Sopa/pipa/acta

http://portal.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathworld_1_19/01/2012_423018

ομορφα πραματα.πριν απο λιγο εκλεισε το megaupload

Ναι και εγώ το διάβασα … Ξεκινάει :!:

Καταπληκτικά πράγματα! Θα περάσουμε όμορφες ημέρες στο διαδίκτυο… !

Το συγκεκριμενο περιστατικο δεν εχει σχεση με σωπα/πιπα.

http://www.fbi.gov/news/pressrel/press-releases/justice-department-charges-leaders-of-megaupload-with-widespread-online-copyright-infringement

To sopa/pipa σχετιζεται αποσο εχω καταλαβει με τους dns servers και στο οτι θα ειναι ‘αορατα’ τα σαητ που θα στοχευονται.

Και η απαντηση:

Doj, MPAA, RIAA, US justice department.

Τα σαρωνουν ολα.

πόλεμος κύριοι…
όλους μας αφορά, ξυπνάτε!

Δηλαδή; Ξηγάτε και σε μας που δεν ξέρουμε υπερβολικά από ίντερνετς.

Δεν ειναι η πρωτη φορα που προσπαθουν να λογοκρινουν το ιντερνετ βεβαια,απλα ειναι η πρωτη φορα που γινεται τοσο επισημα και παει να μπει στη νομοθεσια της Αμερικης.Ακουγεται κανα χρονο τωρα οτι το ετοιμαζανε,τωρα εχουμε και το Act.

Για να φτασει σε αυτο το σημειο ομως,εξασφαλισε υποστηριξη απο παγκοσμιους κολοσσους.Τουλαχιστον 355 εταιρειες εχουν δηλωσει την υποστηριξη τους,και περιττο να πουμε οτι αναμεσα τους βρισκονται τεραστιες δισκογραφικες και κινηματογραφικες εταιρειες.λολ,ακομα και η premier league και η l’oreal ταχθηκαν υπερ του.
http://theoriesofconspiracy.com/2011/11/list-of-major-companies-supporting-sopa.htm

Δεν πιστευω οτι θα σημανει το τελος του ελευθερου ιντερνετ παντως.Δεν γινεται να ελεγξεις αυτο το μεσο.

δεν ξέρω αν το έχετε πάρει χαμπάρι αλλά γίνεται μακελειό εκεί έξω.

Νταξει πολεμικες ανακοινωσεις απο anonymous εχουμε αρκετα συχνα,δε μου προκαλει τοση εντυπωση.Το καλοκαιρι ειχαν απειλησει και την ελληνικη κυβερνηση και το Νοεμβριο βγαλαν μηνυματα οτι θα ριξουν το φεησμπουκ επειδη καταπατα τα προσωπικα δικαιωματα των χρηστων,αλλα δεν ειδα να γινεται κατι.

Ελπιζω παντως να δρασουν τωρα.Ηταν καλη επιδειξη δυναμης η επιθεση που κανανε σημερα.

τόσο πολύ χαμό (να ρίξουν τόσα site) δεν θυμάμαι να έχουν ξανακάνει…

Ναι ισχυει,παιζει και να ηταν αδρανεις για να μην τραβανε προσοχη και να περιμεναν αυτη τη στιγμη για να τα γαμησουν ολα.Ρεζιλεψαν για πλακα το FBI και την κυβερνηση της αμερικης,και λογικα θα ακολουθησουν καποιες απο τις πολυεθνικες που υποστηριζουν το SOPA.

Έτσι ακριβώς. Και σε πολλά πεδία. Όχι μόνο στο ιντερνετ.

Για κάποιο λόγο είμαι αισιόδοξος ότι τελικά δεν θα καταφέρουν και τίποτα… Όπως περίπου είχε γίνει και εδώ με το gamato.info… στην αρχή έκλεισαν κάποια sites αλλά σταδιακά ομαλοποιήθηκε ξανά η κατάσταση…

Πάντως τους παραδέχομαι σε ένα…:“SOPA και PIPA”…? πόσο πιο τέλειο…!

Οταν γραφεις “rocking.gr”, αυτο παει σε εναν υπολογιστη, εναν dns server, ο οποιος μεταφραζει το ονομα σε IP, διευθυνση, και σε ανακατευθυνει στο site που θες.

Ε οσα σαητ στοχοποιουνται, δεν θα κανουν redirect προς τα εκει.

χθες βραδυ που άκουγα ειδήσεις πάντως έλεγε οτι ο μπαρακ ο μπαμιας έχει διαφωνίες , και οτι πολλοί που ηταν υπερ τωρα κάνουν πισω.και λενε οτι θα το ξαναδούν το θεμα γιατι εχει πολλά κενά

Δεν υπάρχει περίπτωση πάντως να τους περάσει :wink:
Ακόμα και αν ψηφιστεί απο το κογκρέσο :wink:
Θέλω να δώ απο δω μέσα ποιος υποστηρίζει SOPA/PIPA για να ξέρω ποιον θα έχω σε ignore list :stuck_out_tongue: