να ακούσω “She-Wolf” :smiley:
Για τους Metallica τα πολλά λόγια είναι περιττά. Απλά απέδειξαν για άλλη μια φορά γιατί είναι η ΚΟΡΥΦΑΙΑ μπάντα του πλανήτη. Έτσι απλά.

αυτο!
κατα τ’αλλα τεραστιο respect σε anthrax που ηταν το πιο τιμιο συγκροτημα της μερας! μεγαλη μορφη ο belladona! τα πιτ ειχαν ξεκινησει πριν καν βγουν!
η εμφανιση των slayer, αν και δεν την ειδα ολη(λογω megadeth), μου φανηκε πολυ επαγγελματικη του στυλ ηρθαμε να παιξουμε τα κομματια κ να φυγουμε! ζητημα να μιλησε 1-2 φορες ο αραγια στο κοινο!
οι megadeth επιβεβαιωσαν αυτο που πιστευω!δηλαδη οτι ειναι το μεγαλυτερο συγκροτημα απο τα 4.οσο παιζαν απλα παλευα για τη ζωη μου:p δεν παιξαν τελικα ολο το ριπ αλλα οτι και να παιζαν εγω θα ημουν ευχαριστημενος!αντε να τους δουμε και με φουλ σετλιστ!
τωρα μεταλλικα ηταν παρομοια εμφανιση με αυτη του 2007! οχι λογω σετλιστ αλλα επειδη ξεραμε τι να περιμενουμε,ο χετφιλτ ελεγε πανω κατω τα ιδια με τοτε κλπ κλπ! εκπληξη της βραδιας ηταν το ride the lightning και το motorbreath

αφου γυρισαμε ζωντανοι ηταν αποτυχια:p! ποναω παντου μιλαω σαν νταλικερης και παιζει να παθω πνευμονια! παω να σαπισω στο κρεββατι μου:p

εδιτ
επισης θεωρω μαλακια που παιζουν οι μεταλικα 1 ωρα περισσοτερο!καλυτερα να παιζαν ολοι την ιδια ωρα! απορρω πως δεχτηκε ο μαστεην!

ANTHRRRRRRRRRRRRRAAAAAAAAAAAAAAAAAAX τεραστιοι…METALLICA ΘΕΟΙ…και με κουβαδες να επεφτε η βροχη τιποτα δεν σταματα την πωρωση μας…METAL ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε…:D:D:D

πριν λιγο γυρισα και πραγματι μονο η φραση '‘εμπειρια ζωης’'μπορει να την περιγραψει τη συναυλια.ημουνα 9 ωρες εκει περα και αλλες δυο στο αμαξι,ποναω παντου,αλλα δεν παραπονιεμαι γιατι ηταν υπεροχα.
με λιγα λογια για τα συγκροτηματα:οι stone sour ηταν αρκετα καλοι,ο κορευ απιστευτος περφορμερ.
οι ανθραξ κοψαν κωλους,εξαιρετικο σετλιστ,πολυ κεφι και γουσταραν και εκεινοι απο οτι φανηκε.
σλευερ μου φανηκαν οι χειροτεροι απο τους 4-ισως να φταιει και οτι τους ειδα απο αρκετα μακρια-.ειχαν και μετριο ηχο απο οτι μου φανηκε.
μεγκαντεθ θεοι,τελος.ο μαστεην μου φανηκε κινητικοτερος απο οτι σε καποια βιντεο απο λαιβ που ειχα δει,ειχαν πολυ καλο ηχο κιολας.επισης,εξαιρετικος και ο ελεφσον.
οι μεταλλικα τελος,ηταν απλα οι καλυτεροι και τους εσβησαν ολους-σορρυ dave-.το σετλιστ δεν μπορουσε να ειναι πιο καυλα(αν και θα ηθελα ενα battery),απιστευτος ηχος,εξαιρετικη επικοινωνια με το κοινο και η φαση με την βροχη στα πρωτα τραγουδια,ηταν απιστευτη.
γενικοτερα,ολο το λαιβ ηταν καταπληκτικη(και κατι παραπανω εμπειρια).τωρα περιμενουμε τους μεταλλικα να επιστρεψουν οπως υποσχεθηκαν και τους μεγκαντεθ χεντλαινερς