Soulfly - Enslaved

Δεν είμαι σίγουρος ότι είναι θέμα μόνο γούστου κάποια πράγματα, αλλά οκ.

Θεωρώ, πάντως, πως κρίνεις λίγο άδικα τα “Prophecy” και “Dark Ages”, τα οποία μπορεί να υστερούν σε προτοτυπία ή φρεσκάδα των 2 πρώτων άλμπουμ, αλλά έχουν πιο ισορροπημένο songwriting.

Πιστεύεις δηλαδή ότι υπάρχει “αντικειμενικότητα” στην μουσική, στο τι αρέσει στον καθένα? 8O Δεν μιλάμε για τεχνική, δεν μιλάμε για το αν είναι καθαρή ή βρώμικη μια παραγωγή, δεν μιλάμε για το πόσους δίσκους έχει γράψει ο τάδε μουσικός, αλλά για το αν αρέσει σε κάποιον ένας δίσκος. Δεν μπορείς να το χωρέσεις σε κανόνες αυτό. Αν αρέσει σε όλο τον κόσμο ένα γκρουπ, θα πρέπει σώνει και καλά να μου αρέσει και μένα?

Μπορεί και να τα κρίνω άδικα, σου λέω την γεύση που μου έχουν αφήσει, δεν λέω ότι είναι και γενική αλήθεια.
edit:όντως έχουν πιο ισορροπημένο songwriting πάντως.

Συμφωνω με shadowking και Outshined.

Το καινουργιο απλα δεν μου λεει τιποτα. Μου δινει την αισθηση οτι αυτα τα γραφει για πρωινο. Οπως ειπε και ο Outshined σαν να εχει βολευτει. ΑΠο το dark Ages και μετα απλα μου φαινονται ολα ιδια.
Στην αρχη τους γουσταρα τοσο πολυ που ειχα παει να τους δω με σπασμενο ποδι κρατοντας την πατεριτσα καθισμενος στο μπαρ! Μετα σαν να εχασαν την φρεσκαδα και κατι τετοιο μου βγαζουν και στο καινουργιο κομματι.

Πέραν από το γούστο, υπάρχει η παραγωγή, η προσπάθεια για κάτι διαφορετικό (όχι απαραίτητα κάτι ρηξικέλευθο, αλλά να πάει ένα βήμα πιο πέρα), οι επιμέρους συνθέσεις, η αποδοχή ή οι πωλήσεις ενός άλμπουμ και λοιποί παράγοντες.

Δεν αποτυπώνει απαραίτητα κάποιος από αυτούς την αλήθεια μόνος του, αλλά δεν μπορείς να τους παραβλέψεις τελείως.

Μπορεί για κάποιον η βαρύτητα να είναι ο σημαντικότερος παράγοντας και με βάση αυτό το κριτήριο να κατατάσσει το “Conquer” π.χ. ως το καλύτερο άλμπουμ των Soulfly, αλλά δε νομίζω πως θα επιλεγόταν μακροσκοπικά ως το άλμπουμ που τους χαρακτηρίζει.

Προφανώς δεν μπορείς να τους παραβλέψεις τελείως, όμως πέρα από την παραγωγή που αν είναι καλή ή όχι μπορεί να είναι [B][U]κάπως[/U][/B] αντικειμενικό, όλα τα υπόλοιπα δεν λένε απολύτως τίποτα. Να πούμε για το black clouds των theater που είχε την πρώτη βδομάδα τις περισσότερες πωλήσεις που είχαν ποτέ σε άλμπουμ? Έχει να πεί τίποτα για την ποιότητα του άλμπουμ αυτό? Το κάτι διαφορετικό επίσης το είχε κάνει ήδη με τα 2 πρώτα, το ότι προσέθεσε και στοιχεία από chaos ad/arise δεν τον κάνει να πάει ένα βήμα παραπέρα.Βέβαια καλή κίνηση το λες, καθώς είδε πως δεν γινόταν να βγάλει και 4ο άλμπουμ στην σειρά με πάνω κάτω τα ίδια στησίματα στα κομμάτια. Τέλος δεν έχω ακούσει άλμπουμ που να έχει πολλες (~70% του άλμπουμ) καλές επιμερους συνθέσεις και να μην είναι καλό.

Γενικά δεν μπορεί να υπάρξει ιδιαίτερη αντικειμενικότητα στην μουσική. Οκ προφανώς ξέρω γω το μπλακ άλμπουμ είναι το πιο διαδεδομένο και ακουσμένο άλμπουμ των μετάλλικα ή το back in black είναι μεγαθήριο της μουσικής και πολλά άλλα, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι αρέσουν σε κάποιον. Δεν σημαίνουν κάτι αυτά τα χαρακτηριστικά.

Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι θέλω να πω. Μπορεί να είναι συμπαθέστατα άλμπουμ αυτά τα 2 που είπαμε πιο πάνω, αλλά για τα δικά μου γούστα, δεν είναι κάτι το ιδιαιτερο. Εχουν κάποια καλά στοιχεία, κάποια καλά κομμάτια, αλλά για μένα δεν φτάνουν τα επίπεδα των 2 πρώτων. Αν κάποιος έχει άλλη άποψη, καλά κάνει ο άνθρωπος, δεν του επιβάλλω καμία άποψη, ούτε θεωρώ κάτι για τα μουσικά του γούστα.
Το πως αντιδράει ένας ανθρωπος σε ένα μουσικό ερέθισμα δεν μπορεί να μπεί σε καλούπια.

Τέλος, το άλμπουμ μπορεί να είναι τεράστια πατάτα εν τελει, αλλά για μένα έχει μια κομματάρα τουλάχιστον.

Soulfly - World Scum (Official Video)

ρε μλκες τι κομματαρα ειναι αυτη?8O:metal:

γαμαει το κομματι!!! 8O
δεν το περιμενα

κι αυτο γαμαει!!!

Soulfly - Gladiator

ακουγοντας και αυτο το κομματι μου φαινεται οτι μας προιδεαζουν για μεγαλη δισκαρα οι soulfly.
ο καιρος σχεδον εφτασε…

πολύ ωραίο τραγούδι. Δεν μου αρέσουν όλοι τους οι δίσκοι αλλά κάτι μου λέει πως αυτό θα είναι σούπερ!

To νου σας :wink:

παιδια ο δισκος γαμει και δερνει!!!παρακολουθω cavalera απο το 94 και εχω να πω οτι αυτος ο δισκος ειναι η πιο ακραια του δουλεια!!

Το omen είχε ένα Rise of the Fallen, ένα Kingdom, ένα Jeffrey Dahmer. Αυτό δεν έχει τίποτα

μακραν η χειροτερη δουλεια τους (και δε περιμενα να το πω μετα το ομεν) #-o

Συμφωνω σε ολα απολυτως !
Εχοντας ακουσει αρκετα κομματια, εμενα μου φαινεται ενας αρκετα καλος δυνατος δισκος με καλογραμμενα-προσεγμενα τραγουδια που εχει κατι να πει και που αμεσως σε παραπεμπει σε soulfly, οποτε εχει ταυτοτητα.
Για μενα αυτο ειναι πιο σημαντικο στα συγκροτηματα που εχουν καποια ιστορια.

ακουσα και τα
Intervention
Legions
American Steel

μετρια μου φανηκαν

O Max σπέρνει!Δισκάρα που τα σπάει για μένα!

φοβερή δουλειά…