Souls Series

Lol άμα σε τεντωνει έτσι ο nameless king δεν πρόκειται να βγάλεις ποτέ τον soul of cinder.

Sent from my XT1572 using Tapatalk

Ξερεις τι παθαινω με τον Nameless? Εχει κανα δυο κινησεις που με μπερδευουν και κανω roll σε λαθος χρονο, οπως επισης και μια επιθεση με lightning που ειναι σχεδον αδυνατο να αποφυγεις. Οταν θα ερθει η σειρα του Soul θα δουμε. Διαβασα οτι εχει ομοιοτητες με τον Lord Gwyn απο το πρωτο τον οποιο τον ειχα βγαλει σχετικα ευκολα εκμεταλλευομενος το περιβαλλον, δηλαδη περιμενα πισω απο τις κολωνες μεχρι να τελειωσει τις επιθεσεις του και μετα εκανα επιθεση.

Στον soul of cinder με δυσκόλεψε πολυ η πρωτη του φαση με την 2η τα πήγαινα καλύτερα αλλα δε μου έμεναν εστους. Πολυ ωραιο final boss \m/

Προσωπικά η τοπ 5αδα ειναι:
Abyss watchers
Soul of cinder
Pontiff sulyvahn
Nameless king
Lothric,Lorian

Σχετικά με τον Gwyn. Havel armor, black Knight ultra great sword και είναι τεζα σε 5 δευτερόλεπτα.

Sent from my XT1572 using Tapatalk

slowpoke alert

Μια που βγηκε το dark souls 3 ειπα τα πιασω πρωτα το dark souls 2 που δεν το ειχα παιξει.
Μου αρεσει μεχρι στιγμης αλλα ειναι φανερα πιο ευκολο απο το dark souls 1.Το παιζω αρκετα safe απο αποψη build και γενικα τροπου παιχνιδιου οπως ακριβως και το 1,αλλα ειναι λιγο ξενερωτικο το γεγονος οτι εχω σκοτωσει 4-5 boss στη σειρα first try.Τα 2 στο heides tower,τους skeleton kings,το boss στο no man’s wharf και αυτα τα 3 μποσακια στο lost bastille.Boss first try στο dark souls 1 δεν ειχα σκοτωσει ποτε οσο κι αν εβλεπα walkthrough πριν τα παιξω.Επισης θυμηθηκα που γραφοταν εδω περα οτι τα μποσακια στο 2 ηταν αδιαφορα σε σχεση με το 1 και τωρα που το παιζω νομιζω οτι καταλαβαινω ακριβως τι εννοουσατε.Παντως εχει πολλα γαματα πραγματα και το 2 τοσο απο αποψη lore,οσο και απο ωραίες τοποθεσιες και σε κανει να κολλας κι αυτο.Lost Bastille γαματη περιοχη,Majula γαμαει και Heides tower απιστευτο αν και μοιαζει(ειναι :P) με το Anor londo.

γενικως αρκετα ευκολα τα boss!το μοναδικο που δεν μπορω να βγαλω μεχρι τωρα ειναι ο pursuer στο iron keep!

Το μονο boss που με ζορισε μεχρι στιγμης.Τελικα καταφερα να το σκοτωσω βλεποντας λιγο tactics απο epicnamebro :stuck_out_tongue:

εσυ μηπως μιλας για το forest of fallen giants; γιατι εχει και μετα ενα ακομα πιο δυνατο!

Ο pursuer αν τον φας σε κεινο το σημείο που έχει και 2 balista είναι κυριολεκτικά 2 hit με την balista. Αρκεί να τον κάνεις parry μπροστά της.

Sent from my XT1572 using Tapatalk

προσπαθησα να το κανω αυτο που λες αλλα δεν τα καταφερα!με 2-3 βγηκε σχετικα ευκολα ομως…εχω κολλησει στον ιδιο στο Iron keep…ειναι υπερβολικα γρηγορος…δεν προλαβαινω να κατεβασω ασπιδα για να ανεβει stamina και με βρισκει με την μια…

Να το λάθος σου, ασπίδα.

2hand το weapon (βάλε και κανά element) και rolls και θα πέσει χαλαρά.

Προσωπική συμβουλή, είναι αδύναμος στα blunt weapons. Οπότε πήγαινε πάρε ένα mace (με αυτό έβγαλα όλο το παιχνίδι) και δες τα hp του να πέφτουν δραματικά. Ειδικά αν κάνεις και κανά δυό επίπεδα reinforce.

Τελος το Dark Souls III! Warrior Tank build. 42 ωρες στο συνολο.

Ακολουθουν βαθμολογιες

Iudex Gundyr 5
Vordt of the Boreal Valley 6
Curse-Rotted Greatwood 5
Crystal Sage 7
Abyss Watchers 8 (μια απο τις πιο ωραιες μαχες σε ολα τα DS)
Deacons of the Deep 0 (οποιος δεν τους βγαλει με την πρωτη ας σταματησει να παιζει DS)
High Lord Wolnir 7 (θελει προσοχη)
Old Demon King 8 (εδω θελει υπομονη)
Pontiff Sulyvahn 9 (αρκετα δυσκολος, με summon παλευεται πιο ευκολα)
Yhorm the Giant 4 ( οσα και τα χτυπηματα που χρειαζεται με το Storm Ruler)
Aldrich, Devourer of Gods 10 (εδω αντιμετωπισα το πρωτο πραγματικο παλουκι)
Dancer of the Boreal Valley 9
Dragonslayer Armour 7 (πολλοι αντιμετωπιζουν προβλημα, εγω τον εβγαλα με την τριτη-τεταρτη φορα)
Oceiros, the Consumed King 2 (γελοιος)
Champion Gundyr 9 (πολυ επιθετικος στη δευτερη φαση του, χρειαζεται απομνημονευση των κινησεων του)
Lothric, Younger Prince 7 (επισης πολλοι τον θεωρουν δυσκολο, επισης βγηκε με την τριτη τεταρτη φορα)
Ancient Wyvern 0 ( :stuck_out_tongue: )
Nameless King (σχεδον ανικητος, αν ηξερα πως μπαινει το σημα του απειρου απο το keyboard θα το εβαζα. Τον προσπαθησα καμια 55-60 φορες… δεν την παλεψα παραπανω)
Soul of Cinder 10 (μαθαινεις τις κινησεις και βγαινει, τον εβγαλα στις 15 με 20 φορες)

Επειδή βλεπω εναν χαμουλη με το δαχτυλίδι ξεσαλωστε εδω ταρνισακια μου…

Εγω σημερα εφαγα το main boss στην κόκκινη περιοχή (gaelid) μπορω να πω έφαγα αρκετό ξυλο…

1 Like

Εγω ακομα γυροφερνω αποφευγοντας ολα τα μεγαλα μπος. Ασχετος γαρ. Δεν αφηνω την ευκολια των μινι μπος να με παρασυρει.

Ρωταω κ δω. Spells γινονται μονο με staff?

Healing spells και φωτιά κάνεις και με αυτό. Είναι διαθέσιμο από νωρίς.

2 Likes

Ας βάλω σε spoiler το μίνι progress μου, εκτός αν θέλετε να τα λέμε χύμα όλα εδώ:

εγώ έχω καθαρίσει τα main limgrave + stormhill, mirkwood κρατάω μια πισινή γιατί είμαι σε ένα side quest τώρα που αφορά ένα μέρος σε αυτό και overall δεν νομίζω ότι μου έχει μείνει κάτι από dungeon εκεί πλην 1-2 που τα παλεύω όταν έχω όρεξη

Stormveil Castle έχει φύγει όλο + φουλ εξερεύνηση, ενώ ζωντανό παραμένει ένα χτικιό στα έγκατά του που μου έχει σπάσει λίγο τα νεύρα

Είμαι προς το παρόν εν αναμονή να τελειώσω την Academy -χάνω συνεχώς στο παρατσάκ στον DemiGod του- και έχω ανοίξει πολλά μέτωπα και σημεία του ευρύτερου χάρτη της περιοχής. Το έχω αφήσει λίγο και ασχολούμε με ένα side quest της Ranni -που με έχει στείλει στο MirkWood τώρα πάλι, στην Κούφια Γη εκεί πέρα-

Kατά τα άλλα, έχω εξερευνήσει και την Ανατολή, σε μεγάλο βαθμό αλλά δεν θέλω να τα μπλέξω -ούτως ή άλλως είναι ζόρικη περιοχή- και πάω προς τα πάνω και Δυτικά προς το παρόν

Αυτή η μλκισμένη η Moon Witch πάντως, μου έχει ξεγλιστρήσει με μισό hit για ψοφο 2-3 φορές ήδη, ελπίζω να τελειώνουμε σήμερα το βράδυ

δεν ήμουν ποτέ της μαγείας στα SoulsBorne αλλά τώρα, level 48, σκέφτομαι πως έκανα μαλακία που δεν έχω δώσει ούτε μισό πόντο σε arcane/faith/intelligence κτλ αλλά το πήρα μονοκοπανιά για 100% melee built
Κάποια σημεία θα ήταν πολύ πιο εύκολα με αυτήν, πέραν του ότι αφήνω πολλά αντικείμενα ανεκμετάλλευτα όταν ζητάνε υψηλά stats στα παραπάνω

2 Likes

Spell κανεις με 3ς τρόπους
Staff( general)
Catalyst (holy pyromancy)
Kai se ash of war

Θα επανέλθω και εγω με ενα μινι ριβιου…

1 Like

Μόλις βγαλεις το boss που λες θα μπορείς να κανεις respec τα status σου μη σκας…

Τα sorceries γενικά κάνουν τα πάντα πολύ πιο εύκολα, σίγουρα στο Elden Ring, ίσως σε όλα τα Souls.

2 Likes