Soulfly

λοιπον ? ποιο ειναι το αγαπημενο σας ? δυσκολη επιλογη , δεν ξερω ακομα…

Back to the primitive
Fuck all your politics
We got our life to live
The way we want to be

Είμαι ανάμεσα σε Primitive και Conquer.
Βραζιλιάνικα Tribal στοιχεία εναντίον groove/thrash στοιχεία με background την Αίγυπτο.
πολλoί guest εναντίον την τεχνική και το παλιο συναίσθημα απο sepultura.
Μετα απο πολύ σκέψη ψηφίζω το conquer.Είναι πιο βαρύ,ποιο “παλιό” απο όλα.

Escape To The Black Void!!

@rock θεικο poll!!

Ολα απο Soulfly μπορω να πω οτι ειναι δισκαρες,αλλα τα soulfly και dark ages ειναι οι δισκαρες.

Dark Ages για μένα, φοβερά κομμάτια και επιστροφή σε thrash μονοπάτια με tribal αναφορές.

Ολα ειναι δισκαρες αλλα Prophecy & Primitive ειναι αυτα που προτιμω… Αντε να ερθει ο Μαξ κ με αυτους στην Ελλαδα… CHAOS!!!

3 νομίζω.

Tο Soulfly για μενα γιατι θυμαμαι οτι το ακουγα για πολυυυυυυυυυυυ καιρο οταν ειχε βγει.

Conquer θα ελεγα. Πιο βαρυς κ πιο groove/thrash metal. 8)

χμ, βλέπω γενικά ισορροπία στις προτιμήσεις.

ακολουθώντας πιστά τη δισκογραφία τους από το πρώτο album νομίζω η καλύτερη ισορροπία μεταξύ των δύο κόσμων που παλεύουν μέσα στον Max (metal & tribal) βρίσκεται στο Prophecy.

Eφτασαν στο ζενίθ τους με το prophecy…Tώρα απλά συντηρουν τον μυθο τους…(respect και για την φοβερή διασκευή στο in the meantime των crossover αφανών ηρωων Helmet…)

Με το “Prophecy” έφτασαν όντως στο peak τους. Φοβερό άλμπουμ και αντικειμενικά το κορυφαίο τους.
Όμως το “Dark Ages” μόνο και μόνο επειδή έφτασε στο σημείο να θυμίσει έστω και λίγο εποχές “Chaos A.D.” μάλλον πιάνει κορυφή.

The dark ages

Prophecy…γιατί live σπέρνει8)

χμ, δεν κατεληξα καπου γιατι ΟΛΑ γαμανε αλλα θα πω primitive επειδη το λεει και ο bacillus … :smiley:

Αν ειδα καλα δεν υπαρχει thread για (κατ’εμε) το καλυτερο thrash συγκροτημα της εποχης μας.Οι nu metal δισκοι που εβγαλαν στην αρχη δεν λενε και πολλα αλλα απο το Prophecy και μετα απογειωθηκαν με κορυφη το Dark Ages αν και το Conquer δεν ειναι και τοσο ασχημο σε καμια ομως περιπτωση ισαξιο με τον προκατοχο του.Ιδρυτης της μπαντας ο γνωστος απο τους Sepultura,Μax Cavalera ο οποιος μετα την φυγη του φορμαρε τους Soulfly.Χαρακτηρηστικο της μπαντας οι tribal ηχοι και οι αλλες μουσικες επιρροες περα απο το thrash αλλα και η συχνη αλλαγη μελων.To τρεχον line up που εχει παραμεινει απο το Prophecy ειναι το παρακατω
max cavalera κιθαρα,φωνητικα
marc rizzo κιθαρα(τρομερος κιθαριστας αλλα υποτιμημενος)
bobby burns μπασο
joe nunez ντραμς

Τελος ακομα και αν δεν ακουτε thrash αξιζει ναι ακουσετε τα “soulfly” instrumentals τους με κορυφαια τα soulfly 5 και soulfly 6 τα οποια δυο ειναι θεικα.Κυριως το 5!

Μ’αρεσει το ολο στυλακι, τοσο στιχουργικα οσο και μουσικα. Τωρα για το καλυτερο thrash δε συμφωνω και το θεωρω και υπερβολικο.

Καλυτερο thrash αυτη τη στιγμη ειναι οι Aura Noir χαλαρα.

Δεν μπορούσα να λείπω απο soulfly thread!!!

Όπως λες φίλε squall απο prophecy και μετα ακολουθούνε πιο thrash μονοπάτια σε σχέση με τα παλια nu-metal-ish cd.
Με προσωπική εκτίμηση,το conquer να ειναι το απόγειο τους.Συνδιάζουν μια βαρύτητα,μια καφρίλα μαζι με στοιχεία απο αίγυπτο.Απο στιχουργική πλευρά,χωρις να τον διακατέχει πλεον η παλια του έμπνευση όπως σε Sepultura beneath the remains era,μπορω να πω οτι εκανε διακοπες στον νείλο αλλα απο θεμα μουσικής εκανε εξαίσια δουλειά.
Καλυτερη απο Cavalera Conspiracy.
Σχετικα με τον Marc Rizzo αυτο που εχω να πω ειναι,οτι μερικες φορες δεν κολλάει στο υφος του υπόλοιπο συγκροτήματος.
Είναι υπερβολικα τεχνικός,και αυτο διακρίνεται ειδικά στα live.
ο drummer πολυ καλος,μελος απο 2000,παιζει οτι του ζητηθεί.
για τον μπασσίστα,δεν εχω κατι ιδιαίτερο να πω.

Back To The Primitive

the dark ages για μενα αλλα και τα αλλα ειναι φοβερα
πολυ ασταματητη εμπνευση εχει ο Max

Το Omen ξεπέρασε κάθε προσδοκία, και είναι πολύ καλύτερο απ’τα δύο Cavalera Conspiracy:):!: