Sonisphere: Metallica, Megadeth, Slayer, Anthrax κ.ά. @ Terra Vibe, 24/06/10

Ε ,ξερω γω,Sonisphere - big 4 και ετσι :stuck_out_tongue:

Mechanix θα ακούσουμε ή The four horsemen?Ή μήπως και τα 2 μαζί?Η μήπως κανένα?
Εγώ πάντως προτιμώ Mechanix και Mustaine!!8)

Ξεφράγκιασμα ρε πούστη αλλά έχε χάρη που δεν έχουμε δει Metallica.

Χμμμ…Δεν νομιζω να εχει αναφερθει. Σημερα στο Φαζζ καθως κοιταζα τις αφισες με τα επερχομενα lives επεσε το ματι μου πανω σε αυτο για Sonisphere. Τα γκρουπς που ξερουμε, 2 Open Air Stages + Local Bands. Αυτα.

Θα έχει 2 σκηνές τελικά 8O και τα ονόματα που μένουν να ανακοινωθούν είναι από Ελλάδα. Βάλτε Poem, βάλτε Poem [-o<[-o<[-o<

=P~=P~

Θα βγει ο mustaine στα ξαφνικα την ωρα που θα παιζουν οι metallica και αναγκαστικα θα το παιξουν μαζι.:lol::lol:=P~=P~

2 φορες,μια το mechanix και μια το the four horsemen:p

ναι, ναι, ναι, ναι…

Καλά ναί…οκ… :stuck_out_tongue:

αν ειναι οντως 2 σκηνες τοτε δεν πιστευω οτι θα μεινουμε μονο σε αυτα τα ονοματα και οτι δεν μενουν μονο ελληνικες μπαντες να προστεθουν…θα δουμε και αλλα ωραια…

2 σκηνες?Δε πιστευω να μας βαλουν χωριστα το big 4 με τους mastodon/bullet/stone sourr.Εγω θελω να τους δω ολους … :frowning:

Συμφωνω για τα περι γκρινιας.
Οπως στην αρχη καταλαβα οτι για την τιμη γκρινιαζε και ο ChrisP.
Αλλα εχει τοσο μα τοσο δικιο σε αυτα που λεει για τις συνθηκες της συναυλιας.
Ειναι παντα ταλαιπωρια το χωραφι.
Και το μερος μου αρεσει και δεν με πειραζει που ειναι εκτος Αθηνων (μενω Αθηνα οποτε μου ειναι πιο ευκολο να παω σε σχεση με παιδια απο την επαρχια) αλλα ολα τα αλλα εχουν αφεθει στην τυχη τους.
Και σαφως ειναι τραγικο να λενε οτι για εναν αοριστο αριθμο εισητηριων 85 ευρω και μετα 10 ευρω καπελο γιατι ετσι γουσταρουμε.
Ομως τουλαχιστον για μενα δεν μπορουν να χαλασουν ολα αυτα την χαρα μου και την προσμονη μου να ξαναδω Metallica για 4η φορα στην Ελλαδα, ξεροντας οτι θα περασω σουπερ και ποσο μαλλον οταν θα παιξουν ολοι οι βασιλιαδες του Bay Area (αν και οι Anthrax ειναι απο Νεα Υορκη) στην ιδια σκηνη.
Περα απο παιδικο ονειρο ειναι ενα τεραστιο συναυλιακο γεγονος.
Και να απαντησω και στο φιλο οτι ναι σαφως δεν ειναι στην ακμη τους να γραφουν Master of Puppets ή Black Album ή Youthanasia,Rust In Peace, Seasons, και δεν ξερω και εγω τι αλλο αλλα τουλαχιστον οι Metallica ειναι στη δευτερη συναυλιακη ακμη τους, οταν τους βλεπεις live το καταλαβαινεις απο την πρωτη νοτα και ολοι οι υπολοιποι ειναι τουλαχιστον μυθοι στο ειδος τους. Αυτες οι μπαντες γεμιζουν σταδια οποτε και μπορουν να σηκωσουν το βαρος ενος festival.
Οι μπαντες με λιγοτερα χρονια στην πλατη τους που μπορουν να σηκωσουν το βαρος του headliner ή εστω του δευτερου ονοματος στο billing ειναι οι Slipknot και οι Rammstein (μακαρι να τους φερουν).
Τετοια live ακομα και στη ταρατσα του σπιτιου του Λωρη να γινοντουσαν υποθετω για εναν fan του ειδους δεν θα το εχανε.
Μερικες φορες μου φαινομαστε απλα αχαριστοι ή βρισκουμε δικαιολογιες για να μην παμε.

P.S.1 Θα γουσταρα τρελα να ειχαν μαζι τους και του Machine Head!
P.S. 2 Δεν μπορω να ξερω αν θα ανεβει ο Mustaine αλλα οι Metallica συνηθως καλουν στην σκηνη και αλλους μουσικους για παιξουν μια διασκυεη στα encore. Ελπιζω να γινει και αυτη την φορα κατι τετοιο ωστε να απολαυσουμε μια στιγμη με ολες αυτες τις μορφες πανω στην ιδια σκηνη.

Nα μην ανέβει πάνω και τους αρχίσει τα “γαλλικά”:twisted:
Μες στη μαστούρα μπορεί να δούμε και λίγο ξύλο…

Εχει βγει καποιο διαγραμμα του χωρου πως θα ειναι χωρισμενος? Γιατι αν η γραμμη του ‘‘ακριβου’’ ξεκινα απο την εξεδρα του ηχοληπτη οπως στους Metallica, τοτε το 150αρι ειναι μονοδρομος.
Και ερχομαστε στο φλεγον ζητημα της τιμης… Βλεπω πολλους να το παιζουν ανετοι ή εστω πιστοι μεταλλαδες που και κωλο ακομα αδιαμαρτυρητα θα δωσουν για να δουν τα αγαπημενα τους συγκροτηματα. Μπραβο λεβεντες! Ετσι ειναι τα true πελατακια στην Ελλαδα της οικονομικης ξεφτιλας. Ετσι σας θελει ο Λωρης και η παρεα του! Τι σημασια εχουν τα λεφτα? Εδω θα δειτε γκρουπαρες!!! Ετσι?

Θα παρετε ενα κουμπαρα και θα βαζεται ενα ευρω καθε μερα, εναλλακτικα μπορειτε να ανοιξετε μερικα περιπτερα, να σηκωσετε μερικα παγκαρια (θα μετρησει υπερ στο στυλ σας).

Προσωπικα δοξα τω θεω δουλεια εχω, σε αξιοπρεπες οκονομικο επιπεδο ειμαι και αν θελω τΟΟΟΟΟσο πολυ μπορω και να φαω 200 ευρω για μια πολυ καλη φαση. Ας δουμε τα δεδομενα.
150 το εισιτηριο (αν ειναι να τραβηχτω δεν θα βλεπω 4 φιγουρες 4 εκατοστα στο βαθος) + 20 βενζινα + κανα 20αρι μπυρες, βρωμικο= 190 ευρα.
Βαζουμε στο μιξ το προβλημα της καθημερινης. Αυτο σημαινει πως πρεπει να φυγεις νωριτερα απο την δουλεια. Αν στην δεδομενη περιοδο υπαρχει πιεσμενο προγραμμα, θα υπαρχει κομπλα ή στην καλυτερη θα περασει σαν ‘‘χαρη’’ (αποφευγετε τις χαρες στην δουλεια). Αν λοιπον δεν θελεις να παιξεις βιολι στον εργοδοτη και θες να εισαι ανετος, πρεπει να το παιξεις αρρωστος και να μην πας στην δουλεια. Τουτεστιν 1 ημερα αδειας. Θα φας την τυπικη κινηση και θα παρκαρεις σοφα στο ρευμα προς αθηνα μετα το γεφυρακι διοτι ο χωρος παρκινγκ θα ειναι απλα αποκλεισμενος και αν κανεις το λαθος να παρκαρεις εκει κοντα πρεπει να περιμενεις να φυγουν οοοοολοι. Οργανωμενα πραγματα. Αν επαναληφθουν τα περασμενα μεγαλεια, ο ηχος κατα τις 1130 θα χαμηλωσει δραματικα και ετσι θα σχολιαζεις ανετοτατα με τους διπλανους σου χωρις να υψωνεις καν την φωνη. Θα υπαρχει αρκετα κακη ποιοτητα ηχου, ενω το τρομερο χωραφι, το ειδικα διαμορφωμενο για συναυλιες θα φροντισει να μην βλεπεις τιποτα αν εισαι λιγο μακρια απο την σκηνη. Οταν τελειωσει το πανηγυρι θα ανοιξουν μια πορτα για να φυγει μεγαλυτερη λαοθαλασσα απο τις συγκεντρωσεις του Παπανδρεου το 80. Θα περπατησεις αρκετα για να πας στο αμαξι και θα οδηγησεις αρκετα χιλιομετρα κουρασμενος και με χιλιαδες ομοιως κουρασμενους οδηγους να κανουν πασης φυσεως μαλακια για να πανε επιτελους σπιτι. Ολα τα παραπανω αν δεν εχει ξεσπασει κανα βροχι και παρουμε το πουλι.

Το γαμησα? Μπορει λιγακι, αλλα δεν απεχει η περιγραφη απο την πραγματικοτητα, πως καλουμαι να πληρωσω ενα αντικειμενικα για την εποχη που ζουμε υψηλο εισητηριο για μια παραδοσιακα κακα οργανωμενη συναυλια, σε ενα μακρινο ακαταλληλο χωρο.
Ελα ομως που απο την αλλη θελω να δω το live. Aν δεν βρεθει εναλλακτικη λυση (πχ ταξιδακι Βουλγαρια, να δω την συναυλια μου και να κανω και τα γουστα μου) εχω να διαλεξω αναμεσα στο να μου τον πιασει ο Λωρης 'η να μην παω στην συναυλια. Και τα δυο σκατα. Πως να μην παιξει δυσανεξια μετα? Ειναι γκρινια να μην θες να σε κλεβουν? Επισης το οτι σε εκλεψαν περασμενες χρονιες, αποτελει αλλοθι για να συνεχιζεται η κλοπη επ απειρον?
Που θα βρουν οι γονεις των παιδιων που πανε ακομα σχολειο αυτα τα χρηματα να τα δωσουν? Αν μια οικογενεια εχει δυο παιδια, μπορει να δωσει 200 ευρω την σημερον ημερα που ακομα και τα εξοδα διατροφης αρχιζουν να περιοριζουν πολλοι? Ενα παιδι που παιρνει 700- ευρω ή δουλευει part time με κανα 300αρι που στο διαολο θα βρει 100 ευρω? Να παρει κουμπαρα ε? Καλοι ειστε μερικοι.
Εγω λεω να ριξει ο Λωρης στο παντελονι το λογικο κερδος του και οχι να βγαλει τα τριδιπλα. Τι λετε?

ΥΓ θα ηθελα κι εγω τους Μachinehead σαν support αντι των αδιαφορων και κακων live Μαστουροδον

Θα προτιμήσω να δώσω χρήματα για Fear Factory, Bolt Thrower & Russian Circles. Είθε όσοι πάτε να μην ξενερώσετε για χ ή ψ λόγους. Και τότε η γκρίνια μερικών ίσως να αποδειχτεί σωστή.

Ναι κράτα λεφτά για την alterground :lol:

Τα 150 είναι για τα VIP δηλαδή στα πλάγια…χαλαρώστε.

ΥΓ. Κι εγώ προτιμώ Machine Head από Mastodon(έλεος πια με το σπρώξιμο, αν ήταν να γίνουν τόοοσο μεγάλη μπάντα θα έκαναν ήδη headline περιοδείες σε αρένες)

Ναι ετσι ειναι. Αλλα αν θυμασαι απο τους Metallica μη vip σημαινε ακομα χειροτερο και χαληλοτερο ηχο + δεν εβλεπες Χριστο

Kαλά εννοείται δεν είναι δύσκολο να βρεις 20 ευρώ.

Έντιτ.
Ειδικά εάν σκάσουν όλο το Geneva στην ανυποψίαστη μούρη μας.

Μια χαρά έβλεπα(είμαι και 1,85 βέβαια :stuck_out_tongue: ) ο ήχος όντως στην αρχή δεν ήταν καλός μετά όμως έφτιαξε αρκετά. Πάντως σε γενικές γραμμές θα προτιμούσα κάποιο γηπεδάκι, αλλά τι να κάνουμε?

Nα διεκδικουμε καλυτερες υπηρεσιες…???