Soulfly - Conquer

Χθες κυκλοφορησε το πρωτο κομματι απο τον νεο δισκο των Soulfly,o οποιος θα ονομαζεται “Conquer” και θα κυκλοφορησει στις 29 Iουλιου.
Το κομματι λεγεται “Unleash” και τα σπαααει…
Μπορειτε να το ακουσετε εδω : http://www.myspace.com/soulfly

http://www.rocking.gr/modules/forum/showpost.php?p=387207&postcount=513

ο max έχει τρελλά κέφια τελευταία και έχω ακούσει και το κομμάτι που θα ανοίγει το δίσκο και τα σπάει! καλά τι πίνει???

Κουπλέ και ρεφραίν:
μου θύμισε το nomad λίγο. Κάπως.

Το χοροπηδηχτό σημείο που ακολουθέι με ξενερώνει. Και επαναλαμβάνεται αρκετά.

Φτιάχνει ωραία μετά από εκεί. Το ψυχεδελικό σημείο ωσαν αυτά του τελευταίου άλμπουμ των.

Χαχα τώρα μπήκε ένα σημείο Arise τελείως, για ελάχιστα δευτερόλεπτα.

Ξανά το κουπλέ, ρεφραίν και τέλος. …

Όχι, έκανα λάθος, έχει κοπανημα στο τέλος. Ωπ γούσταρα εδώ.

Αυτη ήταν η καταγραφή των εντυπώσεων μου, ε καθώς το άκουγα για πρώτη φορά. :slight_smile:

Απο οσο θυμαμαι εχει αρκετα περιεργο εξωφυλλακι!
Αντε να το βγαλουν γιατι το περιμενουμε!

Ωραίο είναι. Σα να συνεχίζει από κει που σταμάτησε το “Dark Ages”, το οποίο ήταν ό,τι κοντινότερο στον ήχο του Chaos A.D. ( άρα δισκάρα!).

παρτε και το βιντεο κλιπ :

Α έχει ξύλο στο τέλος… όσο πάει μ’ αρέσει και περισσότερο, μετά το 2ο λεπτό πάντα…

ο αλλος τυπας ποιος ειναι?

Διερρευσε!Γνωμες αργοτερα.

το κατεβασα και μου αρεσε.ελπιζω ολος ο δισκος να ειναι ετσι.παντως αν κρινω απο το cavalera conspiracy ο κυριος max cavalera εχει κεφια.

Καπως ετσι ειναι για μενα:wink:

Dave Peters from Throwdown :slight_smile:

τον ακουσα ολο τον δισκο.μια φορα ομως.7/10.δεν νομιζω οτι κανει την διαφορα.εχει μερικα καλα.μαρεσε πολυ το doom.τωρα τον ξανακουω τον δισκο.επαναλαμβανεται λιγο ο μαξ.επειδη ειμαι μεγαλος φαν του μαξ τον κρινω και πιο αυστηρα υποψην.blood fire war hate.παντως κατι πινει απο αμαζονιο μερια.δεν παιζει.

μια φορά τον άκουσα και ΤΑ ΣΠΑΕΙ! Τρελά κέφια λέμε!

για ανελυσε το.εγω προσκυνω ευλαβικα dark ages and prophecy.ρε ωραιο ειναι το καινουργιο αλλα ειναι σαν να ακους τα προηγουμενα με τα ιδια ακορντα σε αλλη σειρα.σαρεσει πιο πολυ απο cavalera conspiracy?το τελειωμα στο fall of the cucophants μαρεσει.τσιφτελι ειναι. γεια σου ρε μαξ.

μια επαναληψη την διακρινω κι εγω,αλλα ακουγεται ευχαριστα…

συμφωνώ με αυτά που λες αλλά θα το ακούσω καναδυο φορές ακόμα και θα επανέλθω, πάντως η πρώτη ακρόαση με ικανοποίησε…
το cavalera conspiracy δεν με ξετρέλανε κιόλας αλλά σίγουρα ήταν πολύ καλό.

γιαπ μου φαινεται και μενα καλυτερο απο το cc

Aυτή την φορά όμως τα ethnic στοιχεία έχουν περιοριστεί, αν και ο Cavalera συνεργάστηκε με Αιγύπτιους μουσικούς. Αυτό είναι κακό καθώς είναι από τα χαρακτρηριστικά της μπάντας και το οποίο δίνει μια ποικιλία στον ήχο τους. Επίσης αρνητικό είναι πως μετά τον δίσκο των Cavalera Conspiracy είναι λογικό να επέλθει μια συνθετική κόπωση στον Max, αν και αρκετά απ? τα τραγούδια του ?Conquer? είναι πολύ καλοί thrash ύμνοι τους οποίους ο μάγκας μοιάζει να γράφει με ευκολία ακόμη κι όταν χασμουριέται.

Αν και δεν υπάρχει η εξέλιξη στον ήχο τους, ούτε το ?χρώμα? του ?Prophecy? το ?Conquer? είναι αρκετά πιο σκληρό και περιέχει γαμάτα κομμάτια.Φτάνοντας αισίως στον 6ο δίσκο οι Soulfly δεν προοδεύουν, ούτε όμως βγάζουν άσχημο δίσκο. Αντιθέτως όποιος τον ακούσει θα τον ευχαριστηθεί για τα πορωτικά riffs και τους ξέφρενους ρυθμούς του, όμως φαίνεται κάπου να κολλάνε, εννοώ πως δεν κάνει την διαφορά ο δίσκος. Ίσως είναι η υπερβολική δόση Cavalera για φέτος, ίσως κι ο ίδιος ο Max να μην έχει αναγνωρίσει τους Soulfly ως αυτόφωτη μπάντα και να κρατάει τα καλύτερα για το reunion των Sepultura αν και όταν συμβεί. Όπως και να έχει ο άνθρωπος γράφει γαμηστερά τραγούδια για την πλάκα του.

?Βlood fire war hate? ?Fall of the cycophants? ?For those about to rot? ?Touching the void?
:metal: